Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": Бежанската криза разяжда тъканта на ЕС, това не е в интерес на САЩ

3 коментара
"Ню Йорк таймс": Бежанската криза разяжда тъканта на ЕС, това не е в интерес на САЩ

"Президентът Обама има много с какво да се гордее. Но, ако не иска постиженията му да бъдат затъмнени от външната политика, ще използва последната си година на поста, за да удвои усилията си за сдържане на бежанската криза в Близкия Изток, преди тя да се превърне от гигантски хуманитарен проблем в гигантски геостратегически проблем, който да разтърси най-важния съюзник на САЩ - Европейския съюз." Така започва, публикуван от авторитетния американски всекидневник "Ню Йорк таймс", анализ на Томас Фридман, озаглавен "Приятели и бежанци в нужда".

Още в началото авторът прави уговорката, че съзнава колко безразлична е американската публика към тази тема. "Да сложиш "Европейски съюз" като водещо заглавие на коментар, публикуван в Америка, е все едно да поставиш знак "Не чети". Може би трябваше да го нарека "Европейският съюз на Тръмп". Това би било заразително. Но дори и само двама да го прочетете, това е наистина важно", отбелязва авторът.


Пропадането на страни като Сирия, Сомалия, Еритрея, Мали, Чад и Йемен, и това, че изоставихме Либия, Ирак и Афганистан - без ние, НАТО и местните елити да си свършим работата - отприщи най-тежката бежанска криза след Втората световна война. Тази мощна вълна от мигранти и бежанци е човешка трагедия и техният наплив от Сирия и Либия в частност дестабилизира всички съседни "острови на нормалността" - Тунис, Йордания, Ливан, Кюрдистан и Турция. А сега вече тя започва да разяжда и тъканта на самия ЕС, пише по-нататък Фридман.

"Защо това трябва да обезпокои американците? Защото ЕС - това са Съединените щати на Европа - другият главен център на демокрацията и икономическите възможности. Той има слабости във военно отношение, но със своето богатство и с либералните си ценности ЕС се превърна в главния партньор на Америка в борбата с климатичните промени, в отношенията с Иран и с Русия и в овладяването на хаоса в Близкия изток и Африка", пише авторът на "Ню Йорк таймс".

Това партньорство укрепва американската мощ, защото ако ЕС затъне в криза или се разпадне, Америка ще трябва да върши толкова много неща по света с много по-малко помощ, посочва той.

По-нататък Фридман привежда пример, даден от бившия британски външен министър Дейвид Милибанд в Давос, че макар броят на войните между отделни държави в света в момента да е рекордно нисък, в почти 30 слаби страни се вихрят граждански войни и тези страни не са в състояние да посрещнат най-елементарните нужди на своите жители, а 122 страни са на прага на вътрешен конфликт, опитвайки се да го предотвратят.

Миналата година Международният спасителен комитет, на който Милибанд е председател, е помогнал на 23 милиона бежанци и вътрешно разселени хора. Около 50 процента от напиращите към Европа идват от Сирия, а повечето от останалите - от Ирак, Афганистан, Сомалия и Еритрея, и международните хуманитарни мрежи просто изнемогват поради самия брой на бежанците.

Европа се задъхва от този наплив, който тя не може да регистрира и да абсорбира, поради което все повече страни затварят границите си, а антиимигрантските партии набират сили повсеместно. В ЕС се надигат влиятелни гласове Гърция да бъде извадена от Шенгенската зона за свободно движение, защото като първа страна на пътя на миграционната вълна тя просто не може или не желае да я спре, посочва авторът.

По-нататък той обръща внимание на предупрежденията на редица "национални лидери и висши представители на ЕС, че Шенгенската зона може да рухне до седмици, което рискува да предизвика и разпадане на самия (Европейски) съюз".

Германският канцлер Ангела Меркел може би имаше добри намерения, когато отвори страната си за 1,1 млн. арабски, африкански и афганистански мигранти м.г., но беше неразумно от нейна страна да мисли, че толкова много имигранти, предимно мюсюлмани, могат да бъдат абсорбирани толкова бързо в германското общество - страна, на която бяха необходими две десетилетия и милиарди долари, за да интегрира своите източногерманци. Меркеловата политика на отворени врати привлече още повече бежанци в ЕС и сега, когато германците искат да спрат наплива, техните съседи отказват да ги приемат, продължава вестникът.

"Тази бежанска криза е истинска стрела, забита право в сърцето на Европейския съюз. Тя няма решение, което може да бъде ограничено само в границите на Европа", казва Дейвид Милибанд, цитиран от вестника. Докато се води тази безкрайна война без закони в Сирия, бежанският поток ще продължава с всичките си дестабилизиращи последствия, добавя той.

"Обама не причини сирийския проблем и не може да го разреши сам, но той не може да бъде разрешен и без американско ръководство. Споделям предпазливостта на президента относно наземна (военна) намеса в Сирия. Но вече съм убеден, че трябва отново да обмислим идеята за създаване на някаква контролирана от САЩ-ЕС-НАТО зона за сигурност в Сирия и Либия, която да създаде пространство за бежанците да остават в тези страни. Това не е панацея и не е евтино, но ако позволим бежанската катастрофа да разруши ЕС, ще бъде много по-скъпо, заключава анализът в "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #3

    Америка винаги е плащала за всякакви интервенции в защита на цивилизацията. В момента обаче сирийската война директо заплашва ЕС и европейците трябва да свършат своята част от защитата на цивилизацията. Ако бъде оставено на руснаците, те ще продължават войната в Сирия до пълния разпад на ЕС. НАТО трябва да направи това което Турция искаше от доста време - да направи зона на сигурност в Сирия, където да си стоят бежанците. Европейците продължавт да се ослушват по този въпрос надявайки се Америка и

  2. Entdecken
    #2

    В Сибир има много пространство и земи да обработка - да ги насочат натам - ще постигнат растеж на БВП на РСФСР чрез строежа на пътища и хиляди джамии и пагоди за китайците разбира се, които са вече преобладаващо мнозинство там...

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Финландия праща армия на руската граница, ако не спрат да я наводняват с мигранти Скандинавската страна ще пази територията си от мигрантите, които влизат от Русия Финландия обмисля да разположи армейски подразделения до границата с Русия, предаде Интерфакс. Правителството в Хелзинки смята да изпрати подкрепления на полицаите, ако продължи напливът на имигранти от най-голямата по територия държава в света към скандинавската страна. По думите на военния министър на Финландия Юси Ниинисто вълната от азиатци и африканци може да пробие отбраната. Очаква се проблемът да бъде осъден утре между премиера на Финландия Юхи Сипиля и руския му колега Дмитрий Медведев в Санкт Петербург.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.