Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма знаци за излизане от бюджетната криза в САЩ

Обама: Не може републиканците да държат цялата икономика за заложник

33 коментара

Бюджетната криза в САЩ, струваща 300 млн. долара дневно, продължава, без да има знаци как Белият дом и републиканците в Конгреса могат да стигнат до споразумение.

 

Държавните служби постепенно спират работа, като се очаква над 800 000 души да излязат в принудителна неплатена отпуска заради липсата на бюджет.

 

Обама обвини републиканските си опоненти в Конгреса, че са предизвикали частичното спиране на работата на администрацията на САЩ в името на "идеологически кръстоносен поход".

 

"Не може републиканците да държат цялата икономика за заложник. Конгресът трябва да спре да управлява чрез кризи, защото това се отразява зле на американската икономика", заяви Обама.

 

Той коментира още, че ако Конгресът не повиши тавана на държавния дълг в близките дни, това ще е по-лошо от спиране на работата на администрацията - то ще доведе до спиране на икономиката.

 

Таванът на американския правителствен дълг от 16.7 трилиона долара ще бъде достигнат на 17 октомври.

 

Американският финансов министър Джейкъб Лу съобщи, че е започнал да използва последните три налични счетоводни инструмента, за да осигури още място за вземане на заеми за плащане на сметките на страната.

 

По думите на Лу няма други "законни и благоразумни" възможности за разширяване правото за увеличаване на дълга.

 

Обама отложи за неопределено време планираната за следващата седмица визита в Малайзия заради кризата. По план американският президент трябваше да отпътува в събота на четиридневна обиколка в Югоизточна Азия, включваща също Индонезия, Бруней и Филипините.

 

Обама няма да приема "подписване на парче"

 

Към момента администрацията му е категорична, че ще има вето на всякакви законопроекти "на парче" за възстановяване на финансирането само за определени правителствени разходи като тези за национални паркове, програми за ветерани и Окръг Колумбия (където е столицата Вашингтон - бел. ред.), вместо широкообхватен проектозакон за федералното финансиране.

 

"Подобни действия на парче не са сериозни и така не се управлява правителство", заяви говорителката на Белия дом Ейми Бръндидж, цитирана от Ройтерс.

 

Тя отбеляза, че Белият дом иска контролираната от републиканците Камара на представителите да прокара проектозакон, който ще продължи финансирането за федералното правителство, без в него да има политически мерки, нямащи никаква връзка с това.

 

Бръндидж каза, че президентът и Сенатът са дали ясно да се разбере, че няма да приемат подобни игри и "ако тези законопроекти се появят на бюрото на президента, той ще им

наложи вето".

 

Президентът вече подписа законопроект, с който се гарантира, че ще продължи да се плаща на военнослужещите по време на спирането.

 

Говорител на председателя на Камарата на представителите Джон Бейнър, който е републиканец, определи позицията на Белия дом като "двулична". Той критикува, че Белият дом оправдава подписването на законопроект за финансиране на армията и същевременно ще налага вето на сходни мерки за ветерани, национални паркове и Окръг Колумбия.

 

Парализата на федералното правителство заради споровете по бюджета се случва за пръв път от 17 години насам. САЩ влизат в новата финансова година, която започва във вторник, без бюджет, след като Камарата на представителите за пореден път гласува законопроект за временно финансиране, който се знаеше, че е неприемлив за Белия дом. В документа бе включена поправка, която лишава здравната реформа от един от важните ѝ елементи - задължителното медицинско застраховане на всички граждани на САЩ от 1 януари 2014 г. Така на практика се блокира влизането в сила на реформата на Обама.

 

Ефектът върху икономиката ще зависи от това колко дълго ще продължи т.нар. shutdown, но "Голдман сакс" съобщи, че за три седмици ще струва около 0.9% от американския БВП за това тримесечие. Последният път, когато това се случи - по времето на Бил Клинтън, продължи 21 дни и струваше над 1 милиард долара.

 

В столицата компромис е мръсна дума

 

Вестник "Ню Йорк таймс" коментира, че "залогът на кризата е нашата демокрация".

 

"Този път е различно. Залогът в това затваряне на правителството. . . е ни повече, ни по-малко принципът, върху който е основана нашата демокрация: правилото на мнозинството. Президентът Обама не бива да се поддава на изнудване - не само защото става дума за реформата в здравеопазването, а защото залогът е как ще се управляваме занапред", пише в редакционен коментар "Ню Йорк таймс".

 

"Уолстрийт джърнъл" отбелязва, цитиран от БТА, че през последните няколко години Конгресът е изоставил традиционния начин на съставяне на бюджета и вместо това е започнал да прибягва - често съвсем импровизирано - до споразумения в последната минута, които отлагат решенията и осигуряват финансиране на правителството едва за няколко седмици или месеци.

 

Редакционният коментар на "Вашингтон пост" е със заглавие: "В столицата компромис е мръсна дума (и трябва да бъде)". Нататък изданието посочва: "Ако демократите продължат да не отстъпват, всички - дори консервативните републиканци - някой ден ще им бъдат благодарни". Разсъждавайки дали демократите трябва да направят компромис, за да може правителството отново да заработи, "Вашингтон пост" пише: "Според този стандарт малка група бъдещи републиканци би могла да затвори правителството, ако един бъдещ републикански президент не се съгласи, да речем, да затегне контрола върху носенето на оръжие. . ."

 

"Лос Анджелис таймс" също смята, че ключът за прекратяване на парализата се държи от умерените републиканци, отбелязвайки, че разцеплението между центъра и дясното в партията се задълбочава. Изданието посвещава материал и на последиците за бизнеса от правителствената парализа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    29, финансовата криза не беше предизвикана от Буш, въпреки че Буш беше калпав администратор и харчеше пари на поразия, не може да се мери с катастрофалното управление на Обама. Последният за 2 години натрупа повече дълг, отколкото Буш за 2 мандата.

    Финансовата криза има корените си в малоумната либерална идея, че всеки заслужава да има собствено жилище, и не по-малко малоумната идея да се позволи на банките да спекулират на борсата с парите на клиентите си. И двете идеи бяха реализирани в законодателството

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #32
  3. Анонимен
    #31

    Свършено е с янките. Гейм'с овер. Никога няма да се дигнат, Русяи няма да им позволи нова война от която да грабят, Китай ще ги довърши милостиво като ги разори до просешка тояга.

  4. Анонимен
    #30

    28, иначе си прав за вечната власт на демократите. Техните противници мразят всички - И малцинствата и бедните и себе си. Само не мразят богатите, на чиято ясла са постоянно

  5. Анонимен
    #29

    Програмата фоод стампс не раздута от Обама. Раздуването се дължи на допълнителните мильони хора, които изпаднаха под границата на бедността. Те по закон имат право на фоод стампс, за да преживяват. Този закон не е направен от Обама. Тези нови мильони бедни са резултат от управлението на Буш иинансовата криза, която той и неговите републиканци предизвикаха. По-долу сте писали големи глупости, но това не е изненада, като се има предвид, че сте електорат на Станишев, Борисов, Симеон И всякакви други наглеци. Халал да ви е докъде се докарахте, а сега ще оправите и Америка :)

  6. Анонимен
    #28

    Демократите в САЩ, с похватите на социалното инженерство, си отглеждат тълпа, подобна на онази от Рим, която иска 'хляб и зрелища' за своите гласове. Българските ченгета не са открили Америка с купуването на гласове. Само че, този римски модел може да върви, когато работещите са много повече от търтеите, и не им тежат много. Тогава търтеите се присламчват към рубриката за социална солидарност и милосърдие.
    Нещата обаче излизат извън контрол, когато половината от пълнолетните американци, вместо да

  7. Анонимен
    #27

    Скоро Китай ще евтаназира примрялата икономика на янките. Гейм 'с овър!

  8. Анонимен
    #26

    23, типичен либерален пропагандист. Като пишеш:
    " неработещите (които са предимно или хора със заболявания нетрудоспособни, или мързеливи бели американци, които предпочитат да пушат, пият, и вземат наркотици, да не работят и да разчитат изцяло на социални помощи..."
    на какви социологически изследвания се позоваваш? Защото съвсем друга е статистиката на клиентите на програмата за 'food stamps', която Обама разду неимоверно.

    Медицинското обслужване в САЩ по ред причини е много скъпо, но прибавянето

  9. Анонимен
    #25

    Бе кво се палите толкоз изеднъж. Квото станало предните 17 пъти от лето 1976 насам (през 80-те кажи-речи еднъж секо лето), толко и сеги. Форд, Картър, Рейган (осем пъти!), Буш дъртия и Клинтън два пъти (ма не с Моника). Айде глейти си живото и имото кат не ви е казала даскалицата у отделенията за кво иде реч.

  10. Анонимен
    #24

    23, перфектно. Подписвам се под всяка твоя дума

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.