Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новите закони първо да се тестват, предлагат кметовете

0 коментара

Кметовете искат да се въведе едногодишен гратисен период за всички новоприети закони, които засягат големи групи хора или съсловия, съобщи председателят на националното сдружение на общините Венелин Узунов.

По време на гратисния период новите норми ще се използват само в няколко общини от различен функционален тип, за да се прецени как действат. Така се дава възможност те да се усъвършенстват, практиката вече се използва от развитите европейски страни, заяви Узунов, който е кмет на Разград.

Схемата на проиграване ще спести на централната и на местната власт хаоса, създаден тази година с въвеждането на ДДС за българските лекарства, с новия акциз за цигарите и брожението на занаятчиите срещу увеличените патентни данъци, аргументира се председателят на сдружението на общините.

Узунов се срещна в Разград с представители на протестиращите фризьори и козметици в града. Той обеща да лобира пред депутатите за усъвършенстване на патентния режим. Занаятчиите настояват налозите да се определят от броят на реално живеещите в населеното място, както и от нивото на безработица в регионите.

Междувременно председателят на парламентарната група на ОДС Надежда Михайлова съобщи, че ако има достатъчно аргументи, сините депутати да сезират Конституционния съд за патентния данък. Групата на ОДС пое този ангажимент пред Българската занаятчийска камара, с чието ръководство се срещна днес в парламента.

КС може да бъде сезиран най-малко от 48 народни представители, в момента групата на ОДС се състои от 50 депутати.

Обосновката за увеличаване на патентния данък поради натрупаната инфлация е нелогична, каза по време на срещата депутатът Никола Николов. Той съобщи, че миналата година около 340 хил. души са платили патентен данък, а тази година се очаква те да са 220 хил. души. Това ще доведе до спад в приходите за хората, отказали се от дейността си, ще влоши качеството на услугите, които ще предоставят преминалите в сивата икономика, и ще намали вноските в Националния осигурителен институт, заяви Николов.

Въвеждането на толкова висок патентен данък не кореспондира със заявената от правителството политика за борба с бедността и безработицата, каза и Надежда Михайлова.

Очакваме социални бунтове, ако след решението на съда патентните данъци останат в същия размер, каза председателят на БЗК Рангел Чолаков. По думите му между 10 и 15 % от малките и фамилни предприемачи вече са прекратили официално дейността си. Някои от тях ще отидат на борсата за безработни, но други ще работят нелегално, прогнозира той.

Сините депутати Надежда Михайлова, Росица Тоткова и Никола Николов вчера са отправили питане към вицепремиера и социален министър Лидия Шулева как ще се отрази на безработицата по-високият патентен данък и какви мерки предвижда правителството за заетостта на безработните занаятчии и хората със свободни професии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.