Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма баланс в отношенията между Запада и Русия

22 коментара
Няма баланс в отношенията между Запада и Русия
Няма баланс в отношенията между Запада и Русия. Той зависи до голяма степен от позициите на ЕС и САЩ и от това доколко те са готови да приемат натиска на Москва. Това заяви външният министър Ивайло Калфин по време на дискусия за европейската политика на съседство и руската политика към близката чужбина, организирана от българския офис на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП).

Според Калфин диалогът с Русия трябва да се придържа към ясни принципи, ценности и критерии за това какво е допустимо и какво не в съвременните международни отношения. По думите му ''махалото'' би трябвало да спре в позиция, приемлива и за двете страни.

Калфин посочи, че когато се говори за отношенията на ЕС със страните, които влизат в политиката за съседство - Беларус, Молдова, Украйна, Армения, Грузия и Азербайджан, би трябвало да се изясни ролята на Москва и целите на ЕС.

Според тълкуванието на Калфин основното във външнополитическа стратегия за т. н. “близка чужбина“, е че Русия е готова да развива отношения на стратегическо партньорство и съюзни отношения със страните, които проявяват готовност. Тази позиция на Кремъл, според Калфин, променя формулата, по която ЕС би могъл да взаимодейства с тези страни.

''ЕС трябва по-ясно да се дефинира дългосрочните си цели. Да работи с всяка страна поотделно, в съответните формати и чрез всички инструменти, които дава европейската политика за съседство в зависимост от това дали тези страни търсят членство в ЕС или искат само сближаване на отношенията в икономическата област и свободно пътуване на гражданите'', добави Калфин.

Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии отбеляза, че някои от тези страни искат да използват възможностите и на Русия, и на ЕС, за да се развиват. От тази гледна точка преди Брюксел и Москва да им предлагат политика трябва да си отговорят на въпроса какво точно искат националните им елити.

Патрик Чайлд, началник на кабинета на европейския комисар по външни отношения и политика на съседство, допълни, че определени страни-членки не трябва да си позволяват да окуражават Украйна и Грузия повече от колкото общата политика на ЕС.

Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания коментира, че сътрудничеството между страните в региона може да се развие на многостранно ниво и да се създаде нещо като европейска общност с потенциал част от страните в нея да станат членове на ЕС.

Според изпълнителния директор на Европейския съвет по външна политика Марк Леонард пък, ЕС трябва да стане по-конкурентноспособен и по-отзивчив към желанията на страните от кавказкия регион. По думите му съюзът все още не е разработил политика по отношение на другите страни.

Страните членки на ЕС ще обсъдят отношенията с шестте бивши съветски републики на своята среща на върха на 11 декември. Очаква се Европейскят съвет следващата година да одобри т.нар. ''Източно партньорство'', предлагано от Литва и Швеция. Така ЕС ще признае европейските аспирации на тези страни и ще създаде нова икономическа зона по подобие на зоната между ЕС и Норвегия и Швейцария.

Според Европейския съвет по външна политика (ЕСВП) Европейският съюз е до известна степен инертен и все още приема, че неговите съседи горят от желание да възприемат ценностите и стандартите му. В същото време Москва иска да има сфери на влияние и е изградила собствена политика спрямо съседните си страни. Тази ѝ политика е подплатена с повече воля и ресурси, отколкото в момента желае да вложи ЕС, чийто технократски подход не отговаря на влошената политическа среда.

Москва организира свои неправителствени организации и купува влияние на всички равнища в тези страни. Много от нещата, които ЕС смята за свои уникални предимства, вече се предлагат и от Москва, която също допуска безвизов режим за пътуване

Според ЕСВП Европейският съюз не трябва да бяга от конкуренция с Русия, а да намери компромисна политика – не антируска, но не и политика, която не се противопоставя на Москва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. darko
    #23

    ne moje da kave kakvoto si misli v prav tekst

  2. недоумяващ
    #22

    Брей Никола малко доста объркана, тази статия. Може би понеже на една страница си написал какво толкова много хора са искали да кажат. Аз обаче не схванах каква е политиката на България дали сме с ЕС и САЩ или ги обвиняваме че не слушат добре Русия

  3. darko
    #21

    ne moje da kave kakvoto si misli v prav tekst

  4. i za tova shikalkavi
    #20

    no trqbva da se spomene i neshto po taka

  5. зорге
    #19

    аз ще си го отбележа това

  6. зорге
    #18

    тоя да не иска да каже че има натиск от москва

  7. зорге
    #17

    московчани са ни приятели

  8. зорге
    #16

    не съм чел статията заглавието ми е достатъчно ивайло калф казва че има натиск от москва

  9. Е
    #15

    с плазмодиева "принципност"Ивайло Калфин:Отношенията с Русия зависят от това доколко ЕС и САЩ са готови да приемат натиска на Москва

  10. кукумяв
    #14

    чьрчил;оставете бьлгарите да се излекуват от любовта си кьм русия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.