Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нито законова, нито логическа основа. Как се ремонтира язовир с нежелание

3 коментара
Нито законова, нито логическа основа. Как се ремонтира язовир с нежелание

Една институция съди друга институция, защото е получила предписание да си свърши работата. Тази абсурдна история, показателна за начина, по който се управляват язовирите у нас, разказахме в началото на януари. Тя обаче има продължение. Една от засегнатите държавни структури настоява позицията ѝ да бъде отразена "достоверно и изчерпателно", макар че ѝ отне две седмици да отговори на четири въпроса.

Казусът

В България има над 7 хил. язовира. Собствеността им е разделена между общини, държавни предприятия и частни собственици. На една немалка част от тях собственик е държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири". То бе създадено през 2018 г. с идеята да поеме грижата за водоеми, които са оставени на произвола. Впоследствие на предприятието бяха прехвърлени няколкостотин милиона лева за ремонти.

На тази държавна структура не се обръща особено внимание, въпреки че работи с големи средства и се занимава с важна дейност. Проверка на Mediapool в съдебните регистри показа, че ДПУСЯ, каквато е абревиатурата на предприятието, обжалва препоръките на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) за ремонт на водоеми. Така двете институции, които са под шапката на икономическото министерство, са заети със съдебни битки помежду си в спора може ли агенцията да казва на предприятието какво да прави.

Законът за водите е категоричен по този въпрос. В него е посочено, че агенцията може да "дава предписания на собствениците на язовирни стени и/или на съоръженията към тях".

От предприятието обаче има собствено тълкуване на закона. Те твърдят, че предписания за ремонти могат да се дават от друг вид комисии – назначени от областните управители, в които да влизат хора с подходящо образование. Колкото до агенцията – тя можела само да извършва действия за "изясняване техническото състояние и на условията за експлоатация на контролираните обекти", както и да препоръчва например рязане на храсти и дървета около водоемите и за поддържане на нивата им.

От това чиновническо-юридическо мазало няма измъкване докато не се стигне до съда. А той до момента се е произнесъл 23 пъти с окончателни решения, които отхвърлят тезата на предприятието. Въпреки това от ДПУСЯ продължават да твърдят, че са в правото си и да обжалват предписанията на агенцията.

"По отношение на това колко дела е спечелило ДПУСЯ с окончателно съдебно решение отговорът е, че към настоящия момент няма спечелени дела от ДПУСЯ на последната предвидена съдебна инстанция по административни дела – Върховния административен съд".

Това е точен цитат от отговора на предприятието до Mediapool, пратен две седмици след задаване на въпросите и с настояване да бъде отразен изчерпателно.

Няма логика, но все пак

Един от най-важните въпроси е какво все пак се случва с язовирите, за които агенцията твърди, че трябва да се ремонтират. По тази тема предприятието също се впуска в правно-теоретични разсъждения. Те обясняват, че по закон оспорването пред съда спира изпълнението на препоръките. Иначе казано – докато мине съдебното обжалване (което досега те са изгубили 23 пъти) не са длъжни да правят нищо.

"В този смисъл няма нито законова, нито логическа основа обжалваните предписания да се изпълняват", пишат от ДПУСЯ.

Но веднага след това добавят:

"От друга страна, въпреки наличието на висящи съдебни производства, предприятието изпълнява и продължава да изпълнява предписания на длъжностни лица от ДАМТН и комисиите, назначени от областните управители".

Във всичко това наистина няма никаква логика. Но пък има много представители на държавата, които спорят с други представители на държавата и чакат трети представители на държавата да решат спора им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #3

    Много органи за контрол и нищо не се контролира . На всичко отгоре се и съдят и харчат държавни пари. В ДАНТМ / контролираща язовирите не видях един строителен инженер по хидро-съоръжения.

  2. pstoychev
    #2

    Един стар виц: Един мъж стои на площада и пресипва пирони от една тенекия в друга. Един милиционер го пита: - Ти кво праиш бе? - Нищо бе др. старшина, нищо не правя, ама глей какъв шум се вдига. Та и ДПУСЯ.

  3. Стилиян
    #1

    Дпуся практически не правят нищо. Имал съм отношения с тях по работа и се убедих, че няма професионална експертиза в тази агенция. Като идея е много добре замислено и представено, но всъщност е схема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.