Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият шеф на ЦРУ – няма ли да бъде пречка военното му досие?

31 коментара
Новият шеф на ЦРУ – няма ли да бъде пречка военното му досие?

Когато ген. Майкъл Хейдън пое поста директор на Агенцията за национална сигурност през 1999 г., той се зае да преустрои в съответствие с изискванията на 21 век една огромна организация за електронно разузнаване, чиито кадри бяха предимно застаряващи бели мъже, прекарали кариерата си, специализирайки се в тънкостите на Съветския съюз и други аспекти на Студената война. Така започва статия, посветена на вероятния нов шеф на ЦРУ, поместена в неделя във влиятелния американски вестник “Вашингтон пост” и цитирана от БТА.

Темата за новия ръководител на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) стана особено дискутирана, след като през седмицата президентът Джордж Буш обяви, че досегашният шеф на ЦРУ Портър Гос се оттегля. Самият Гос подаде оставка в петък. Оттогава насам най-често повтаряното име за него наследник е на генерал Майкъл Хейдън, кадрови военен и към момента първи заместник на директора на националното разузнаване на САЩ Джон Негропонте. 

Самият Хейдън, продължава “Вашингтон пост”, произхожда от този антисъветски калъп: като аташе в американското посолство в България през 80-те години се преоблича в работнически дрехи, качва се във влака и с нахлупено ниско над очите кепе се преструва, че дреме, докато подслушва българските войници, отиващи си в отпуска.

И въпреки това успява да се пренастрои и се чувства в свои води в света след 11 септември, макар че едва ли може да се смята за експерт по тероризма или Близкия изток - двата главни проблема, които днес са в центъра на вниманието на Централното разузнавателно управление, пише още в статията.

Въпреки военното си досие, 61-годишният Хейдън е по-скоро неконформист. В кариерата си той често е показвал независимо мислене - вероятно една от причините, благодарение на които е съумял да се приспособи и преуспява в сегашния климат в сигурността.

В средата на 90-те, като полковник от ВВС, надзираващ разузнаването в европейското командване на САЩ, той открито заявява, че американската политика на Балканите е прекалено пробосненска и недостатъчно разбираща тежкото положение на сърбите.

Той дори с удоволствие говори с журналистите, и когато поема Агенцията за национална сигурност, има навика да ги кани на групи на вечеря в къщата си във Форт Мийд. Това е рязка промяна за тази потайна институция, където се шегуват, че инициалите ѝ на английски - NSA, означават "Няма такава агенция" (No Such Agency) или "Никога не казвай нищо" (Never Say Anything).

Ако Хейдън бъде номиниран и утвърден за директор на ЦРУ на мястото на Портър Гос, ще поеме една институция, която понесе тежки критики през последните години и дори от време на време бе третирана като неприятел от администрацията на Буш.

Вътрешните хора вероятно ще се отнасят с подозрение към Хейдън, военен от кариерата. Те също така скептично ще се съмняват дали с любезните си маниери той може да ги защити от бюрократичните маневри на министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд, който през последните години укрепи военното разузнаване и го направи по-малко зависимо от ЦРУ.

"Майк Хейдън ще има доста работа", казва Майкъл Викърс, бивш офицер от ЦРУ, консултант при Пентагона, цитиран от вестника.

Ако бъде номиниран и утвърден, той ще поеме най-важния пост в американското правителство, що се отнася до борбата с тероризма. Това ще бъде особено трудно за човек като Хейдън, свързан повече с техническата страна на разузнаването, а не с по-практическата област на тайните операции. А и нито един военен е имал особен успех в ръководството на ЦРУ през последните десетилетия.

“Вашингтон пост” прогнозира, че дори одобряването на Хейдън от Сената ще бъде трудно, особено в годината на междинни избори, в които демократите ще се стремят да си върнат контрола в Конгреса. Хейдън отдавна се старае да установи добри отношения с членовете на Конгреса, но напоследък те са доста недоволни, главно заради програмата за вътрешно подслушване на американска територия.

На 17 декември 2005 г., когато съществуването на програмата бе разкрито от в. "Ню Йорк таймс", конгресмен Джейн Хармън, представителка на Калифорния, главният демократ в комисията по разузнаването в Камарата на представителите, звъни на Хейдън по клетъчния си телефон. Генералът е на семеен излет в Анаполис, но ѝ казва, че ще шофира до Вашингтон, за да информира нея и колеггите ѝ за програмата. Обещава да бъде там след два часа.

Хармън започва да организира брифинг, но след час Хейдън се обажда и се отказва. "Белият дом му забранил", обяснява Хармън в интервю.

За конгресмените, свикнали с неговата отзивчивост, откровеност и непартиен подход, този обрат е шок. "Това накара някои от нас да се чудят дали той е толкова независим, колкото ни се струваше", казва друг член на Конгреса, цитиран от изданието.

Ако бъде утвърден, следващото му препятствие ще бъде как да вдъхне енергия в ЦРУ.

Високопоставен служител от разузнаването, пожелал анонимност, твърди пред “Вашингтон пост”, че достойнствата на Хармън за директор на ЦРУ са безбройни.

"Той е доброжелателен, приятен и може би най-високо квалифицираният старши офицер от разузнаването в САЩ", казва анонимният служител.

Но и той, както и мнозина други, смята, че би било грешка да се поставя човек в униформа начело на цивилна агенция. Близки до Хейдън служители намекват, че генералът с четири звезди може да се пенсионира от армията, за да неутрализира тези опасения с този символичен жест.

Важен тест за Хейдън ще бъде как ще се справи с Ръмсфелд. По възгледите си за характера на съвременната война двамата са съюзници. Но когато законопроектът за преструктурирането на разузнаването се разглеждаше в Конгреса през 2004 г., Хейдън и Джеймс Клапър, тогавашният шеф на Националната агенция за геосателитно разузнаване, заявяват в Конгреса, че техните организации, които събират електронни разузнавателни данни и анализират сателитни снимки, трябва да бъдат подчинени на бъдещия Директор на националнато разузнаване, включително бюджетът им, а не на министъра на отбраната, както дотогава. Ръмсфелд е недоволен и ясно им го показва. Скоро след това Клапър напуска, а Хейдън става заместник на директора на Националното разузнаване Джон Негропонте.

"Как ще се справи Хейдън със заграбването на територия от Пентагона? Това ще бъде истинската битка", предрича бивш резидент на ЦРУ пред “Вашингтон пост”. Хейдън вероятно ще бъде подпомогнат от отношенията си с държавния секретар Кондълиза Райс, с която е работил в  екипа на президентския Съвет за национална сигурност при Джордж Буш старши от 1989 до 1991 година. Хейдън ще бъде облагодетелстван и от близката връзка с Негропонте, завършва с прогнозите си статията във в. “Вашингтон пост”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. svedenie
    #32

    .

  2. Войников
    #31

    И тебе те знаем...

  3. съветник от СОС
    #30

    Разбрах, че си полицай, явен или таен. Затова не приемаш мисълта, че полицай не става за държавник. Аз ти давам примери от света, а ти се дразниш. Няма такава държава, която да си сложи президент-полицай. Военен-президент, това е съвсем друго нещо. По идея военните са патриоти и нищо друго.

  4. joe
    #29

    Не се разсейвай като Брежнев!

  5. Войников
    #28

    Бедният Хейдън, като го гепихме -- беше много уплашен, завалията, тогава...

  6. КДС
    #27

    "На минутата, когато закупуват билет, съседните места ще са светкавично опразнени от пътници и заети от ченгета." Че е идиотщина, идиотщина е.Първо, ако е имало такъв случай, съседните места щяха да са заети от преоблечени като войници контраразузнавачи. И второ, никое уважаващо себе си разузнаване, а американското е такова, няма да седне да се занимава с подобни простотии, освен ако това не е прикритие за провеждането на сериозно разузнавателно мероприятие.

  7. joe
    #26

    Оня Орел на емблемата, кати Ви клъвне,Ще Ви отнесе поста, както лиши Бате Пате от топло място в М О К!

  8. разведчик
    #25

    кой ни срути социалистическия лагер. Някой да знае повече?

  9. imame v CIA
    #24

    Shte mu zvannem ot Trud, da si polafim, edin-dva mrasni viza da mu kazhem, ot po-novite, che toi s takiva poznania po balgarski, ei.... Pak da se posmeem, rakiika da mu pratim. Evala, da vidi sveta che nie ne sme samo nacia, ami sme i inter-nacionalna sila, deto se kazva v CIA sega balgarski shte se govori. Ta kato otidat Kalfin ili Sergikata shte si pravat s Hayden zdrasti po nashenski.

  10. Войников
    #23

    Аз бях се преоблекъл тогава като войник и го гепихме ...Бедният Хейдън, като го гепихме -- беше много уплашен, завалията, тогава...А информацията на "Вашингтон пост" е от други канали...Също Буш да го знае!(ако знае български)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.