Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НИМ: Корабоплаването в Черно море може да е по-старо с едно хилядолетие

4 коментара

Каменни котви са открили водолазите от подводна експедиция на Националния исторически музей (НИМ) в древно пристанище, разположено западно от остров Св. Кирик и Юлита край Созопол, съобщи директорът на музея Божидар Димитров.

Формите на котвите свидетелстват че те са използвани през ХV-ХІІ век пр. Хр. от крито-микенски, карийски или финикийски мореплаватели в епохата преди Троянската война.

Досега се смяташе, че първите средиземноморски мореплаватели в Черно море са гърците, влезли в морето ни през ХІІ в.пр.Хр.

"Котвите от Созопол разбиват тази представа, доказвайки някои легендарни сведения, че корабоплаване в Черно море има поне от едно хилядолетие по-рано. А също, че Троянската война е избухнала не заради хубавата Елена, а заради митата и акцизите, които троянци са наложили на древните мореплаватели, възползувайки се от контрола си над Дарданелите – входа за Черно море", каза Божидар Димитров.

Котвите са от здрав варовик с красиви форми, на тях има пробити по два или три отвора. През единия е минавало котвеното въже, а през другите дървени колове, които са задирали в дъното и спирали кораба. Всяка от тях тежи по 200 кг и очевидно са принадлежали на кораби с голяма за времето товароподемност – 150-200 тона. Не е и тайна какво са изнасяли от нашите брегове тези кораби. Преди всичко жито, но също и солена и сушена риба, кожи, дървен материал, метали (мед, желязо, сребро, олово), сол, обясни Божидар Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    По какъв начин се определя възрастта на камък, който не е в естествената си среда, че да го датираш според пластовете? Знае ли някой? Май имаше някакъв метод?

  2. Анонимен
    #3

    Purvo, kamenni kotvi ne mogat da se datirat tochno. Istinata e, che ako ne sa v conteit (a tezi ocevidno ne sa) niama kak da se datirat. Niakoi da si e napravil truda da im napravi petrographski analiz? Ne. Vuz osnova na kotvi sami, bez conteit v korabokrushenie, nishto oplezno ne moje da se kaje. Takiva opiti sa othvurleni ot serioznite morski arheolozi oshte prez 60-70te godini. No v Bulgaria takiva niama.

    Vtoro, istinata e, che ne znaem kakvo se e iznasialo po onova vreme, zashtoto nito edno

  3. Анонимен
    #2

    Само хиляда години малко ми се виждат. Аз викам - дайте да го направим с поне две хиляди години по-старо това корабоплаване в Черно море. Пък сСлед някоя и друга година ще го дръпнем с още хиляда години назад.

  4. Анонимен
    #1

    евала журналята: столетие, хилядолетие - все едно, важното е да е повече

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.