Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Областните управители задължително с магистърска степен

2 коментара
Областните управители задължително с магистърска степен

Областните управители, техните заместници и заместник-министрите ще трябва да имат образователна степен магистър, предвиждат приетите в четвъртък на второ четене промени в Закона за администрацията. Магистърска степен ще трябва да имат и председателите на държавни агенции, комисии и ръководителите на държавни институции, създадени със закон или постановление на Министерския съвет.

Това изискване обаче влиза в сила от януари 2018 г. и реално ще засегне следващата държавна и общинска власт.

Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев оттегли предложението си ръководителите да имат и 3 г. стаж по специалността от дипломата им за висше образование.

Държавен служител ще се става само след конкурс и издържан тест, предвиждат други текстове, гласувани на второ четене в Закона за държавния служител. Конкурсът ще има централизиран етап, който ще се организира от Института по публична администрация, и ще се провежда чрез тестове за определяне нивото на общите компетентности и на основните познания, необходими за заемането на държавна служба. До участие в децентрализирания етап на конкурса ще се допускат само кандидати, които са издържали успешно теста.

Кандидатите за държавни служители ще могат да се явяват на тест само два пъти в рамките на една година. Резултатите от успешно издържаните тестове пък ще са валидни за срок от три години от датата на обявяването им.

Държавен служител, който работи в администрацията и едногодишният му срок за изпитване е изтекъл, може да бъде назначен в друг орган без провеждане на конкурс за длъжността, ако отговаря на условията за нейното заемане, записаха още депутатите. Всички длъжности ще бъдат обявявани в Информационния портал за мобилност на служителите в държавната администрация.

Въвежда се стипендиантска програма за специалности, за които има недостиг на експерти. Стипендията може да се предоставя на студенти в български или в чуждестранни висши училища, завършили трети курс на обучението, като те се задължават да работят в съответната администрация за не по-малко от три години. Ако новите чиновници не издържат входящите тестове, те ще трябва да върнат на държавата стипендиите си. Ако не го направят доброволно, с това ще се заеме НАП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бат Ники
    #2

    Поредната недомислица.В целия цивилизован свят, бакалавърска степен вземат тези, които искат просто да практикуват в дадената област, а магистратурата е за тези, които имат намерение да се занимават с научно-изследователска и/или преподавателска дейност в съответната сфера. С какво тази по-скоро академична степен, ще помогне на областните управители да си вършат по-добре работата - не е ясно. Отделно от това съм сигурен, че в югозападния университет можеш да си купиш магистърска степен без дори да си грамотен.

  2. Honest John
    #1

    С тази поправка със сигурност ще хванем корупцията за най-големия рог. Нали така Бойче?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.