Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Някога България се надяваше да бъде като Гърция, сега – просто да оцелее

Бизнес лобита си осигуряват закони, най- обезпокояващо е състоянието на медиите

36 коментара

Според анализатора Иван Кръстев преди 20 години оптимистични анализатори в прогнозите са имали голяма надежда, че България може да стане като Гърция - "умерено демократична, но умерено корумпирана".

Сега, казва той, те се надяват че Гърция може да стане като България - бедна, но финансово дисциплинирана и без да създава големи проблеми за другите.

Засега България устоя на икономическата и еврокризата. Безработицата стигна до 12 процента, но това е наполовина на равнищата в Гърция и Сърбия. Смята се, че над един милион българи живеят в чужбина, работейки най-вече в Испания и Гърция. Някои от тях са загубили работата си и са се върнали у дома, но стойността на банковите преводи за родината всъщност е нараснала. През 2008 г. официалната сума на преводите беше 694 млн. евро, а миналата нарасна до 774 млн. евро.

БВП на България се увеличи със скромните 1.7 процента през 2011 г. и се очаква да се забави тази година.

Скорошно изследване показва, че цели 30 процента от икономиката е сива.

Българите също са нещастни. Проучване на института "Отворено общество" установи, че над две трети от тях очакват икономиката да остане същата или да се влоши през следващите 12 месеца, а цели 56,7 процента намират ситуацията в страната за "непоносима".

България е най-бедната страна в ЕС. Средните надници са 3.50 евро на час, а средните месечни заплати са едва 360 евро.

Понеже 10 процента от българския износ отива за Гърция, а гръцки банки държат 40 процента от всички заеми, едва ли е изненадващо, че българите нервничат. Това, което особено ги тревожи, казва бизнесменът Васил Василев, е опитът им от миналото, който показва, че каквото се случи в Западна Европа, "идва тук след година-две."

Василев изпраща организирани групи работници в други страни от ЕС, най-вече за сезонна работа. Той се тревожи, че политически натиск над компаниите да заменят неговите работници с местните безработни може да засегне бизнеса му, и по този начин и българската икономика.

Той смята, че страната се нуждае от план за избягване от прекомерната зависимост от еврозоната. В една област пазарът вече се променя. Крахът от 2008 г. остави огромен брой непродадени ваканционни апартаменти по Черноморското крайбрежие. Когато строителите фалираха, много от апартаментите се озоваха в ръцете на банките. Оттогава ги купуват руснаци от средната класа, казва банкерът Цветелина Бориславова, която се е оказала с хиляди апартаменти.

Много българи, които не харесват правителството на Бойко Борисов, популистки премиер (който преди време е живял с Бориславова), се оплакват от потискане на демокрацията.

Парламентът се е превърнал в "гумен печат", казва анализаторът Борислав Цеков, потвърждавайки мнението, че бизнес лобита си осигуряват изгодни за себе си закони.

Няколко хиляди излязоха неотдавна на улицата, за да протестират срещу закон за горите, който беше приветстван от строителите на ски курорти. Правителство направи отстъпки.

Може би най-обезпокоително е състоянието на медиите. Основните вестници са собственост на банки или мощни компании. Разследващата журналистика е малко. Рекламата от правителството и от държавни компании е голям източник на приходи за вестниците и поради това автоцензурата е на мода, твърди издателят Валери Ценков.

Но българският външен министър Николай Младенов казва, че за него най-дразнещото е "постоянният спад в качеството на журналистиката". Той не вижда връзка с автоцензурата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    "Когато строителите фалираха, много от апартаментите се озоваха в ръцете на банките. Оттогава ги купуват руснаци от средната класа, казва банкерът Цветелина Бориславова, която се е оказала с хиляди апартаменти" Ето това се казва НАГЛОСТ БЕЗ ГРАНИЦИ! Медияпул, да не би това да е пак нецензурно или обидно твърдение, а? Стари кoкали сте вие, Медияпул, знаете как да подближете комунистическите седалки. Еваллллааааа!

  2. Анонимен
    #35

    1."...През 2008 г. официалната сума на преводите беше 694 млн. евро, а миналата нарасна до 774 млн. евро..."Докъде я докараха управляващите ни некадърници-избягалите от България да издържат държавата...
    2."... банкерът Цветелина Бориславова, която се е оказала с хиляди апартаменти..."Това не е ли една от отличените бизнес-дами на годината?И какво да си мислим за експертите на тази банка,одобрили надеждността за връщане на кредитите?И какво трябва да става с тези,които се занимават с дейности,от които

  3. Анонимен
    #34

    Каква средна заплата 360 евро, хората работят за по 400 лв., но трябва да хранят или и дете(не говорим за деца, защото рядко някое семейство има второ дете-с изключение на ромите, които са на социални помощи ) , или и родител, с пенсия 200 лв.

  4. Анонимен
    #33

    до Другаргара Тато Не се разбра каква е разликата между ТошэГоцэЦароБоцэ. Вашия вид монархоболшевишко царство няма нищо общо със Завета на Апостол Левски за България За Чиста и Свята Република по примера на Швейцарски кантони или САЩ и редовно е вкарвало България в тежки национални катастрофи и робски зависимости още от времената на последния турски султан и последния руски цар... до дългото дългово настояще на най-бедна и мошенически ограбвана страна в ЕС не без приноса на "царствени" апаратчици като Вашето номеклатурско... количество

  5. Анонимен
    #32

    Икономист тотално сте изтупали, какви 3.5 евро на час, какви 350 евро месечно. Можете ли да смятате?

  6. Анонимен
    #31

    Другаря Тодор Живков кърти мивки!
    Пълна глупост е статията и може вече да се каже "в стил Економист" понеже писанията за България са все в тоя стил - тоз казал син каскет, оняка казал розови кюлоти, тинтири минтири ... никакви цифри а поседлнит е няклмо дни в стфри се вижда че България стои много добре икономически. Да се подава ухо за приказаки че министър председателя на европесика държава бил трафикант на амфетамини е прекалено ... за такива тежки обвинения си има Европол, Интерпол, ФБИ, МИ-6...

  7. Анонимен
    #30

    It seems the quality of journalism of this magazine has dropped down immensely. The article mentions that “40% of the loans are held by Greek banks” This is utter rubbish. A first year student of economics would know that all loans in Bulgaria are held by Bulgarian banks duly licensed to operate n in Bulgaria. The ownership of the Bulgarian banks is another matter. But again, Greek entitities and individual does not own 40% of the banks in Bulgaria.

  8. Анонимен
    #29

    Много от тия проблеми сме си ги имали винаги, включително за журналистиката. Между другото, каква е идеята на тази статия, че нещо не схванах, хехе?

  9. Анонимен
    #28

    NORAD: другaрa Тoдaр Живкoв - винаги е удоволствие да те прочете човек! точен във фактите, верен в изводите! стила ;) cheers!

  10. Анонимен
    #27

    аз, 20-ти да добавя, в смисъл такъв: Братя, Мадридският Кретен проговорил!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.