Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се разпределянето на печалбата от Бургас-Вльора

6 коментара
Обмисля се разпределянето на печалбата от Бургас-Вльора

Подписването на конвенция между България, Македония и Албания по проекта за строителство на петролопровод от пристанище Бургас до пристанище Вльора е насрочено за 13 септември в Тирана. Това стана ясно в четвъртък, ден след като в София се проведе среща на международната експертна група по проекта. На нея експертите от трите държави обсъдиха София окончателните текстове на документа.

На негова основа проектната компания АМБО ще подпише двустранните договори за експлоатацията на съоръжението с всяка от трите държави. Целта на конвенцията е да въведе единни екологични стандарти, на които трябва да отговаря тръбата през територията на трите държави, задълженията на страните и данъчните правила, по които ще се работи.

От компанията АМБО уточниха, че до септември трябва да се изработи специализираната формула, по която собственикът на съоръжението ще разпределя печалбата, генерирана с началото на съоръжението – Бургас, между трите страни и съответно ще се облага с данъци според законодателството на всяка от страните. Специалистите уточниха, че поради спецификата на съоръжението, фирмите, които реално ще транспортират продукцията си през тръбата, ще плащат всички суми в началото на съоръжението и така печалбата ще се формира в България, което налага формулата за разпределянето ѝ между държавите.

Уточнено е окончателното трасе на тръбата през трите страни, съобщиха от АМБО. Петролопроводът леко се скъсява и след като се актуализират финансовите анализи от 2000 година се очаква, че цената на строителството ще е около 1,5 млрд.щ.д. Това е предварителното остойностяване по цени на труда и материалите от 2006 година, уточниха от компанията.

През октомври започва проучването за изготвяне на техническия доклад и оценката за въздействие върху околната среда на петролопровода Бургас-Вльора. За тези анализи ще са необходими около 10 млн.щ.д.

Продължават преговорите за собствеността на терминала в пристанище Бургас. Специалисти уточниха, че въпросът остава отворен, защото българската държава продължавала да настоява да има участие в тази инфраструктура.

Преди близо година фирмата “Универсален терминал Бургас” беше определена от Министерство на регионалното развитие и благоустройството за победител в конкурса за строителство на общата входна инфраструктура. Решението да бъде избрана такава фирма беше взето от правителството на НДСВ малко преди да изтече мандата му.

Мажоритарният пакет от акции в “Универсален терминал Бургас” се държат от държавната фирма “Техноекспортстрой”, а 45 на сто от дяловете се притежават от фирма “Фронтиер” на Красимир Георгиев. Името на Георгиев нашумя около скандала с “Топлофикация София”, но в професионалните среди той отдавна е известен като близък приятел на енергийния министър Румен Овчаров и по тази причина толериран при енергийните проекти с държавна поръчки. “Фронтиер” чрез “Универсален терминал Бургас” участва и в  "Проектна компания Нефтопровод Бургас-Александруполис-БГ" АД, която бе определена от държавата като участник в международната компания за строежа на конкурентния петролопровод Бургас-Александруполис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kosmopolit
    #7

    Petrolut shte svurshi dokato se razberat za petroloprovoda. Na vsichkoto otgore na dunoto na cialata rabota e mai niakakvo amerikansko semeistvo ot makedonski proizhod, koeto se pravi na bogat investitor. Mai sa porednite moshenici zashtoto naskoro otkazaha daje da dadat 500$ za kulturna organizacia na bulgarite v USA.

  2. ххх
    #6

    Вече писах, че за АМБО все още няма алокация на нефт.

  3. Читател
    #5

    Този проект ще се реализира доста по-късно от Бургас-Алексанруполис по простата причина, че нефт за него ще излезе в Черноморския басейн чак след 2020 година (който се интересува да види прогнозите на CERA). Но това не означава, че не би трябвало да се извършват подготвителни работи и по този проект.

  4. Тодор Христов
    #3

    Много пъти съм търсил възможности да сътруднича и работя за Радио Нова Европа, което с интерес слушам и уважавам. Но идва момент в който "Какво повикало, такова се обадило". Много ми прилича на историята с изборите за втори мандат на вече експрезидента Стоянов, когато той самия си повярва, че е не само "седесар", какъвто винаги е бил, но и че може да играе и на царска вълна, което му изяде главата. Та и какво от това, че Петко Георгиев е бил в Прага, някои са били там, когато войските на ОВД влизаха

  5. читанка
    #2

    Гладна кокошка просо сънува!Ще се реализира много по-бързо от руско-гръцкия.

  6. Българин
    #1

    Идеята е добра и за трите балкански държави и за тези които я разработват и за инвеститорите. Добре е българските правителства да имат нюх, но и много компетентност и да престанат да се обвързват с толерирани мошеници от "Фронтиер"(винаги играят поне на два стана), Универсален терминал и т.н.все препродавачи на държавното и за сметка на частния инвеститор. Такива гонят големите идеи и големи пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.