Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неизвестен остава третият убит при акцията в Сен Дени

Атентаторите похарчили 10-15 хил. евро за серията парижки удари

0 коментара
Неизвестен остава третият убит при акцията в Сен Дени

Камикадзето, което се самовзриви в апартамента в Сен Дени по време на полицейската операция в сряда сутринта, не е "стар познайник" на френската полиция, която все още не може да го идентифицира, предаде в неделя Франс прес, като се позовава на полицейски източник.

Засега разследващите са изолирали ДНК от фрагменти от трупа на мъжа, намерени в апартамента. ДНК-то обаче не отговаря на нито един човек, който е осъждан или разследван във Франция, е показала съпоставка с Националната автоматизирана база данни за ДНК. Следователите проверяват дали лицето е било регистрирано в Гърция, както други двама атентатори-самоубийци, извършили атаката край националния стадион в в Сен Дени. От резултатите е ясно, че неизвестният терорист, загинал в полицейския щурм заедно с организатора на атентатите Абделхамид Абауд и неговата братовчедка Асна Аитболасен, не е Салах Абдеслам, който остава в неизвестност от 14 ноември. Неговото издирване продължава, предполага се, че е в Брюксел, където от събота е въведено максимално ниво за тревога и се издирват десетина терористи, сред които и Абауд. 

Разследващите все още не могат да установят дали вторият мъж, чиято глава бе открита след полицейската атака в Сен Дени,е  преминал през Гърция измежду потока от бежанци от Сирия, както беше случаят с двете камикадзета край Стад дьо Франс, регистрирани през октомври на гръцкия остров Лерос.

Когато мъжът се самовзриви в апартамента в Сен Дени, той се беше барикадирал там с предполагаемия организатор на парижките атентати, белгийско-мароканския джихадист Абделхамид Абауд и с братовчедка на последния - Хасна Айтбуласен. Абауд и братовчедка му загинаха при щурма на френските специални сили. Първоначално се твърдеше, че именно Хасна се е самовзривила.

Междувременно парижката болница "Некер" подаде сигнал за изчезването на значителен брой защитни екипировки срещу химически атаки и вируси. "След тревожните изявления на премиера Манюел Валс за риск от химически или биологични атаки това е обезпокоително" - заяви кметът на 15-и район на Париж, където се намира болницата.

Анализи на телевизия ЕнБиСи и агенция Ройтерс сочат, че атентатите в Париж от 13 ноември са стрували на групировката "Ислямска държава" само между 10 хиляди и 15 хиляди евро, пише в. "Кориере дела сера".

Смята се, че за автоматите "Калашников", използвани в атаките, звеното на Абделхамид Абауд е похарчило 7500 евро, предаде БТА. В направата на коланите с експлозиви са инвестирани само под 100 евро за химическото вещество в тях и няколкостотин евро за метални сачми и за пирони, които са били вложени в самоделните бомби, за да причинят повече травми.

Наемането на трите коли, с които са се придвижвали трите отряда, извършили нападенията в Париж, е струвало 1800 евро. За апартамента, който терористите са държали като база в Сен Дени, пари изобщо не са плащани.

Засега единственото неизвестно е колко е струвало самото пътуване на джихадистите до Париж. Смята се, че двама или трима от терористите са дошли в Европа по пътя на бежанците от Сирия. В този преход ИД може да е инвестирала 1200-1300 долара.

За сравнение първият атентат срещу Кулите близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк през 1993 г. е коствал на извършителите му 18 хиляди долара. Нападението срещу американските посолства в Кения и Танзания през 1998 г. излезе на терористите 10-15 хиляди долара. Нападението срещу ескадрения миноносец "Коул" в Йемен през 2000 г. струваше на извършителите му 10 хиляди долара. Операцията от 11 септември 2001 г. в САЩ срещу Кулите близнаци на СТЦ и Пентагона, включваща отвличане на пътнически самолети и подготовката на терористите да ги управляват, струваше на извършителите половин милион долара. Твърди се, че от тази сума организаторите на атентатите са успели да си върнат досега само 26 000 долара.

Нападението в дискотека в Бали през 2002 г. е струвало на организаторите му 50 хиляди долара. Атентатите на гара Аточа в Мадрид излязоха на терористите 10-15 хиляди долара. Нападението в лондонската транспортна система през юли 2005 г. струваше 2000 долара, а през 2008 г. серията от нападения в Мумбай излезе на терористите 700 000 долара. Атаката срещу мол в Найроби през 2013 г. излезе на нападателите 7000 долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.