Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Некачествени и опасни контрабандни кабели заливат България

3 коментара
Инж. Димитър Белелиев, Скрийншот: "Евронюз България"

България има все по-тежък проблем с нелегалния или полулегален внос на некачествени технически стоки от държави извън Европейския съюз като Турция, Китай и др. - например кабели и други компоненти за електроинсталации. Държавата се прави, че не вижда проблема и не предприема мерки, но е пълно с нови сгради с некачествена електроинсталация, което създава риск от аварии, пожари и силно намалява енергийната ефективност.

За проблема пред журналисти в сряда алармира Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), в която члeнуват 90 български и международни компании с общ годишен оборот около 1 млрд. лв. Това е и браншът, който бе експортен сектор №1 на България дълги години преди рекордната инфлация при горивата, другите енергийни продукти и храните миналата година. През 2023 г. секторът възстанови челната си позиция в българския износ. По данни на Евростат към края на август 2023 г. генерираният от електроиндустрията ръст на експорта е 17.4% на фона на общия спад на износа на България от 7.6%. В сектора у нас работят около 1300 компании с около 55 000 служители.

Според инж. Димитър Белелиев, председател на БАСЕЛ и шеф на съвета на директорите на "ЦЕРБ Груп", контрабандният внос в енергийната индустрия е предимно от Турция, Корея и Китай. Той засяга продукти, които са внесени у нас по неправилен начин, с фалшиви документи или пък официално, но не отговарят на стандартите за енергийна ефективност и безопасност за здравето. Практика е в декларациите да се обявяват по-високи от реалните стойности на техническите характеристики. Разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той се даде за скрап.

За проблема потвърдиха и други членове на управата на БАСЕЛ – Людмил Даскалов, директор на "Легранд България" и Иво Русев, управител на "Сибел". 

Паралелният внос на кабели и други електропродукти, които не отговарят на европейските стандарти и чиито технически характеристики не отговарят на записаното в документацията, е сериозен проблем както за индустрията - чуждестранните инвеститори, малкия и среден бизнес, така и за българската държава, която получава по-малко приходи в бюджета, а също и за обикновените граждани, които разчитат на качествена електроинсталация в жилищата си.

В много от нелегалните кабели има желязо, а не мед, което прави електропроводимостта им много по-ниска, съответно те са енергийно доста по-неефективни. По отношение на характеристиките за негоримост са много по-опасни. Проблемът е налице и по отношение на много други продукти – електроизолационни лакове и смоли, които съдържат вредни вещества, предпазители, прекъсвачи, трансформатори и др.

Некачествените стоки се влагат основно в строителството, но засягат в голяма степен и промишлеността, казаха експертите.

"В съседна Гърция например не може да внесеш нито един продукт в енергийния бранш, преди контролиращите органи да направят всички възможни тестове. Така държавата в южната ни съседка е решила проблема с нелегалния внос от Китай и Турция", коментира Белелиев.

Представителите на БАСЕЛ дадоха конкретен пример с обществена поръчка за подмяна на трансформаторите на контролните кули на РВД, в която, по думите им, е допусната да участва компания, използваща некачествени вносни трансформатори. "Проблемът е, че нямаме Шенген за продуктите, благодарение на което у нас е много лесно да се внесат продукти, които не отговарят на изискванията на ЕС", казаха специалистите.

Те са сигнализирали икономическото министерство, но оттам няма почти никаква реакция. Затова БАСЕЛ настоява, че държавата през различните отговорни институции - Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Агенция "Митници" и др., спешно трябва да вземе сериозни мерки за пресичане на схемите с некачествения внос в електротехниката.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #3

    Обявил съм бойкот на китайските стоки - доколкото е възможно, във всичко. Да не говорим за материали за електроинсталации, при които евтините китайски и турски боклуци могат да костват човешки живот, пожар и всякакви щети. Не купувайте китайско и турско менте!

  2. Guest787
    #2

    По пазарите е пълно с турски и китайски "боклуци"!!! Купувал съм турски разклонител, за малко да стане пожар!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.