Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": България трябва да се научи как да балансира между Тръмп и Путин

"Перспективата на сближаване между двамата поражда колкото радост, толкова и безпокойство”

28 коментара
"Ню Йорк таймс": България трябва да се научи как да балансира между Тръмп и Путин

С един крак на Запад и другия на Изток, България отдавна спазва деликатно равновесие. Сега обаче страната и новият ѝ президент Румен Радев ще трябва да се научат как да балансират между Доналд Тръмп и един все по-енергичен Владимир Путин, пише във в. "Ню Йорк таймс" шефът на бюрото на вестника за Централна и Източна Европа Рик Лаймън.

"Имаме ясна пътна карта. Оставане в ЕС и НАТО. В същото време обаче имаме дълбоки исторически отношения с Русия", цитира авторът думи на Радев.

Страни като България от десетилетия балансират между Изтока и Запада, но перспективата на сближаване на Тръмп с Путин обърква тази стратегия, както и противоречивите послания от новата администрация на САЩ, отбелязва изданието.

България е ентусиазиран член на ЕС, но подобно на други страни, и тук набиращият сила национализъм понижава подкрепата за евросъюза. На пръв поглед протегнатата ръка на Тръмп към Москва, ако е искрена, би била нещо хубаво за България.

Страната обаче е преживяла толкова много предателства и окупации, че тази рязка промяна поражда колкото радост, толкова и безпокойство, включително опасения, че Тръмп и Путин ще се договорят помежду си в интерес на своите две държави, но това споразумение може да раздели региона на сфери на влияние, както постъпиха великите сили след Втората световна война, пише авторът на "Ню Йорк таймс".

Не е ясно дали досегашното балансиране на България ще работи в нововъзникващия световен ред. Подобни сметки се правят из цяла Централна и Източна Европа, чиито лидери чакат да видят какви са намеренията на Тръмп.

Това беи подтекстът на срещата в Будапеща миналата седмица между Путин и автократичния премиер на Унгария Виктор Орбан, по време на която двамата изразиха желание за приятелски отношения, но избегнаха деликатнивъпроси като санкциите срещу Русия заради анексията на Крим, дава пример авторът и добавя, че за страна като България, най-беднатав Европейския съюз и с най-дълбоките връзки с Русия, тази ситуация е особено трудна.

След първоначалната еуфория покрай рухването на комунизма и членството в Европейския съюз през 2007 г. и НАТО през 2004 г., последваха разочарования. Бавният темп на икономически растеж, устойчивата корупция, доминиращите олигарси и зависимостта от руския петрол и газ, станаха причина много политици в България, както и на други места, да се завъртят на изток. Все повече популисти и националисти се възхищаваме на авторитарния подход на Путин, продължава авторът.

Сега прозападните гласовев България са в отбранителна позиция и тона на националната политика се измества към по-приятелски спрямо Русия нотки. Как неизвестността и объркването около действителните намерения на г-н Тръмп към Москва ще се отразина тази динамика, предстои да видим. Начинътна говорене на г-н Тръмп вече окуражи националисти и популисти в цяла Централна и Източна Европа - включително Орбан и Милош Земан, президента на Чешката република - да се изострят собствения си начин на изразяване и да предложат на Кремъл още по-приятелска ръка, въпреки предупрежденията на редица анализатори за пълзящите влияния от Русия, пише "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #28
  2. trezwomislesht
    #27
  3. trezwomislesht
    #26
  4. Miau
    #25

    NYT си остава NYT!Преди две години пак те писаха за пробива в националната сигурност на България, когато се опитаха от Москва да наложат на българския парламент промени в закона за да прокарат Южен поток.

  5. Miau
    #24
  6. edin.drug
    #23
  7. Филка Русофилка
    #22
  8. nik
    #21

    Руснаците някак тичат пред вятъра, препоръчвайки Тръмп за техен човек.Веднага след изборите развъртяха бясна пропаганда срещу Обама и Хилъри Клинтън.И се хвърлиха да бранят Тръмп.Истината е, че в американската история не е имало, няма и няма да има управление по удобно за руснаците от управлението на Обама и Клинтънови. Те взривиха близкия изток и северна Африка, изтеглиха се от Ирак и предоставиха на Иран, Турция и Русия да се разпореждат както намерят за добре в тоя нервен възел на планетата.Русия

  9. Panasonic
    #20
  10. анита хегерланд
    #19

    Балансът не е между ЕС и САЩ, а е скрит в идеята за Европа на няколко скорости. Това по същество означава, че Германия, Франция и Италия са центъра, другите развити страни от еврозоната са втория кръг, а източно европейските страни, включително и България, са в третия кръг. Балансът най-напред трябва да се случи вътре в съюза, защото нашата страна провежда общата му политика и няма свободата да решава сама как да изглежда нейната външна политика!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.