Министърът на културата на Норвегия Рабид Раджа е предал в сряда на българския посланик Вера Шатилова 51 древноримски и една древногръцка монета, изнесени нелегално от страната ни. Сред върнатите на България артефакти особена стойност има монета от Тасос, която е датирана от 525-463 г. пр. Хр.
Древногръцката монета
Това е станало на официална церемония в Историческия музей на Осло, културни артефакти са били предадени и на посолствата на Италия, Латвия, Словакия, Германия, САЩ и Испания.
Посланик Шатилова благодарила на министър Раджа и на норвежките институции, работили по предотвратяването на незаконния внос, за отличната работа, изключителния професионализъм и приноса им за връщането на културните ценности на българските граждани. Тя подчертала, че това събитие е израз на доброто сътрудничество между двете страни, за които опазването на културното наследство е общ приоритет.
Министър Абид Раджа изразил удовлетворението си от възможността ценните монети да бъдат върнати на България и отбелязал ключовото значение на превантивните мерки като условие за предотвратяване на трафика на движимо културно наследство.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Голямо благодаря на Норвегия.
Докогоа ще чакаме Англия да ни върне откраднатото Четвероевангелие на Иван Асен?
Относно "древногръцката" монета:
"След края на политическите размирици през V век пр.н.е., икономиката на Тасос укрепва – мореплавателство, търговия, експорт на мрамор и вино, рудодобив, особено на ценни метали. При нашествието на цар Дарий I на Балканите в 494 г. пр.н.е. укрепения добре Тасос устоял, но две години по-късно в 492 г. пр.н.е. заедно с останалата част от Тракия пада при нападението …
на Мардоний под господството на персийската империя. След битката при Саламин гърците от Атина сменят персите и в 478 г. пр.н.е. включнат тракийския остров в своя т.н. Делоски морски съюз и му е вменено задължението да предоставя 33 триери и парична вноска-данък. Тасос въстава срещу чужденците през 465 г. пр.н.е. и напуска т.нар. Атински морски съюз, пратения веднага с флота експедиционен корпус на Кимон едва успява да сломи съпротивата му в морска битка, в която тасосци загубят 30 кораба. След дълга обсада, той най-накрая завладява острова и след 2 години продължителни битки в 463 г. пр.н.е. възстановявя чуждата хегемония. Островът е жестоко наказан, загубва своите мини и колонии в Переята си и му е наложено да плаща тежка котрибуция, крепостта и флотът са унищожени. Гърците от Атина господстват над Переята до 448 – 447 г. пр.н.е. През 424 г. пр.н.е. станалият известен впоследствие с трудовете си атинянин от тракийски произход Тукидид, поради връзките и влиянието си в Тракия, е избран за стратег и изпратен начело на 7 кораба към тракийското крайбрежие прина остров Тасос[5], но в битката при Амфиполис претъпрява неуспех.
В 411 – 410 г. пр.н.е. гърците от Спарта нападат и превземат тасоските градчета по континенталния бряг, устоява само най-силния от тях – Кавала (Неапол) който същата година се обявява за независим въпреки съпротивата на Тасос, а в последния господства поставена и подчинена на гърците от Спарта олигархия. В 408 – 407 г. пр.н.е. 30 атинските кораби, командвани от атинския стратег Трасибул, побеждават тасоските военноморските сили и блокират града, принуждавайки Тасос да отново да приемам гарнизон и се върнете под господството на Атина. Бунтът срещу Атина е победен. Тасос е в окаяно състояние и е недееспособен, след много битки. В 404 пр.н.е. пак идват гърците от Спарта. Лисандър завладява Тасос, събра жителите в светилището на Херкулес и всички поддържащи атиняните са убити. Командването на острова упражнява спартанския чужд губернатор (хармост) Етеоник с десет архонти. На тасосци са наложени високи данъци прибирани от Спарта и те са откъснати от Переята си където Неапол и Еион са под Атинско господство.
Следва пореден бунт и града е взет от Атина в 389 – 388 г. пр.н.е., но Тасос няма сили да се бори с пелопонеските завоеватели, победен е от гърците и принуден пак да се подчини на Атина. След поражението на Атинско-Спартанска в Пелопонеската война в 387 – 386 г. пр.н.е. в олигархичното управление на острова контролирано от Спарта идва отново. Атинския стратег Хабрий отново в 377 г. пр.н.е. налага Атинската хегемония. Икономиката на Тасос този път успява да се възползва от това развитие защото се възстановяват връзките с Перията му която е контролирана от Атина, но мерките и теглилките на свободния град са сменени с атинските и като валута се въвежда драхмата . Освен сребърни се секат и бронзови и златни монети. На много от тасоските тетрадрахми обаче закономерно стои тракийският бог Дионис.
Още след персийските войни, обитаващите северното Беломорие тракийските племена започват да оказват натиск над Тасос и контролираната от него крайбрежна зона земя. Тракийският владетел Терес I основава Царство на одрисите и Тасос попада под двойна зависимост, от една страна към Делоския съюз на Атина, а от друга към Одриското царство на което изпълнява различни ангажименти и плаща данък.[6]"
https://bg.wikipedia.org/wiki/Тасос
Да спрем вече с това "древногръцки"!
Исторически това не е вярно!
Голяма работа. Да върнат откраднатите български деца, които искат да направят гейове! Да живей България, наздраве!:))
Шапки долу пред такива Политици и Хора !
А какво стана с ограбения музей на Христо Ботев в Калофер - има ли развитие по темата или щом медиите не коментират значи темата не съществува.. така ги дресираха маймунките господарите им от Турция.
Още не съм стъпвал в Норвегия, но при първа възможност за нормално /по-спокойно от Ковидо, нале/ време, ще отлетя натам. За да я видя тази страна на благородните днешни Викинги! При това, отворена и мъдра Демокрация. Направиха мноо-ого мильонна фонд-дарителска услуга за подобряване на условията за бит и и нормалност в нашенските места за излежаване на присъди. Сега ни "намекват", как да си опазваме безценното културно наследство. Шапо, викингска Норуей!!!