Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нивото на икономическата свобода в България се връща десетилетие назад

Съдебната ни система е на нивото на тази в Руанда, сочи проучване на "Фрейзър"

3 коментара
Илюстрация: Пиксабей (Pixabay)

Икономическата свобода в България продължава да намалява за втора поредна година. Страната ни заема 43-тото място сред 165 изследвани държави и територии. Това сочи публикуваното днес от Института за пазарна икономика (ИПИ), съвместно с канадския институт "Фрейзър", изследване "Икономическа свобода по света 2023". Изданието е базирано на данни от 2021 г. - най-новите международно сравними данни за всички страни.

Средният резултат за страните по света е 6.77 точки (от максималните 10 т.), колкото и този от предходната година.

За втора поредна година Covid-19 остава най-голямата катастрофа за икономическата свобода, изтривайки десетилетие развитие и разширяване на свободата в световен мащаб.

За първи път в историята на издаване на индекса Хонконг отстъпва първата позиция, заради опитите на Китайската комунистическа партия да контролира частния сектор, ограничавайки практически всички свободи - икономическа, гражданска и политическа.

Първенец в тазгодишното издание на индекса е Сингапур, а втората позиция остава за Хонконг. Очакванията обаче са дългогодишният лидер да пада още в следващите години.

В топ 10 влизат още Швейцария, Нова Зеландия, САЩ, Ирландия, Дания, Австралия, Великобритания и Канада. На дъното остава Венецуела.

Къде е България?

Изследването класира България на 43-то място, а оценката за икономическата свобода в страната намалява. Резултатът по данните от 2021 г. е 7.46 точки (от максималните 10 т.). Това е спад с 0.23 точки спрямо предходното ревизирано издание.

В класирането на включените в изследването държави България дели една позиция с Бахрейн и е между Република Корея и Ямайка.

В миналогодишното издание България се класира по-напред в подреждането на включените държави, основно заради по-разхлабените ограничителни мерки при започването на пандемията, но и тогава резултатът на България е по-нисък в сравнение с предходното издание, когато заемаше 36-та позиция. 

Със спада за втора поредна година нивото на икономическата свобода в България се връща с десетилетие назад, посочват от ИПИ.

На практика обаче за поредна година виждаме, че силните аспекти в икономиката на страната остават високо оценени, а най-слабите слабите изобщо не се подобряват.

Къде България се представя добре?

България има някои котви, които устойчиво осигуряват стабилност през годините и реално показват високи оценки и добро място в класацията на индекса.

Такива са ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниските мита (членство в ЕС), свободното кредитиране (голям брой банки).

Кои са проблемите?

В най-слабата за България категория - "Правна система и право на собственост", липсва чувствително подобрение. Резултатът е 5.81 точки, или с 0.06 точки повече от този в миналогодишното издание, въпреки ниската база.

Особено лошо е представянето на страната при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост.

Така, докато в останалите страни членки на ЕС оценките са около 8 точки, резултатът на България е близък и дори по-нисък от този в държави като Руанда, Уругвай, Молдова.

Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката и това не може да бъде компенсирано и преодоляно с по-добри постижения в други измерения на свободата, се казва в изследването.

Защо свободата е важна?

И тази година индексът изследва връзката между свободата и различни аспекти на икономическия и социален живот и илюстрира разликите в развитието между най- свободните една четвърт от държавите (41 страни) и най-несвободните страни (41 страни):

Данните показват с какво свободните страни превъзхождат останалите:
Брутният вътрешен продукт на човек от населението е близо 8 пъти по-висок;
Доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок;
Продължителността на живота е с 16 години по-висока;
Детската смъртност е 9 пъти по-ниска;
Нивото на бедност от много по-ниско;
Хората в свободните държави считат себе си за по-щастливи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. anton nikolov
    #2

    Модераторите на Медиапул ,докога ще толерирате спам във форумите ?

  3. Коментарът е изтрит в 17:26 на 19 септември 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.