Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Независимая газета": България се отказа от "Белене" под чужд натиск

Руските медии гадаят дали новият реактор в Козлодуй ще е руски

39 коментара

В коментар с подзаглавие "Как и кой отрязва Русия от външните пазари" в четвъртък руският вестник "Независимая газета" засяга между другото и темата за отказа на България от проекта АЕЦ "Белене".

"Трябва да бъдем много наивни, за да не видим изострянето на конкурентната борба на външните пазари между главно руски компании, от една страна, и американски и други западни компании, от друга. Последните примери за тази борба са свързани с опитите за ограничаване на износа на руски енергийни технологии. Това се прояви най-ярко при оказването на натиск върху българското правителство, за да бъде заставена тази страна да се откаже от строителството на АЕЦ "Белене" по договора с "Росатом", пише "Независимая газета".

Вестникът посочва, че представител на Европейската комисия е изразил пред интернет портала euractiv.com опасения, че "Белене" ще бъде изцяло по руска технология.

"Независимая газета" цитира и българския депутат Румен Овчаров, според когото правителството на България "много силно се поддава на влиянието на някои посолства", сред които посолството на САЩ, като тези посолства внушавали, че не трябва да се изграждат повече блокове с руски реактори.

В същото време, пише вестникът, новата енергийна доктрина на България посочва необходимостта да се излезе от зависимостта от руските енергоресурси. Сега България внася около 70% от всички потребявани от нея енергийни ресурси, като техен основен доставчик е Русия.

Намаляването на зависимостта от Русия се предвижда чрез строителство на газопроводи към съседните страни. България освен това се надява през 2013 г. да започне да получава газ от Азербайджан.

В новата доктрина се подчертава привързаността на страната към поддържания от ЕС проект за Южен енергиен коридор, един от чийто основни елементи представлява все още неотписания от плановете на ЕС газопровод "Набуко", пише "Независимая газета" и заключава: "Ясно е, че София не е свободна в своите решения". Като доказателство изданието посочва решението на страната да излезе от проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис".

В четвъртък руската преса коментира и обявеното ден по-рано решение на българското правителство за построяването на нов блок в АЕЦ "Козлодуй".

"Комерсант" посочва, че в новия седми блок на тази централа може да бъде инсталиран почти готовият руски реактор, който беше предназначен за АЕЦ "Белене". Вестникът цитира думите на вицепремиера Симеон Дянков, че България не възнамерява да инвестира държавни средства в разширяването на "Козлодуй" и отбелязва, че провалът на проекта "Белене" се дължеше именно на липсата на западен инвеститор.

"Комерсант" припомня, че в края на март министър-председателят на България Бойко Борисов заявил, че София е готова да изкупи от "Атомстройекспорт" почти готовия и частично платен реактор за първия блок на "Белене", за да го монтира в АЕЦ "Козлодуй".

"Вчера господин Дянков не уточни ще бъде ли реализирана тази идея", пише деловият руски вестник.

В заглавие вестник "Взгляд" съобщава направо, че руски реактор ще бъде поставен на действащата АЕЦ "Козлодуй". По нататък в материала се цитират думите на Симеон Дянков, че българското правителство няма да влага бюджетни пари в проекта за разширяване на козлодуйската централа, нито ще дава държавни гаранции за начинанието. После "Взгляд" припомня: "По-рано български чиновници заявяваха, че са готови да изкупят вече сглобения от руската страна реактор за "Белене" и да го поставят в новия блок на "Козлодуй".

Независимо от това деловият руски вестник заключава, че правителството на България е решило да използва поръчания в Русия реактор за неосъществената АЕЦ "Белене" и да го инсталира в АЕЦ "Козлодуй", като приписва това изявление на Дянков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #39

    На големия руски "Анализатор" НЕЗАВИСИМАЯ ГАЗЕТА, КОМЕРСАНТ и др., които дълбокоумно заключават, че България се отказва от руските енергийни проекти, защото не е свободна да взима сама подобни решения, трябва да се припомнят някои неща, които явно им убягват от погледа или просто не искат да видят или да се говори за тях. Да им ги припомним:
    Руската великодържавна олигархия, чийто представител е Путин, е паразитна мимикрия на съветската кагебистка номеклатура. Тя живее – както съветските си предци

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  3. Анонимен
    #37

    NIKOGA VASHATA BULGARIA NE E BILA OKUPIRANA.VIE PROSTO NE SI ZNAETE INTERESA.ROBI STE BILI I ROBI OSTAVATE

  4. Анонимен
    #36

    Руснаците да не се чудят защо - може би натиска е от тях! Освен това да си погледнат цените- от рушветите, които раздават на разни Офчари и тям подобно " енергийни лобита" цените им са безбожни и инвестициите стават неизгодни.

  5. Анонимен
    #35

    "Явно София не е свободна в своите решения". Значи София щеще да е свободна само, ако беше си докарала руската централа, руската мафия и Путин. Не, София не е "свободна", а е свързана в партньорство на права и задължения с ЕС и НАТО

  6. Анонимен
    #34

    След окупацията на България през 1944 г от Съветската армия партията на националните предатели БКП издигна паметници на окупаторите поставили я на власт.

  7. Анонимен
    #33

    Внимателно прочетете пост № 21. Той изразява точно наивността и плиткоумието на бесепаро-депесарите. Да махнем Уорлик. Само да го махнем и всичко ще се оправи /от наша гледна точка, де/. Ще си направим Белене, няма да търсим наш газ, Цветанов щял да осиротее!? Тройната коалиция ще се завърне и пр., и т.н. Няма такова нещо, бесепари. С Уорлик или без Уорлик външната политика на Америка е една. И не се заблуждавайте, че тя зависи от личността на посланика. Урлик ви дразни, защото говори по-открито.

  8. Анонимен
    #32

    Gen. Augusto Pinochet: Това, което мислят руските вестници по енергийната политика на България не е изобщо от значение. Нашата, българска енергийна политика е наш проблем. Добре е, че Путин призна за предизвикателствата, които се изкправят пред Русия с американските технологии за шистов газ. Да, американците могат фа да подбият цената на руския газ, а конкуренцията на българския пазар е в интерес на българския потребител. Нека руснаците да имат конкуренция и нека се научат да нв бъдат лакоми и да не разчитат на монопол.

  9. Анонимен
    #31

    Тридесет и една годишния руски проект беше наложен с натиск,особено в последните 10 години.Всъщност говореше се за някакъв технически проект,за който дори чуждестранния инвеститор RWE не успя да види,затова се оттегли,подозирайки "опасност"!В замяна на това са трансферирани не просто милиони ,а милиарди.Какъв "натиск"ще е необходим за да се разбере,че централа може да има /каква да е/,когато бъдат източени още много пари,защо не и европейски?Тъй като никой от управляващите в целия период не се признава за малоумен,за да подписва и плаща по такъв "проект"/нещо ,което се намеква в руската преса/,то остава да е вярно ,че са ни управлявяли подчинени на Кремъл.

  10. Анонимен
    #30

    "Пазете се братя от руската монголска империя. Тя винаги е искала само да ни зароби." Г.С.Раковски

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.