Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма известен случай на опасната стафилококова бактерия у нас

5 коментара
Проф. Татяна Червенякова

У нас не е известен случай на бактерията стафилококус епидермис, за опасността от която предупредиха преди дни австралийски учени. Проучване на университета в Мелбърн е установило вариации на бактерията, която причинява нелечими инфекции, в 10 държави, включително в щамове от Европа.

Специалистите са открили три вариации на мултирезистентната бактерия, с които не може да се води борба с нито едно от пуснатите на пазара лекарства.

“Не знам за обявен случай на стафилококус епидермис в България. Това се следи и е под контрол - има стандарт за профилактика и контрол на вътреболничните инфекции“, каза проф. Татяна Червенякова, директор на Инфекциозна болница в София в петък пред БНТ.

По думите ѝ в случая става дума за "една резистентност към известни антибиотици, които се прилагат в интензивни отделения, в отделенията за недоносени деца". "Не се очакваше, че бактерията ще проява резистентност към две основни групи антибиотици, които атакуват грам положителни и грам негативни бактерии. Това е по-обезпокоителното", каза тя.

“Иначе проблемът с вътреболничните инфекции, като доста често за тях са отговорни точно този стафилокок и стафилококус ауреус, е много сериозен. Той наистина се контролира както в цяла Европа, така и в България с определени мерки и изисквания“, посочи тя.

Червенякова обясни, че тези бактерии, които понякога проявяват патогенни качества, нормално обитават човешкия организъм, но те не проявяват своите болестотворни качества при всеки човек. Най-уязвими са малки деца, в това число недоносени бебета и възрастни хора с компрометирана имунна система. “Не можем да говорим, че всеки, който е носител на тези бактерии, е застрашен“, допълни тя.

Начинът за предпазване както за хората, така и в лечебните заведения е добрата обща хигиена с често миене на ръцете, добра хигиена при обработка на раните със стерилни марли, които често да се сменят. Предпазните мерки за лечебните заведения засягат поведението на лекарите и облсужващия персонал като честа смяна на ръкавиците и др.

Червенякова припомни, че прекомерната употреба на антибиотици не води до нищо добро и затова съветва когато хората не могат да овладеят дадено възпаление сами, да се консултират с лекар, но да не прилагат самоволно антибиотични продукти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.