Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Николай Василев категорично против изкарването на 1 млрд.лв. от резерва

0 коментара

Няма оригинални идеи за нова икономическа политика, заяви при представянето на Програма "Индустрия 2002" вицепремиерът Николай Василев. Той определи като безотговорна идеята да се изхарчат 1 млрд.лв. от резерва за инфраструктурни проекти. Подобна мярка щяла да доведе страната до дестабилизация и тогава щяло да е необходимо съставянето на правителство на "националното спасение".

Василев обясни, че изкарването на 1 млрд.лв. би намалило фискалния резерв и като цяло резерва на БНБ. Сред другите евентуални последици вицепремиерът изреди увеличаване на търговския и бюджетния дефицит, ръст на инфлацията, сриване на цените на българския дълг и затруднено финансиране за страната, спад на икономическия ръст до 0%, прекратяване на сътрудничеството с МВФ и Световната банка и като краен резултат изпадане в тежка криза, подобна на тази в Аржентина.

По думите му това би била една безотговорна политика. Сегашното правителство разчитало на запазване на фискална дисциплина, постепенно намаляване на данъчната тежест, подобряване на бизнесклимата и следване на външнополитическите приоритети за присъединяване към НАТО и ЕС.

Според Василев не може да се говори, че страната е в рецесия при положение, че икономическият ръст от 4,9% за миналата година е най-високият сред страните от Централна и Източна Европа. Той даде пример с Унгария и Полша, където ръстът е съответно 4 и 1,1 процент.

Вицепремиерът се позова на данните на НСИ, които показвали намаляване на безработните с 30 хил.души през месец февруари и постепенен ръст на средната работна заплата, която за декември 2001 г. е 278 лева.

Василев смята, че новата данъчна политика на правителството ще привлече много чуждестранни инвеститори, защото общата данъчна тежест у нас е една от най-ниските в Европа. В момента тя е 31,6% при 36,4% през 2000 година.

Правителството очаква двуцифрен ръст на индустриалното производство през тази година, което през 2001 г. е показало увеличение с 8,4 процента.

Постигането на устойчив висок икономически растеж при запазена макроикономическа стабилност е една от основните задачи на програмата "Индустрия 2002". Инвестициите, износът и постепенното нарастване на вътрешното потребление са сред източниците на растежа.

Несъвършенствата на съдебната система и на законодателството са едно от основните предизвикателства на икономическата политика на правителството през тази година.

Според Василев предстоят промени в Търговския закон в частта, регламентираща производствата по ликвидация и несъстоятелност. Целта е драстично да се съкратят всички съдебни срокове и да се достигне бърза разпродажба на активите, с което да се спасят работещите предприятия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.