Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Няма да им дадем нашето Средновековие" или как върви решаването на споровете със Скопие

Северна Македония иска европейска помощ за включването на историци от трети страни

13 коментара

"България не трябва да отстъпва от позицията си, колкото и години да са нужни Северна Македония да признае фактите", коментира проф. Кирил Тополов от българо-македонската комисия, която трябва да изчисти историческите спорове между двете страни.

Комисията бе сформирана с договора за добросъседство от 2017 година, но не постигна почти никакви резулатати. В последната година позициите и на политическо, и на експертно ниво, се втвърдяват. След решението на София да не одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС миналата година, отношенията се влошиха още повече.

"Доста хора бъркат Европейския съюз със Съветския съюз, откъдето се казваше кой какво да прави и как да мисли", каза проф. Кирил Топалов пред бТВ.

"ЕС е съвършено друга конфигурация. Съюзът може да даде някаква препоръка, тъй като всички ние желаем Западните Балкани за де се присъединят, то е наша инициатива – на България, но при определени условия", уточни професорът.

По думите му опитът на Скопие да приложи натиск върху България по време на германското председателство не успя – от Германия казали да се разберем помежду си. Той припомни, че отношенията между Северна Македония и Гърция буксуваха над 25 г.

"Това не промени с нищо нещата, гърците казаха: ние няма да отстъпим – да им дадем нашата Античност. А ние няма да им дадем нашето Средновековие и не само – периода до 1944 г. Този народ е с българско самосъзнание, независимо от това, че е бил след войните ту под гръцко, ту под сръбско робство, но от 1944 г. им признаваме идентичност. Те обаче не се задоволяват с това и искат част от средновековна България да се нарича Македония", каза проф. Топалов пред бТВ.

В същото време македонският президент Стево Пендаровски потвърди, че страната му настоява за включването на историци от трети страни в комисията.

"При последната ми визита в Брюксел казах, че е много важно българската страна да дефинира дали проблемът, който те сами наложиха, е от политически или исторически характер. Ако е от политическо естество ние имаме веднага готовност да разговаряме за правовия ред, за борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за свободата на медиите, за професионалната администрация - това са европейските стандарти за преговори и членство. Ако това е исторически спор, тогава той трябва да остане в рамките на историческата комисия и там да потърсим помощ от независими експерти. Надявам се, че с помощта на ЕС може да се приеме, че е по-добре да се присъединят 2-3-ма историци от трети страни, които познават региона и тези исторически периоди", каза Пендаровски пред списание "Фокус", цитиран от БГНЕС.

Преди ден служебното правителство обяви, че няма намерение да променя позицията за Скопие. Така амбицията на македонските власти да започнат преговори в рамките на тази година едва ли ще се реализира.

Македонските управляващи в последните месеци повтарят, че няма да преговарят по никакъв начин на тема "идентичност и език", като дори техническите преговори между двете страни са блокирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #13
    Отговор на коментар #3

    30 години, тай-малко, докато уврат главите на сърбоманите в скопската държавица, пръкнала се през 1992. После ще пишем новата история, заедно.

  2. milan
    #12
    Отговор на коментар #9

    Демократична България никога, не е денационализирала българските турци, това са направили комунистите, които се гордеят с кървавата история на столетницата БКП/БСП. На българските турци се върнаха имената, етническия произход и право, да се върнат в България. ДПС има около 40 депутата в българския парламент, което го няма в нито една европейска страна.

  3. milan
    #11
    Отговор на коментар #9

    РСМ в Сърбия или в ЕС, иска да членува? Историческите факти са важни, а не какво са правили в титова Югославия.

  4. milan
    #10

    Ако историците от трети страни, са руснаци, сърби, или щедро дарени с хонорари от сърбоманите в РСМ, не се приема. Изобщо, цялата идея е жалък опит на скопските македонисти, да се окаже натиск върху България и да клекне пред тях. Не, няма да стане.

  5. boriana
    #9

    На мнозина тук историята им е до глезените, а Топалов даже не се е намокрил. Изход от ситуацията няма. Грешка беше подписването на точката за комисия в Споразумението. Но на тиквата не и пукаше. Македонците никога няма да се съгласят, че са такива от 1944 г. защото най- малкото сърбите са ги имали за македонци преди 1944 г. Имат право да се страхуват. Та ние денационализирахме турците в България с един замах, твръдейки, че били българи преди 500 века. Колко му е един такъв като Каракачанов след

  6. roser
    #8

    Щом им отне 25 години да си преодолеят инатлъка срещу Гърция, сега да стоят още 25 години докато си преодолеят инатлъка и срещу България. С радио не се спори.

  7. Филка Русофилка
    #7

    ПИCМO НA НИКOЛAЙ КOЛEВ-БOCИЯ ДO ПOCЛAНИЧКAТA МИТPOФAНOВA
    - Пpoдължaвaтe дa ни ce пpeдcтaвятe кaтo "ocвoбoдитeли", a нe кaтo зaвoeвaтeли.
    - Имaтe мaнтaлитeт нa кoлxoзничкa, с вaшитe кoлeги cтe нeжeлaни в Бългapия“

    ДO ПOCЛAНИКA НA PУCИЯ В БЪЛГAPИЯ
    EЛEOНOPA МИТPOФAНOВA

    Eтo кaквo cтe кaзaлa пpeд бългapcкa мeдия:

    „Pуcия e ocвoбoдилa Бългapия oт туpcкo poбcтвo и xopaтa гo пoмнят“. Тoвa зaяви пpeд Би Ти Ви pуcкият пocлaник у нac Eлeoнopa Митpoфaнoвa.

    Дъpжa дa ви кaжa, чe oщe c пpиcтигaнeтo

  8. vasil petrov
    #6
    Отговор на коментар #3

    Ти май още си под "робство", но ще се оправиш , медицината напредва...

  9. БГаньо
    #5

    Колкото общата ни история може да се подели, толкова и политиката може да изгоним от историята. И как ще се разберем кои ще са тия външни историци - обективни, безпристрастни,авторитетни...почти като арбитри във футбола, ама това не е футбол.

  10. Обектив
    #4

    Политичарите на РСМ постоянно повтарят, че няма да преговарят за своята идентичност и език - условия, каквито България не им е поставяла. А старателно замитат под килима фактическите условия - да не отричат българските корени на своята езикова, писмена и духовна култура и история ! А точно изпълнението на тези условия е ключът към разрешаване на всички производни проблеми с България: - манипулативно тълкование на историята, - формиране на негативно обществено отношение, - дискриминиране на македонските граждани с българско самосъзнание, - рушене на доверието между двете държави, - торпилиране на усилията за добросъседски взаимоизгодни отношения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.