Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова програма предоставя 72 хил. лв стипендия за студенти по информатика

3 коментара
Новата програма на INSAIT беше официално представена в Министерски съвет, Сн. МОН

Нова програма на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет ще предоставя четиригодишна стипендия от 72 хил. лв. на талантливи български студенти от специалност "Информатика" във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет (СУ).

Програмата EXPLORER (EXcellence Program in technoLOgy and ReseaRch) ще подкрепя с повече от 1 млн. лв. български таланти в областта на математиката и информатиката да се развиват в България и да постигат резултати на световно ниво тук, съобщават от Министерството на образованието.

Финансовите средства по програмата са дарени от технологичния сектор и ще осигуряват стипендии от 72 000 лв. на човек в рамките на четиригодишното му обучение. Това означава, че студентите ще получават 1500 лв. месечно.

Програмата на INSAIT прехвърля модела за първи път в България и Източна Европа, като съчетава четиригодишната бакалавърска програма по информатика във ФМИ на Софийския университет с изследванията на световно ниво в института INSAIT.

Чрез нея студентите ще бъдат подкрепени с месечни стипендии, за да се фокусират в образованието си, а същевременно ще работят по проекти в иновативни сфери, като големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и др.

Отделно програмата EXPLORER включва както платени летни изследователски стажове в INSAIT, така и инженерни стажове в развойните отдели на високо-технологични компании. 

Програмата е финансирана с дарения от индустрията. Зад EXPLORER застават: фондация "За пример", основана от ръководството на SiteGround, технологичният гигант Amazon Web Services, Man Group, Фондацията Лъчезар Цоцорков, LAUNCHub Ventures и LatticeFlow. Техните дарения са над 1 млн. лв.

Кандидат-студентите вече могат да кандидатстват, като финалният срок за подаване на необходимите документи е 17 март. Необходимата информация може да бъде открита на сайта на INSAIT

"Това е моделът за насърчаване на младите умове"

Програмата беше представена в понеделник в Министерски съвет от министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на СУ проф. Георги Вълчев, декана на ФМИ на СУ проф. Мая Стоянова, научния директор на INSAIT проф. Мартин Вечев, изпълнителния директор на Института Борислав Петров, както и представители на водещи български и световни технологични компании. 

Според образователния министър проф. Галин Цоков тази инициатива свързва водещ български университет и един от най-иновативните научни институти с бизнеса и именно това е моделът на бъдещето развитие на висшето образование.

Проф. Мартин Вечев заяви, че подобен тип програми играят и ключова роля в развитието на всяка продуктова икономика с огромна добавена стойност.

"Тази година смятаме да приемем десетина студенти в пилотната фаза на програмата, а в следващата година може да са повече - 15 или 20 студенти", допълни той.

Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев изтъкна, че програмата показва модела, по който трябва да се насърчават младите умове на България.

"За тази програма бизнесът и партньорите осигуряват необходимите средства, за да могат студентите да се учат във фундаменталните дисциплини. Надявам се в следващите години към този пример да се присъедини и останалият бизнес, и общините в България", допълни той.

Деканът на ФМИ на СУ проф. Мая Стоянова поясни, че трябва да бъдат изпълнени три стъпки, свързани с факултета.

"Първо трябва да кандидатстват във ФМИ на СУ, второ - да бъдат приети в в бакалавърска програма специалност "Информатика" и трето - да се запишат като студенти. Те трябва да бъдат приети и за стипендианти в INSAIT. За тях ще има и допълнителни ангажименти - стажове, семинари, и вярвам, че това ще доведе до издигане на нивото на цялата специалност", каза проф. Стоянова.

Премиерът Николай Денков определи събитието като историческо по отношение на въвеждане на най-добрите световни практики в българското висше образование.

"Вярвам, че програмата ще започне много добре, държавата ще я подкрепи и ще се опитаме да използваме опита на INSAIT, и на ФМИ на СУ, за да видим дали подобни форми не можем да развием и в няколко други водещи институти, в други области", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IvankaMa
    #3
    Отговор на коментар #1

    Не знам как пишат бъдещите стипендианти, но Вие явно не можете да четете "Програмата е финансирана с дарения от индустрията."

  2. Lord Denning
    #2
    Отговор на коментар #1

    Цървулкин прост - не е финансиране а инвестиране - такива проекти и технологии поставят БГ на световната карта и буквално допринасят с милярди добавена стойност в уникорн компании - айде сега слагай модерния анцунг и къш на селския мегдан да ръсиш тъпотии - в големите игри нямаш място

  3. rusonefil
    #1

    Понеже е най-бедния бранш та държавата и него финансира. Същевременно същите тия стипендианти сигурно и две изречения не могат да напишат без правописна грешка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.