Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нулевият бюджетен дефицит се отлага за 2004 година

0 коментара

След като на 3 декември зам.министърът на икономиката София Касидова снижи обещаваните преди изборите проценти за икономически ръст от 10 на 4-6, днес заместник- министърът на финансите Красимир Катев отложи и постигането на нулев бюджетен дефицит за 2004 година.

В предизборната програма на НДСВ нулевият бюджетен дефицит бе заложен за 2002 г. След като новият екип на финансовото министерство се зае през лятото с изготвянето на бюджет 2002, нулевият дефицит бе отложен за 2003 г. Мотивът бе, че международната икономическа среда се е влошила. Направена бе и уговорката, че в закона за бюджета ще се запише текст, според който с преизпълнението на приходите ще се намалява дефицита. В програмата за управление на НДСВ конкретен срок липсва, а днес заместникът на Милен Велчев отдалечи с още една година изпълнението на едно от основните предизборни обещания на икономическия екип на НДСВ.

Катев направи това в изказване на традиционната годишна среща на Асоциацията на търговските банки. Според Катев, въпреки че продължава реализирането на дефицит по текущата сметка на платежния баланс, това не е толкова обезпокоително, защото преобладава вносът на инвестиционни стоки за сметка на потребителските.

България ще приключи годината с рекорден за последните 5 години валутен резерв в размер на 7.5 милиарда марки, заяви на срещата управителят на БНБ Светослав Гаврийски. През 2000 година неговият размер е бил 7.2 милиарда марки.

Плащанията по външния дълг през 2002 година ще бъдат за 800 милиона долара при 1.1 милиард долара през тази година. Според управителя на БНБ при ниските лихвени нива в чужбина българските банки ще трябва да върнат отново у нас изнесените под формата на депозити средства.

И Гаврийски, и Катев подчертаха, че спредът (б.ред. разликата) между лихвите по кредитите и лихвите по депозитите все още е по-голям, отколкото в други държави, кандидатки за членство в ЕС и трябва да се намали.

Според Красимир Катев стратегията за управление на външния дълг на правителството предвижда да продължи да намалява съотношението на външния дълг спрямо брутния вътрешен продукт до 60 процента. Очакванията на министерството на финансите са, че до 2-3 години България ще получи "инвестиционен" кредитен рейтинг BBВ.

Намалението на валутната композиция на дълга за сметка на левовата и деноминирания дълг в евро също е сред целите по управлението на външния дълг. Сега по-голямата част от него е в долари - 67%, а заедно със специалните права на тираж, отпускани от МВФ, този размер достига 72-73%. Останалата част от дълга е деноминирана в евро и японски йени.

]Според Красимир Катев сравнително свободния ресурс в банковата система е около 4 милиарда лева. Министерството на финансите ще се опита да задоволи това свободно търсене чрез емитиране на държавни ценни книжа в лева. Обсъжда се идеята да се емитира вътрешен дълг в евро, който да може да се изплаща в левове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.