Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама зове британците да останат в ЕС

"Изходът от референдума дълбоко интересува САЩ"

3 коментара

Президентът на САЩ Барак Обама е в Лондон на официално посещение, по време на което ще се опита да убеди британските гласоподаватели да не се отказват от членството си в ЕС. Визитата е два месеца преди насрочения за 23 юни референдум за британското членство в съюза.

По обед Обама пристигна в Уиндзор за кралски обяд с Елизабет Втора. Вчера британският монарх навърши 90-ата си годишнина, която бе отбелязана тържествено в цялото кралство. Първата дама Мишел Обама и принц Филип, съпругът на кралицата, се присъединиха към Елизабет Втора и Обама за обяда.

Кралицата и принц Филип посрещнаха Обама и първата дама и ги откараха до Уиндзорския дворец, след като те слязоха от президентския хеликоптер.

Семейство Обама ще имат среща за вечеря с принц Уилям, съпругата му Кейт и принц Хари в двореца Кенсингтън в Лондон.

 

Между двата ангажимента с кралското семейство Обама ще бъде в Лондон за разговори с премиера Дейвид Камерън, които ще бъдат посветени на Либия, Сирия, борбата с "Ислямска държава" и други международни проблеми. Очаква се по време на тази среща той да изрази мнение, че е против евентуално излизане на Великобритания от ЕС или така наречения Брекзит.

 

Обама се обръща пряко към британците със статия във в. "Дейли телеграф"

В навечерието на посещението си Барак Обама се обърна директно към британците със статия, публикувана във в. "Дейли телеграф".


В началото на статията Обама припомня тоста, който през 1939 г. американският президент Франклин Рузвелт вдигна в чест на крал Джордж Шести в Белия дом. В тоста президентът казва, че най-големият принос, който САЩ и Великобритания имат към цивилизацията и към добруването на народите по света е примерът, който двете страни дават за това как водят отношенията помежду си.

Осемдесет години по-късно Великобритания остава приятел и съюзник на САЩ, както никой друг. Нашата специална връзка е изкована и от това, че ние проляхме заедно кръв на бойното поле. Тази връзка беше засилена и когато изградихме и поддържахме архитектурата за напредък на стабилността и на просперитета в Европа и на нашите демократични ценности по света, казва Обама в статията. Възраждайки се от пепелта на войната, онези, които живяха преди нас, бяха така предвидливи да създадат международни институции и инициативи, за да поддържат проспериращ мир, а именно ООН, НАТО, плана Маршал и ЕС и тези усилия поставиха основата на демокрацията, на отворения пазар и на върховенството на закона, като същевременно гарантираха над 7 десетилетия относителен мир и просперитет в Европа, посочва американският президент. Той припомня, че днес този ред е изложен на изпитание, на действието на образно казано на насрещните ветрове на тероризма и агресията, на миграцията и на икономическите трудности.

Това са все предизвикателства, които могат да бъдат посрещнати само ако САЩ и Великобритания могат да разчитат един на друг, на своята специална връзка и на партньорството, което води до прогрес, пише Обама в статията.

Той изтъква необходимостта САЩ и Великобритания да бъдат решителни, но и способни да се адаптират, в усилията си за превенция на терористичните атаки срещу народите си, в усилията си да продължат с напредъка, постигнат досега за намаляване на заплахата, която представлява Ислямска държава, докато тя бъде унищожена напълно. Ние трябва да работим за разрешаването на политическите конфликти в Близкия изток, от Йемен до Сирия и Либия, така че там да има перспектива за нарастваща стабилност, допълва президентът. И посочва, че "трябва да продължим да инвестираме в НАТО, така че да изпълним нашите ангажименти в чужбина, в Афганистан и в Егейско море и да успокоим нашите съюзници, които с право са обезпокоени от руската агресия".

"ЕС не намалява британското влияние, напротив ЕС го засилва"

 

Обама казва, че това дали Великобритания да остане или не в ЕС е въпрос, който самите британски избиратели трябва да решат.

Но аз ще кажа с откровеността на приятел, че изходът от вашето решение е въпрос, който дълбоко интересува САЩ. Десетки хиляди американци, които почиват в мир в европейските гробища са мълчаливото завещание за това колко преплетени са нашия просперитет и нашата сигурност. И пътят, който вие ще изберете, ще намери също така отзвук в перспективите пред днешното поколение американци, казва Обама в статията, обръщайки се към британските избиратели.

Вие трябва да се гордеете, че ЕС е помогнал за разпространението на британските ценности и традиции - демокрацията, върховенството на закона, отворения пазар - из континента и по неговата периферия. ЕС не намалява британското влияние, напротив ЕС го засилва. Една силна Европа не е заплаха за британското лидерство в глобален план. Напротив една силна Европа подобрява това лидерство. САЩ виждат как вашия силен глас в Европа осигурява на Европа силна позиция в света и прави ЕС отворен, гледащ към другите и тясно свързан със съюзниците си от другата страна на Алантика. Така че САЩ и светът имат нужда от това ваше необикновено влияние, което да продължи, в това число и като част от Европа, пише Обама.


Той припомня, че в този сложен и свързан свят ЕС е изправен пред предизвикателства - миграция, икономическо неравенство, терористична заплаха, климатични промени, които са същите предизвикателства и пред САЩ и други страни. Той подчертава, че днес страните, които упражняват своето влияние най-ефикасно са тези, които го правят чрез колективи действия, които днешните промени изискват. Като пример за успешни колективни действия Обама посочва иранското ядрено споразумение и споразумението за климата, като и в двата случая ЕС, който е бил по-силен от това, че Великобритания е в него, е помогнал за постигането на тези споразумения.

"Заедно да преодолеем предизвикателствата на този нов век"

 

Обама смята, че по отношение на създаването на работни места, търговията и икономическия растеж, Великобритания е извлякла ползи от членството си в ЕС, в един общ пазар, предоставящ огромни възможности пред британския народ. Той допълва, че Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство с ЕС ще допринесе за напредъка на общите ценности и интереси и ще създаде високи стандарти, правила в полза на работниците и правила за търговията за 21 век.

Този род сътрудничество, от споделяне на разузнавателни данни и контратерористични данни до сключването на споразумения за създаване на работни места и икономически растеж, ще бъде много по-ефективно, ако се разпростре из Европа и сега е време нашите приятели и съюзници и да се подкрепят. Заедно САЩ, Великобритания и ЕС превърнаха вековете на война в Европа в десетилетия на мир и работиха като един, за да направят този свят в по-безопасно и по-добро място. Какво невероятно наследство е това. А какво невероятно наследство пък ще оставим ние, когато заедно преодолеем предизвикателствата на този нов век, заключава Обама.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аслан Юриев
    #3
  2. Ryszard Ewiak
    #2

    Това е залеза на Европейския съюз. Къде отиваме? В Библията се казва: "И [северният цар = Русия от втората половина на ХIХ век (Даниил 11:27)] ще се върне в своята земя с голямо богатство [1945] и ще насочи сърцето си срещу светия договор [враждебност към християните]. И ще действа [висока активност на международната сцена] и ще се върне в своята земя [1991-1993. Разпадането на Съветския съюз и Варшавския договор. Руски войски се завърнаха в страната си]. В определеното време ще се върне [разпадането на Европейския съюз и НАТО. Много страни от бившия Източен блок ще се върнат в зоната на влияние на Русия]." (Даниил 11:28,29а)

  3. анита хегерланд
    #1

    Обама е превел на превъзходен английски речта си, но не му е било трудно предвид това, че в исторически аспект англичаните и американците са "първи братовчеди". Големият въпрос за членството ще се реши положително, ако английската кралица даде своя глас за оставане в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.