Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НИМ показва в Лувъра рядко изображение на птица – символ на царската власт

Изложбата "Преславското съкровище и Преслав - средновековна столица на България" се открива на 30 юни

3 коментара
НИМ показва в Лувъра рядко изображение на птица – символ на царската власт

България гостува на Лувъра с изложба "Преславското съкровище и Преслав - средновековна столица на България", която ще бъде открита официално в Париж на 30 юни в зала 6 на крило "Ришельо". Това съобщи Националният исторически музей.

Експозицията е посветена на Първото българско царство и в нея участват 45 паметника от Археологическия музей "Велики Преслав", Националния исторически музей и от Националния археологически институт с музей при БАН. 

Очакванията са най-голям интерес сред посетителите да предизвика Преславското златно съкровище, изработено в Константинопол в периода от края на ІХв. до 971 г.

Освен с каменна пластика на сгради от Велики Преслав, Националният исторически музей участва с много любопитен експонат - сребърен позлатен накрайник за колан. Накрайникът има форма на касета, характерна за ранновизантийските коланни обкови от VІ - VІІ в. и за някои старобългарски от VІІІ - ІХ в. Върху лицевата му страна е изобразена водоплаваща птица (вероятно патица)с превързана около шията лента. Мотивът е широко разпространен в средноазиатското и сасанидско изкуство, откъдето прониква в арабската и византийска елитарна култура от IX – Xв.

Семантиката обяснява използването на мотива във владетелската идеология, където вероятно олицетворява обновената царска власт. Изображението намира аналог сред паметниците на Преславското съкровище – сребърна апликация с два пауна, с панделка на шията и сред птиците със сърцевидни панделки от двустранната преславска огърлица.

Куратор на изложбата от френска страна е Яник Дюран, директор на Департамента на произведения на изкуството в Лувър, а от българска – гл. ас. д-р Андрей Аладжов от НАИМ и Пламен Славов, директор на АМ – Велики Преслав. Куратор от страна на НИМ е гл. ас. д-р Мариела Инкова, завеждащ отдел "Археология".

Финансирането на изложбата е осигурено от Министерство на културата и частично от музей Лувър.

Изложбата "Преславското съкровище и Преслав - средновековна столица на България" ще продължи до 5 ноември 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Министерството на културата може много да направи за подкрепа на българските творци и българското историческо наследство, ако отдели пари и създаде конкурси с поръчки. Така могат да бъдат съживени съкровища от миналото ни, да се направят копията им с "евтини материали", с които да се украсят улици, площади, обществени сгради, музеи, училища, университети и да бъдат продавани като туристически продукт. Гърция "умножава" всяка статуя, всеки фриз, всяка амфора и картина, като с този бизнес подкрепя туризма си и се рекламира по света.

  2. stormleader
    #2

    Е покажете снимка на птицата, де! Само ни събуждате любопитството а не всички могат да отделят време да летят до Франция в скоро време......

  3. Филка Русофилка
    #1

    Откъде накъде Преславското съкровище ще е изработено в Константинопол?! Внимавайте да не пратите пак за куратор на изложбата в Лувъра някой гръкоманин, както пратиха първия път за тракийското съкровище с главата на Севт. Той разправяше на французите, че им показва "византийската" и "гръцката" култура на Тракия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.