Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмислят се стимули за инвестиции в производство за износ

3 коментара
Обмислят се стимули за инвестиции в производство за износ

Българската агенция за инвестиции обмисля въвеждането на стимули за вложенията в индустрията, съобщи нейният изпълнителен директор Стоян Сталев пред членовете на Американската търговска камара във вторник.

По думите му преференциите се налагат заради смущаващата тенденция чуждестранните инвестиции да не са експортно ориентирани. Сталев даде за пример телекомуникационния и финансовия сектор, които през 2005 г. са привлекли съответно 25.7 на сто и 25.5 на сто от инвестициите, а в промишленото производство са влезли едва 8 на сто от реализираните вложения.

Според шефа на Българската агенция за инвестиции БАИ стимулирането на вложенията в промишлени проекти, които в повечето случаи са експортно ориентирани заради малкия мащаб на българския пазар, ще се отрази положително върху търговското ни салдо, което в момента е на минус с около 8 млрд. лв. Отделно инвестициите в индустрията създават работни места.

За улесняване на бизнеса държавната администрация работи приоритетно за съкращаване на сроковете за обслужване, намаляване на регистрационните и лицензионните режими и подобряване на взаимодействията между общините и централната власт. Предстои да се обсъжда и освобождаване от данък на реинвестираната печалба на дружествата, каза още Стоян Сталев.

По предварителни данни на БАИ преките чуждестранни инвестиции през 2005 г. са 2.3 млрд. долара или 2 млрд. евро. Сталев отбеляза, че през последните осем години чуждестранните вложения са надминали приходите от приватизационни сделки. Само американските итнестиции в България досега възлизат на 593 млн. долара, посочи още пред щатските компании Сталев. Така  САЩ се нареждат на шесто място в класацията на чуждестранните инвеститори след Австрия, Гърция, Германия, Италия и Холандия.

Годишната инфлация ще е 7,2 на сто

Очакваната средногодишна инфлация за 2006 г. е 7.2 на сто по прогнози на Агенцията за икономически анализи и прогнози, каза още пред американския бизнес Стоян Сталев. Инфлационните очаквания за 2006- 2007 г. са по-високи от предишните години и изключвайки наводненията през последната година. Основни причини за това са повишените акцизи на цигарите и горивата от началото на тази година, заради критериите на ЕС за инфлация през 2009 г., посочи шефът на Българската агенция за инвестиции.

В същото време бе оповестен доклад на Световната банка, който нарежда България на десето място от новите пазари в Европа и Централна Азия по способност да инвестира в нововъведения. Документът бе представен на международната конференция “Икономика на знанието”, провеждаща се във вторник и сряда в чешката столица Прага.

Страните от Европа и Централна Азия изостават спрямо повечето от развитите държави в областта на разходите за проучвания и развитие, е един от изводите в доклада. В него се посочва, че би било неефективно насочването на допълнително публично финансиране за поощряване на иновациите, без то да бъде съпътствано от подобряване на икономическите стимули, усъвършенстване на информационната инфраструктура и реформи в образованието.

В доклада на Световна банка, озаглавен „Публична финансова подкрепа за търговски иновации” (http://www.worldbank.org/eca/kestudy), се прави анализ на различните финансови инструменти, с които разполагат държавите от Европа и Централна Азия за поощряване на нововъведенията. Отправени са и препоръки за реформи, необходими за успешното прилагане на тези инструменти.

Разходите за проучвания и развитие в страните от Европа и Централна Азия са под 1% от БВП, което е значително под тези в Европейския съюз, които са 3% от БВП. Близо две трети от разходите в посочените страни са от публично финансиране, докато в Западна Европа частният сектор предоставя 65-70% от сумите за изследвания.  Според доклада увеличаването на публичните разходи няма да подобри ситуацията, докато частният сектор не поеме по-значителна роля в развойната дейност.

Трябва да се разработят стимули за съвместна работа между изследователите и частния сектор, както и да се осигури широк обществен достъп до компютри и интернет.  Съществено е и спазването на закона, се твърди в доклада. Според авторите му същото важи и за ефективното прилагане на нормите за защита на правата на интелектуална собственост и решимостта за борба с корупцията.

Изследването подрежда страните от Европа и Централна Азия (ЕЦА) по тяхната способност да инвестират ефективно в нововъведения (вж. таблицата). Показателите за икономика на знанието на Института на Световната банка са разработени за подпомагане на страните при определяне на реформите, които да се прилагат преди инвестирането на нови държавни средства за иновации.

Въпреки значителните различия сред страните от региона, в повечето от тях е налице необходимост от реформи в образованието, от усъвършенстване на информационната инфраструктура и подобряване на икономическите стимули, преди влагането на допълнителни публични финансови ресурси, се изтъква в доклада.

Докато новите страни-членки на Евросъюза отбелязват добри постижения, позициите на кандидат-членките сочат редица слабости.

Румъния, например, като цяло е на дванадесето място сред всички 25 страни, но по съставен показател „образование” заема двадесето място, поради ниския размер на съответното публично финансиране. Турция, която има сходна стойност на БВП на глава от населението с Литва и Словашката република, изостава спрямо двете държави по индекса „Икономика на знанието,” поради ниските показатели, свързани със среден брой години училищно образование и постижения в областта на математиката.

Сравнителна таблица на индекса „Икономика на знанието” (ИИЗ) – Показатели за страните от ЕЦА (скала 1-10)

Позиция

Държава

ИИЗ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Естония

Словения

Литва

Унгария

Чешка република

Латвия

Полша

Словашка република

Хърватска

България

Русия

Румъния

Украйна

Армения

Беларус

Турция

Сърбия и Черна гора

Молдова

Грузия

Казахстан

Киргизка република

Узбекистан

Босна и Херцеговина

Албания

Таджикистан

8.26

7.88

7.17

7.01

7.00

6.98

6.86

6.70

6.22

6.19

6.05

5.27

5.23

5.10

5.02

4.73

4.55

4.43

4.39

3.92

3.53

3.26

3.02

2.99

2.18

Източник: Институт на Световната банка

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Данчо
    #3

    Стоян Сталев е от старото поколение, което хал хабер си няма от глобалната икономика. Първо, на въторешноевропейския пазар такива скрити субсидии са забранени. Второ, между производство за износ и за местен пазар няма ниииииииииикаква разлика. Пазарът търси дадена стока и ако местните фирми не покрият дефицита, то той ще бъде покрит чрез внос. С идването на комунистите на власт нарастна опасността от подобни прокомунистически експерименти с парите на данъкоплатеца

  2. drug IT
    #2

    pak korupcionni praktiki ot strana na darjavata

  3. IT
    #1

    Bqlgariya moje da se orientira kqm visokotehnologitcni proizvodstva koito v momenta se iznasyat ot razvitite strani. Tryabva da se poutcim ot Estoniya koyato e otlitcnik.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.