Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ню Йорк таймс": Как Черно море се превърна в гореща точка на войната

13 коментара
"Ню Йорк таймс": Как Черно море се превърна в гореща точка на войната

Черно море, до голяма степен пренебрегвана част от войната в Украйна, изведнъж се превърна в котел на военно и геополитическо напрежение, пише в. "Ню Йорк таймс", отчитайки, че регионът е изключително важен за Москва, Украйна и Запада.

Руски военни кораби патрулират в Черно море, изстрелват ракети по украински градове, като същевременно създават фактическа блокада и заплашват всеки кораб, който се опита да я наруши, отбелязва американското издание.

Украинските безекипажни катери, които се носят по повърхността на водата, се насочват към руските пристанища и кораби, което се превръща във все по-голяма заплаха за Русия в арсенала на Киев. Във въздушното пространство над тях самолети и дронове за наблюдение на НАТО и съюзниците летят над международни води, събирайки разузнавателна информация, използвана за пресичане на инвазията на Москва.

Граничещо с Украйна, Русия и три държави от НАТО, но понякога пренебрегвано във войната, Черно море се превръща във все по-опасен котел на военно и геополитическо напрежение след решението на Москва миналия месец да прекрати споразумението, гарантиращо безопасното преминаване на украинското зърно.

Отдалечено от ожесточените боеве на фронта, Черно море все пак поставя Русия и страните от НАТО в такава близост, каквато не съществува на други театри на войната, като защитата на Киев или битката за Бахмут - увеличавайки риска от конфронтация.

"Черно море сега е зона на конфликт - военна зона, която е толкова значима за НАТО, колкото и Западна Украйна", казва Иво Даалдер, бивш американски посланик в НАТО, който ръководи Чикагския съвет по глобалните въпроси.

След като се оттегли от сделката за зърно, Русия превърна в развалини украинските черноморски пристанища, за да възпрепятства доставките на зърно, които са от ключово значение за украинската икономика, и дори нанесе удари по обекти на река Дунав на няколкостотин метра от Румъния, член на НАТО; нападението засили опасенията, че Северноатлантическият алианс ще бъде въвлечен в конфликта.

Миналата седмица Украйна отвърна на удара с две атаки по руски кораби в последователни дни - демонстрирайки новия си фокус на действие с морските дронове, които могат да поразяват руски пристанища на стотици километри от брега. И издаде предупреждение, че шест руски черноморски пристанища и подходите към тях ще се считат за зони на "военен риск" до второ нареждане.

Битката за контрол над морето може да има последици за световните енергийни пазари и световните доставки на храни. Почти сигурно е, че тя ще изправи НАТО пред нови предизвикателства, тъй като алиансът се стреми да поддържа основен принцип на международното право - свободното корабоплаване в морето - без да вкарва пакта в пряк конфликт с руските сили.

В продължение на векове Черно море е в центъра на усилията на Русия да разшири геополитическото и икономическото си влияние, което води до сблъсъци с други световни сили, включително множество войни с Османската империя.

Морето е също толкова важно и за НАТО, която според Путин се опитва да унищожи Русия. Три страни членки - Турция, Румъния и България - граничат със самото Черно море, където има четири важни пристанища. В региона се намират и пет страни партньори на НАТО - Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова и Украйна, посочва още "Ню Йорк таймс".

Контролът над Черно море е очевидна военна цел за Русия и една от причините през 2014 г. тя да анексира Крим - голям полуостров на северния бряг на морето, когато проруският президент на Украйна беше свален с бунт.

Досега физически контакт между руските и американските военни не е имало в тази война, с изключение на инцидент между руски военен самолет и американски дрон за наблюдение, в резултат на което операторите на безпилотната машина я свалиха в международни води, посочва вестникът.

"Ню Йорк таймс" отчита, че основното напрежение е свързано с това как САЩ и Турция гледат на Черно море и как го поставят в рамките на сигурността на НАТО.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Londoner
    #13

    Тиквоча още ли сънува платноходи, яхти, мир и любов в Черно море?

  2. Londoner
    #12
    Отговор на коментар #9

    Другарката пуска поредните хибридки. Цялата им пропаганда е изтъкана от лъжи.

  3. koko78354
    #11
    Отговор на коментар #8

    Ало,другарко!Калифорнийския залив е в Мексико.

  4. Ощавен маркиз
    #10
    Отговор на коментар #8

    Мъ-ъ, Магде, стига мудрувАла по путлитическите вопросы... Стегай раничката и анорака, зЕми си и топла ушанка, и - беж зад Урал. Тамка и по-на восток, по путречията на Лена и Енисей, ше разцъфне новата вИлика импо-державность на ПУТЬ.лето и москалските му пиендурники. Отсега се говори, че женурята ке са общи; казани с рибена чорба бол; Китай щел да осигурява купички с ориз, а водката - крепък самогон и финландска, с купони. Хо-хо. Вервам, че най-сетне ке се путчувстваш впольне ЗАДОВАЛЬОННАЯ.

  5. pijo
    #9
    Отговор на коментар #8

    А стига, бе! Самолетоносачи в Черно море!? Е как сме го пропуснали този момент? То бива небивалици, ама чак пък толкова. Посмали манго, пардон Магде.

  6. Milanova Magda
    #8

    "основното напрежение е свързано с това как САЩ и Турция гледат на Черно море и как го поставят в рамките на сигурността на НАТО." Какво общо има САЩ с нашето Черно море? Когато техните военни кораби и самолетоносачи бяха в него , всички мълчаха , а сега РФ като прави учения, не може. Да не са забравили, че РФ също има излаз на Черно море и не прави учения в Калифорнийския залив!

  7. Коментарът е изтрит в 17:17 на 9 август 2023 от автора.
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 17:17 на 9 август 2023 от автора.
    #6
  9. xa_poznai
    #5

    След края на войната, руснаците трябва да им се забрани да притежават всякакви кораби на територията на Черно море за 50 години. Това ще сложи край на всякакви мераци за империи и простотии... Срокът би трябвало да е достатъчен да узреят и да бъдат истински член на ООН.

  10. полк. Дрангов
    #4

    Украинските безпилотни морски дронове се оказаха по-ефективни и евтини от крилатите ракети!...Радарите на руските фашистки кораби не могат да ги засичат!...Следва ново поколение от пласт маса с 400кг експлозив!...Полека лека старите руски железарии отиват на дъното!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.