Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова офанзива на Филчев за още прокурорски правомощия

0 коментара

Главният прокурор прокурор Никола Филчев използва актуалната тема за борбата с престъпността, за да уговоря депутатите от вътрешната комисия в парламента за връщане на прокурорски правомощия, отпаднали от Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) и Наказателно-процесуалния кодекс(НПК).

Филчев поиска прокуратурата да може да възлага предварителна проверка, а също и да участва в гражданско-съдебни дела.

Предварителната проверка, наредена от прокуратурата, и прилагането на Специални разузнавателни средства (СРС) при нея отпадна от НПК, за да се гарантират правата на гражданите.

ПрокуратуратаСтара теза на прокуратурата е, че така ще пази гражданите от произвола на полицията и ще брани държавния интерес като може да иска разваляне на приватизационни сделка.

Дознателите в МВР създавали работа на прокурорите

Филчев представи днес актуализирани стари аргументи в защита на възстановяването на предварителната проверка, като се оправда с МВР. Когато прокурорите получели жалба, я давали на полицаите, но те не можели да съберат процесуално годни доказателства, защото промените в НПК изключиха извършване на следствени действия без образуване на производство.

Освен това, според него, сега проверката е един от каналите, в които много от сигналите потъват в прокуратурата и МВР.

Депутати съобщиха, че главният прокурор се оплакал и от лошото качество на работата на дознателите в МВР. Прокуратурата, чиято работа е да дава указания на разследващите как да събират доказателства, се сблъсквали с "много тежка задача да дава допълнителни насоки за събиране на доказателства", ожалил се Филчев.

Той дори обявил, че броят на дознателите е много голям- вместо да са 12 000 трябвало да бъдат намалени на по-малко за сметка на качеството.

С критиките към дознателите Филчев на практика се е обявил против онази част от реформата в съдебната система, за която непрекъснато ни напомня Европейската комисия. Изграждането на дознателския апарат в МВР цели редуциране на функциите на следствието и прехвърлянето му от съдебната към изпълнителната власт. Изграждането на дознателски апарат бе условие, поставено от Брюксел пред България, при закриването на преговорната глава "Правосъдие и вътрешни работи".

Обвинителите искат отново да атакуват директно приватизационни сделки

Преди две години прокуратурата не получи правото да инициира разследване, когато прецени, че е нарушен държавния интерес, заради опасения, че може да се атакуват вече сключени приватизационни сделки и това да застраши чужди инвестиции.

Тази възможност бе отменена през 1997 г., когато бяха ограничени правомощията на магистратите да задържат, да разрешават прилагане на СРС, да позволява извършване на следствени действия и всичко това бе прехвърлено на съда. При предишната офанзива на прокуратурата да брани държавния интерес, текстът за промени в закона бе предложен от зам.председателя на парламента от БСП Любен Корнезов.

Както и при съпротивата тогава, оказана от юристи, икономисти и чужди инвеститори, днес депутати отново са изразили опасения от повторение на стари рецидиви - прокуратурата да получи повече власт от независимия съд.

В същото време прокуратурата има правомощие да образува наказателни производства, когато установи нарушения в приватизацията и няма проблем, след като е установила, че са извършени големи престъпления, тя да образува наказателни дела срещу виновните и да ги даде на съд. Самият Филчев обаче обяви, че срещнал подкрепа от вътрешната комисия за промени в ГПК.

Депутати признаха, че до 10 дни очакват в писмен вид предложенията на главния прокурор и едва тогава ще имат становище. До момента единствено от БСП обявиха, че ще дадат гръб за инициативите на Обвинител №1. Това бе декларирано след специална среща между ръководството на соцпартията с главния прокурор, а също и след последния семинар на БСП и депутатите от левицата в Хисаря.

Проблемът бил във взаимодействието

Пред журналисти, Филчев без да иска си призна, че проблемът не е толкова в правомощията на прокуратурата, а във взаимодействието между органите на МВР - дознатели и оперативни служби, със следователите и прокурорите.

Част от въпросите щели да се решат с инструкцията за взаимодействие, за която Върховна касационна прокуратура от месеци тръби, че е готова. За тази инструкция се говори като за панацея в борбата с престъпността и от вътрешния министър Георги Петканов, и от президента Георги Първанов, но тя така и не вижда бял свят. Днес Филчев каза, че предстояло подписването ѝ.

Филчев повтори и старата си теза, че трябва да се усъвършенства взаимодействието между следователи и прокурори. Той бил готов с конкретни мерки да се ограничат възможностите за връщане на делата за допълнително разследване от страна на съда, а също и да се вземат "организационни мерки" съдът да насрочва по-скоро делата. Връщането за доразследване и отлагането на делата за дълъг период води до фактически отказ от правосъдието, заключи главният прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.