Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови парламентарни избори в Сърбия през април?

0 коментара

Председателят на сръбския парламент и и.д. президент на Сърбия Драган Маршичанин обяви в четвъртък, че следващата седмица ще насрочи нови извънредни избори, ако дотогава не се осигури мнозинство за формиране на сръбско правителство, съобщи белградското радио Б-92.

Последните извънредни избори в Сърбия се проведоха в края на 2003 г. На тях най-много гласове получи Сръбската радикална партия на Воислав Шешел, но без необходимото мнозинство да състави кабинет. В парламента влязоха и четири партии от демократичния блок, като най-много депутати вкара ДПС на Воислав Кощуница. Въпреки подтикът от страна на ЕС и САЩ четирите партии да се споразумеят и формират прозападно коалиционно правителство, преговорите помежду им се провалиха.

Още преди официалното изявление на Маршичанин днес сръбските медии коментираха пълния крах на опитите за формиране на демократичен кабинет в Белград и прогнозираха като единствен вариант нови избори. Краят на разговорите дойде, след като един от партньорите в правителството на малцинството - Сръбско движение за обновление - Нова Сърбия, се отказа от участие заради договорената подкрепа от страна на Социалистическата партия на бившия диктатор Слободан Милошевич.

В изявление за медиите Драган Маршичанин посочи, че Сърбия е на крачка от насрочването на избори и всички възможности за постигане на договореност между политическите сили в парламента са изчерпани.

На срещата с председателите на парламентарните групи тази сутрин е договорено на извънредно парламентарно заседание следващата седмица да бъдат приети изменения на изборните закони.

Следващата седмица Скупщината би трябвало да обсъжда изменения към закона за избор на президент на републиката, с които да се премахне изискването за 50 процента избирателна активност на първия тур на изборите, както и изменения на закона за избор на народните представители за премахване на 5-процентовата бариера, но само за партиите на националните малцинства. В дневния ред трябва да бъде включен и изборът на нови членове на Републиканската избирателна комисия.

Дали в Сърбия ще има ново правителство или нови избори, ще се знае до няколко дни, каза в сряда вечерта председателят на Демократическата партия на Сърбия (ДПС) Воислав Кощуница, след последната от редица междупартийни срещи, посветени на следизборната ситуация в страната, която трае вече около 40 дни.

Пред сръбската държавна телевизия той обяви, че ДПС е направила всичко за намирането на формула, която да осигури съставянето на правителство.

Според в. Блиц, който цитира неназован източник от партията на Кощуница, председателят на парламента най-вероятно ще насрочи едновременното провеждане на парламентарни и президентски избори през април.

Първоначалният вариант бил още днес Маршичанин да обяви насрочването на нови извънредни избори, но ДПС се е отказало от тази идея, докато не мине честването на 200-годишнината от Първото сръбско въстание и докато не се измени законът за избор на президент на републиката.

Източникът на вестника посочва, че са изчерпани всички възможности да се постигне споразумение за формиране на правителство на демократичния блок, след като лидерите на Сръбско движение за обновление - Нова Сърбия Вук Драшкович и Велимир Илич са отказали да участват в правителство на малцинството, подкрепено от Социалистическата партия на Сърбия, докато начело на партията е Слободан Милошевич.

От ръководството на ДПС и Г 17 плюс твърдят пред Блиц, че зад решението на двете формации да не участват в правителство на малцинството стоят финансови магнати в Сърбия.

Изданието обаче припомня крайно негативното отношение на Европейския съюз към евентуално сръбско правителство с участието или подкрепата на партията на Милошевич. За Брюксел е била проблематична и подкрепата на социалистите при избора на председател на сръбския парламент, тъй като ЕС се противопоставя на политически споразумения на демократичните партии с партиите на бившия режим.

Европейски дипломатически източници предупреждават, че поставянето на социалисти в управителните съвети на държавни предприятия би повлияло неблагоприятно на потенциалните чуждестранни партньори и инвеститори.

ЕС не вярва СПС да се е променила и изчистила, нито пък да се е отказала от наследството и политиката на Слободан Милошевич, пише вестник Блиц.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.