Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новото и опитът в приказката за американската мечта

46 коментара
Новото и опитът в приказката за американската мечта
Загадъчната усмивка на Барак Обама му е помагала в много трудни времена - дори като шестгодишен аутсайдер в квартал за чужденци в Джакарта, Индонезия.

Той изглеждал различно от останалите деца, които го тормозели и отправяли расистки реплики по негов адрес. Веднъж те го издебнали от засада и го хвърлили в река. Обама излязъл от водата, смеейки се. Вместо да се сбие, той предпочел да завърже приятелства и да си проправи път към групичката.

Какви са правомощията на президента на САЩ?

Правомощията на американския президент са строго регламентирани от американската конституция. Според нея "изпълнителната власт е поверена на президент на Съединените американски щати". Срокът на мандата е четири години.

Президентът е главнокомандващ на въоръжените сили, има властта да помилва и да отсрочва изпълнението на присъди, може да сключва договори при условие, че поиска становището на Сената и получи одобрението на две трети от присъстващите сенатори. Той назначава посланиците и съдиите във Върховния съд, които обаче трябва да бъдат утвърдени от мнозинството в Сената.

Президентът е задължен периодично да информира Конгреса за състоянието на съюза и да препоръчва мерките, които сметне за необходими и своевременни. Той може да наложи вето на приети от Конгреса законопроекти, но конгресмените могат да преодолеят ветото с две трети от гласовете в Сената и Камарата на представителите.

Още

Това уникално качество се оказало изключително полезно за него - като дете в Индонезия, което се опитва да се впише в общността, като абсолвент в университет от "Бръшляновата лига", работещ в отчайващо бедните квартали на Чикаго, като политически новак в Сената на Илинойс, или като първия афроамериканец, кандидат на една от двете основни партии за президент на САЩ.

През 21-те месеца изтощителна надпревара, той посрещаше личните нападки, без да му мигне окото. Обвиняван, че не е типичен американец, че е ненадежден и че тайно изповядва исляма - все едно това е нещо ужасно - Обама отвръщаше с необичайна непринуденост и без следа от озлобление или гняв.

В обръщение към нацията, бореща се с парализиращия икономически срив, или изправен срещу сипещия подигравки опонент в предизборните дебати, 47-годишният Обама запазваше свръхестествено спокойствие и решителен поглед и винаги беше усмихнат.

Усмивката, която крие резервираност

Но тази усмивка разкрива твърде малко - въпреки че прави впечатление на приветлив човек, неговите критици твърдят, че Обама изглежда резервиран, че хората всъщност не го познават. Като недостатъци се изтъкват и неговият смесен етнически произход, както и напредничавото му мислене.

Обама е роден в Хавай на 4 август 1961 г. Син е на чернокож баща кениец и бяла майка от Канзас, които се запознават в Хавайския университет. По-късно той ще каже, че те не са били "заможни или известни, но са споделяли убеждението, че в Америка техният син може да постигне всяко нещо, което си постави за цел".

Този негов произход гарантира, че Обама гледа на света от позицията на бял и на черен - поглед, който е необходим в страна, в която Черна и Бяла Америка често са два напълно различни свята.

Родителите му се разделят, когато той е на две години и впоследствие се развеждат. Майка му се омъжва повторно и се премества в Индонезия, където Обама живее от шестата до десетата си година. След това се връща в Хавай и завършва гимназия. По-късно Барак следва в Колумбийския университет и в Юридическия факултет на Харвардския университет. Там се превръща в сензация като първи цветнокож директор на изданието на факултета "Харвард ло ривю" - позиция, смятана за трамплин към най-разнообразни възможности за блестяща кариера.

Преди това работи в Чикаго като социален организатор за църковна група, която се стреми към подобряване на условията на живот в бедняшките квартали. След като завършва Харвард, Обама отново работи в Чикаго като адвокат, специализиран в защитата на правата на гражданите. Работата му го отвежда до щатския Сенат на Илинойс, където прекарва осем години.

Екстремният възход

Възходът на Обама от неизвестен щатски сенатор до кандидат-президент спокойно може да се нарече експлозивен. През 2002 г., като кандидат на Демократическата партия за сенатор от Илинойс, Обама получава необикновената възможност да направи обръщение към националния конгрес на партията в най-гледаното телевизионно време. Той заявява: "Няма либерална Америка и консервативна Америка - има Съединени американски щати." Тези думи се превръщат в основна част от предизборните му речи като кандидат-президент.

Въпреки че лидерите на Демократическата партия го поставиха на подиума просто за да дадат тласък на кампанията му за сенатор, те бяха смаяни от неговата способност да печели масите. По-рано Обама е съставял речите за обиколките за набиране на средства за Демократическата партия. Там той развива умение, което един ден ще го доведе до предизборната надпревара за президент на САЩ.

Неговото красноречие винаги му е печелило почитатели. Между тях е и жената, която през 1992 г. става негова съпруга - Мишел Обама. Първоначално тя се отнася скептично към младия и амбициозен възпитаник на Харвард, дошъл на стаж в нейната влиятелна правна кантора в Чикаго.

В началото на 2007 г., когато растящият брой на американските жертви в Ирак подкопава позициите на републиканците, Обама създава комисия, която да оцени шансовете му да стане президент. Няколко дни по-късно Хилари Клинтън прави същото. За първи път в историята жена и цветнокож мъж се изправят в битка за номинацията на Демократическата партия за президент на САЩ - безкомпромисно състезание, което приключи през юни, когато Обама излезе победител.

Байдън – многословен и обигран в политиката

С избора на 65-годишния Джо Байдън за кандидат за вицепрезидент, 47-годишният Барак Обама преди всичко избра опитния политик.

В американския Сенат почти няма политик, който с по-голямо основание да се нарече "стара пушка" от сенатора от Делауер. Това важи в особена степен за външната политика и сигурността, на които е познавач. След безбройните си пътувания в чужбина, той е известна фигура сред държавните лидери по света.

Джоузеф Байдън е роден в Пенсилвания в католическо работническо семейство. Има юридическо образование. За първи път влиза в Сената през 1973 г. като един от най-младите сенатори в историята на САЩ.

Байдън е дългогодишен член на Комисията по външните работи и сигурността, на която в момента е и председател. Също както Обама, той е твърд противник на войната в Ирак, въпреки че гласува в нейна подкрепа в Конгреса през 2002 г.

Байдън е смятан за блестящ оратор с чудесно чувство за хумор. Склонността към многословие, обаче, често му е причинявала големи неудобства.

В тази предизборна кампания той първоначално се кандидатира в първичните избори на Демократическата партия, но беше с незначителни шансове и скоро се отказа от надпреварата.

Кандидатурата му за президент през 1988 г. се провали поради обвинения в плагиатство.

В личния си живот Байдън е понесъл тежки удари на съдбата. Първата му съпруга и малката му дъщеря загиват в автомобилна катастрофа през 1972 г. През 1988 г. самият той е на косъм от смъртта, преживявайки две мозъчни аневризми, от които е опериран.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоце
    #47

    "изправен срещу сипещия подигравки опонент в предизборните дебати, 47-годишният Обама запазваше свръхестествено спокойствие и решителен поглед и винаги беше усмихнат"

  2. и аз съм тепегьоз
    #46

    дали ме управляват комунисти, братята им фашисти или демократи. Обичам всички. Такава широка душа съм. Ако комунистите светят маслотоа на земократите пак няма да ги намразя.

  3. ние
    #45

    печелихме масите. В самото начало. Народът ни обичаше. Е, и малко бой помогна. Но най- вече ни помогна тогава демагогията. Сталин, Хитлер

  4. Андрей Райчев
    #44

    съм го писал. Само че е тайна.

  5. Ахмед
    #43

    анализирай това!

  6. Нибелунг
    #42

    И какво означава словосъчетанието "напредничаво мислене"? Много ми е любопитно колко ще се напредне с подобни обещания за данъчна реформа. Иначе да му е честито на Обама. Не съм негов поддръжник, но му пожелавам успешен мандат и дано е безкомпромисен с комунисти, ислямисти и прочее сволоч.

  7. мм
    #41

    http://meto76.blog.bg/viewpost.php?id=251274

  8. инфо
    #40

    Голяма и съвсем логична победа на Барак Обама и всички, които го подкрепиха! Американците гласуваха масово - така, както не са го правили през последния половин век. Честито! Битката завърши. Започва войната!

  9. иво бораджиев
    #39

    браво американци и честито на целият свят.

  10. SILVERMAN
    #38

    USA DOKAZAHA THE SA NEI-DEMOCRATICHNATA STRANA V SVETA. S TOZI IZBOR BESHE ZATVORENA USTATA NA VSITHKI POSTKOMUNISTICHESKI,KGB-STKI,FASHIZOIDNI I PROTHIE KOMENTATORI, KOITO ZA SAJALENIE V BULGARIA PREOBLADAVAT, PORADI IZKLIUTHITELNATA BG IZOSTANALOST VAV VSITHKI SFERI OT JIVOTA I NAI-VECHE LIPSATA NA INTELECT.TOZI PAT AMERIKANCITE NANESOHA GOLIAM UDAR S TOIA VOT!POZDRAVLENIA!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.