Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обрат на конституционните промени за съдебната власт

5 коментара

Новите конституционни поправки в съдебната власт придобиха качествено различен вид в предложение на Съюза на съдиите, което бе възприето от депутати от левицата и внесено два часа преди изтичането на крайния срок в парламента.

Предвиденият нов контролен орган в съдебната власт – инспекторатът – да бъде независим, а не към Висшия съдебен съвет (ВСС). Членовете на инспектората да не се избират с квалифицирано мнозинство от парламента, да отпадне тайното гласуване при кадруване на ВСС и да се запази наказателната неприкосновеност на магистратите. Това са предложенията, представени от

Съюза на съдиите в България (ССБ) по време на дискусията, в която участва депутатът от левицата Мая Манолова. Тя е член и на временна комисия за конституционните промени.

Съдийската гилдия смята, че ако инспекторатът е независим, той ще бъде по- силен и по-устойчив на опити за въздействие от ВСС. Една от целите ще е да се даде право на инспектората да контролира и самия ВСС.

ССБ лансира предложението инспекторите да проверяват освен движението на делата, спазването на сроковете за тяхното решаване и почти всички други административни действия на съдебната власт като разходване на бюджет, разпределение на дела, планиране на щатове, спазване на конкурсно начало и атестации.

“Когато сме тръгнали да правим инспекторат,е добре да му дадем и правомощия”, обясни Красимир Влахов от ССБ.

Още при дискусиите преди първото четене на конституционните промени през ноември, висши магистрати изказаха съмнения в смисъла на предлагания от управляващите нов инспекторат.

Изненадващото вслушване на управляващите

Изненадващо след срещата Мая Манолова обяви, че намира за рационални предложенията на съдийската гилдия и ще ги внесе като свои предложения за промени преди второто четене на законопроекта. По думите ѝ становището на ССБ е обсъдено и с председателя на правната комисия в НС Янаки Стоилов, който също го подкрепя.

Впоследствие Стоилов съобщи пред Mediapool, че новите предложения са внесени в комисията.

Отпадане на квалифицираното мнозинство за инспектори

ССБ предложиха инспекторите в новия контролен орган на съдебната власт да бъдат избирани по същата процедура, както парламентарната квота във ВСС. Така отпада нуждата от квалифицирано мнозинство, което залегна в приетия на първо четене конституционен проект.

Необходимите изисквания, които предложи от съдийската гилдия са 15 годишен юридически стаж и най-малко 5 години като магистрат, както и вкарване на клауза за несъвместимост на задълженията като инспектор и магистрат.

Манолова обясни, че тази промяна също ще бъде предложена и я намира за рационална.

Май прибързахме

Във вторник от ССБ се обявиха против отпадането на наказателната неприкосновеност на магистратите. В момента съдии, прокурори и следователи могат да бъдат задържани от правоохранителните органи само след разрешение на ВСС.

Съдия Красимир Влахов обясни, че на този етап това право на магистратите е необходимо. Според него ако то се премахне ще се създаде “опасна зависимост” особено на наказателните съдии от прокуратурата и органите на МВР, които могат да издават подобни постановления.

Мая Манолова се съгласи с тези аргументи и призна, че управляващите “малко прибързано” са предложили тази неприкосновеност да бъде премахната, добавяйки, че ще внесе предложение в тази посока.

За запазване на магистратските имунитети срещу наказателно преследване се обяви и председателят на Асоциацията на прокурорите Росен Димов. По-рано  главният прокурор Борис Велчев на няколко пъти изказа задоволството си от готвеното отпадане на магистратските имунитети.

Постоянен ВСС все пак

По време на дебата ССБ и председателят на ВАС Константин Пенчев се обявиха за пореден път за конституирането на Висшия съдебен съвет като постоянно действащ орган, чиито членове излизат от активно правораздаване за периода, през който ще са част т.нар. съдебно правителство.

Мотивите са, че сега ВСС няма административен капацитет да отговори на философията на съдебната реформа. Той заседава по веднъж седмично, а неговите членове съвместяват задълженията си с друга работа – като магистрати или най-често преподаватели в университетите.

За това се обяви и ръководителят на туининг проекта по програма ФАР за реформа в българската съдебна система Мануел Мансуелос. Откакто този проект действа, обикновено становищата на неговите експерти се възприемат и от факторите в Европейската комисия.

Мансуелос застъпи виждането, че в момента ВСС е изключително слаб орган, без капацитет и поради тази причина лесно може да бъде нарушен балансът между съдебната и другите две власти в страната.

Въпреки, че през последния месец управляващите упорито отклоняваха въпроса за създаването на постоянно действащ ВСС с мотивите, че все още не му е дошло времето и че е сложно за реализация, депутатът от БСП Мая Манолова заяви, че тройната коалиция сериозно ще обмисли идеята да се осъществи през Закона за съдебната власт.

След дебата тя заяви още, че ще предложи отпадане на тайното гласуване при взимане на решения от ВСС, което е друга революционна постановка сред новите предложения.

Дълги години съветът назначаваше магистрати без да обосновава своите решения с оправданието за тайния вот.

Оправданието с ЕС банкрутира

Във вторник банкрутира и основното оправдание на тройната коалиция, че конституционните поправки за съдебната власт са в унисон с препоръките на ЕС.

Мануел Мансуелос заяви, че създаването на инспекторат, чийто членове ще бъдат избирани от парламента, е отново нарушаване на властовия баланс между законодателната и съдебната власт.

България бе остро критикувана Брюксел за предишната поправка в конституцията, макар управляващите да твърдяха, че я приемат заради ЕС.

“Създаването на силен и самостоятелен инспекторат се подкрепи и от ССБ. Ние трябва да използваме този кредит на доверие и не трябва да преследваме толкова мнението на нашите европейски партньори, колкото реалния ефект в практиката”, обясни Манолова.

По всяка вероятност тройната коалиция ще се опита да убеди Брюксел, че засилване на капацитета на ВСС с оформянето му като постоянно действащ орган ще уравновеси ефекта от създаване на избираем от НС контролен орган.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СССРе
    #5

    комунисти - разбойници, мафиоти и лъжци

  2. kosio
    #4

    Инфлация на ценностите, инфлация на смисъла.Поправка след поправка. Коя от предната по-безмислена. С една единствена цел - обезмисляне на Конституцията - документът, който ни пази от правителството.Без Конституция, ставаме роби на правителството. Почти сме там вече...

  3. В Брюксел
    #3

    нашите комсомолци какво им казват новите братушки.

  4. gonzo
    #2

    Що ли им трябваше на баир лозе с тази трета поправка лятос. Не може хем Земята да се върти около Слънцето, хем партийният секретар да е прав. И глей сега къв батак, кво нещо.

  5. читател
    #1

    пак Росен Димов дава мнение,препоръки,становища..като няма кой да му поиска сметка за извършените закононарушения,за които научи преди 3г цяла БГ-така ще..нов бардак обаче със стари курви и престъпници..трудно ще стане..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.