Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нестабилността в Ирак води до по-високи цени на петрола

0 коментара

Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) не може да контролира световните цени на петрола, които се повишават под влияние на фактори извън контрола ѝ, предаде Ройтерс. Това каза днес министърът на петрола и природните богатства на Обединените арабски емирства Обейд бен Саиф ан Насър при пристигането си в Амстердам, където утре започва Международният енергиен форум, на който ще се срещнат представители на страните-производителки и потребителки.

Ан Насър добави, че зад цените стоят много фактори. На въпрос дали предложението за увеличение на производството на ОПЕК с 1,5 милиона барела дневно ще окаже някакво влияние върху цените, той отговори: "Може да помогне".

Министрите на петрола на страните от ОПЕК обявиха, че решението за евентуално производствено повишение ще бъде взето на официалната им среща в Бейрут на 3 юни.

Венецуела, единствената латиноамериканска страна, членуваща в ОПЕК, се противопоставя на увеличение на производството на петрол с цел да се успокоят цените на суровината, предаде Франс прес. Докато страните потребителки настояват пред петролния картел да направи жест именно в тази посока, Али Родригес, президент на венецуелската държавна петролна компания Петролеос де Венесуела и бивш генерален секретар на ОПЕК, заяви вчера в Ню Йорк, че според него сегашното поскъпване се дължи на "фактори извън икономиката", като войната в Ирак.

В реч, която бе много по-нападателна и политическа, президентът на Венецуела Уго Чавес, съюзник на Фидел Кастро и яростен критик на американския империализъм, потвърди официалната позицията на страната си миналата седмица, като заяви: "Преди да бъдем в състояние да направим нещо, за да намалим цените, САЩ би трябвало да се задействат, защото основната отговорност за високите цени носи американското правителството и неговата война в Ирак", каза Чавес.

Според венецуелския президент "не е необходимо ОПЕК да увеличава производството си". Ако нямаше война в Ирак, цените щяха да бъдат под 40 долара за барел, допълни Чавес.

Според Мазар аш Шерида, професор по петролна икономика в Централния университет в Каракас, "действителната причина за това поведение е напълно психологическа. Това поскъпване се обяснява с "фактора Ирак, Афганистан, Палестина, Израел: именно конфликти от такъв характер пораждат състояние на голяма политическа несигурност, която се отразява на цената на петрола".

Предложението да се увеличи производството на ОПЕК е "добър удар" на Саудитска Арабия, за да се легализира производство, което вече съществува, защото то е над 2 милиона барела дневно над квотите.

Неудовлетворително и контрапродуктивно е да се създава лъжливото впечатление, че решението за намаляване на цените на петрола е в ръцете на ОПЕК, заключава Аш Шерида. "Когато цените са високи, има тенденция вината да се стоварва върху ОПЕК. Само че, когато се анализират докладите за доставките на петрол, те сочат, че има разлика между предлагането и търсенето.

В момента има излишък на предлагането на петрол", отбелязва президентът на Петролеос де Венесуела. Страната, която има най-много резервни мощности и поради това може да отвори кранчето и да облекчи ситуацията с цените, е Саудитска Арабия, твърди Аш Шерида.

Според Педро Палма, също специалист по петрола, треската на цените се обяснява с "изнервеността заради обстановката в Ирак, ниските запаси, перспективите за икономически растеж на страните потребителки и определянето на квоти в ОПЕК".

Венецуела водеше политика, чиято цел бе максимализирането на цените и именно поради това тя се противопоставя на евентуално увеличение на предлагането, допълва Палма, като подчертава, че, дори ако "Венецуела искаше да произвежда повече, тя не би могла да го направи", тъй като в момента няма мощности.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.