Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Образованият безработен

0 коментара

Има вероятност равнището на безработица за мениджъри и професионалисти да се повиши. На пръв поглед американският трудов пазар изглежда в учудващо добра форма. Най-новият доклад на Бюрото за трудова статистика показва, че заетостта по трудови договори е нараснала през последните 4 месеца.

А през август безработицата е спаднала до 5,7% - цифра, която би изглеждала страхотна в края на 70-те, през 80-те и в началото на 90-те години, когато безработицата рядко спадаше под 6%, дори в добри времена. Но също както високите цени на акциите в началото на 2000 г. прикриваха проблемите на фондовия пазар, така и сега хубавите цифри за заетостта прикриват един в основите си слаб трудов пазар.

Освен ако нещо не се случи, за да се промени икономическото уравнение - като например някакъв неочакван скок на растежа - през следващите 6 месеца до 1 година вероятно ще станем свидетели на рязък скок на безработицата, особено сред образованите и опитни служители, които най-много се облагодетелстваха от бума през 90-те.

А това идва в момент, когато служителите вече са засегнати от малките увеличения на работните заплати и от растящите разходи за социално и здравно осигуряване. Ето защо е вероятно безработицата да нарасне: Във всички сектори компаниите са изправени пред "несветата" троица на ниски печалби, слабо търсене и спадащи цени, като на хоризонта не се вижда никакво облекчение.

Приходите на компаниите, включени във фондовия индекс Standard & Poor's 500 спаднаха с 2% през последната година, с което засилват натиска върху фирмите да намаляват разходите си чрез съкращения на персонал. В същото време производителността нараства с бързи темпове - с 6% спрямо миналата година в нефинансовите корпорации.

А това позволява на компаниите да посрещнат непроменящото се търсене с по-малко служители. Нещо още по-обезпокоително: някои от секторите, в които трудовият пазар остана сравнително силен - включително здравеопазването, образованието, финансите и търговията на дребно, представляващи заедно около 40% от трудовите ресурси, показват признаци на срив.

А вече и без това мрачната картина на трудовия пазар в секторите авиация, енергетика, технологии, телекомуникации и медии - около 7% от трудовите ресурси, продължава да се влошава. Има много показатели, че положението на трудовия пазар се влошава.

През седмицата, завършила на 7 септември, броят на новите молби за помощи при безработица е достигнал 426 000 - най-високото ниво от повече от 4 месеца, според Министерството на труда. И дори след повече от година на съкращения в цялата икономика, продължават да се обявяват все нови и нови. На 17 септември компанията Charles Shwab & Co. обяви, че съкращава 1800 служители или 10% от персонала си.

А фирми, които вече бяха силно засегнати като Delta Air Lines Inc. и Lucent Technologies Inc. обявиха, че също обмислят възможността за нови съкращения. "Много компании, които не взеха мерки по-рано, се стремят да постигнат необходимите съкращения до края на годината и сега освобождават хора", казва Линда Полк, президент на базираната в Далас Snelling & Snelling Inc., която е една от най-големите в страната агенции за подбор на персонал.

Особено за ръководни кадри от средно и висше равнище "това са най-лошите условия на трудовия пазар, които сме виждали", добавя Полк. Това е тъмната страна на бума на производителността. През втората половина на 90-те обемът на продукцията на работник се повиши, но растящото търсене и приходи, задвижени донякъде от технологиите и телекомуникационния бум, спомогнаха да се увеличи заетостта и равнището на безработица да спадне под 4%.

Заплатите и премиите скачаха и сякаш бе златно време за работниците. Но повишаването на производителността без засилено търсене е рецепта за загуба на работни места. Ако компаниите не могат да увеличат цените, единственият начин да стимулират печалбите е да уволняват работници, което пък става възможно чрез по-високата производителност.

Нещо повече, понеже забавянето засяга най-вече сектори, в които трудовите ресурси са високо образовани, повече страдат професионалистите и мениджърите, а не работниците от промишлеността и сферата на обслужването, докато някога именно те поемаха най-големите удари.

Равнището на безработица за мениджърите и професионалистите е нараснало до 3,1%, съвсем малко под пиковите му стойности в началото на 90-те по време на т.нар. рецесия на "белите якички". За сравнение нивото на безработица за неквалифицираните работници е около 8%, което не надвишава средното равнище за 90-те години като цяло и е доста под достигнатото през 1992 г. - 11,6%.

Всъщност от началото на годината броят на безработните с ниска квалификация е намалял с 280 000 или с 10%. Работниците с бакалавърска степен или с някакво колежанско образование сега представляват почти 50% от общия брой на безработните на възраст 25 и повече години. А това е повече в сравнение с нивото от 37% през 1992 година.

Много от тези работници имат големи трудности при намирането на нова работа. Д. Скот Бъртън - 35-годишен корпоративен финансов консултант от Остин, Тексас, е съкратен от фирма за Интернет-консултации през март 2001 година. През последните 16 месеца единственото му занимание е следи обяви за работа, но без успех. "Изчерпан съм. Едва оцелявам от обява до обява", казва Бъртън.

Може да стане и доста по-лошо. Броят на образованата работна сила нараства много по-бързо от предлагането на по-ниско квалифицирани работници. През последните 2 години броят на американците с колежанско образование на възраст над 25 години се е повишавал с 3% годишно спрямо 0,9% за възрастното население като цяло.

Това означава, че икономиката трябва да създаде голям брой нови висококвалифицирани работни места, само за да се спре по-нататъшният растеж на безработицата сред "белите якички". Това, което попречи на трудовия пазар на образованите да се обърне в пропастта досега, е продължаващото наемане на работна ръка в някои ключови сектори.

През последната година в здравеопазването бяха разкрити над 300 000 нови работни места, а в началните и средните училища допълнително бяха наети 200 000 учители заради по-големия брой на новозаписаните ученици.

Банките и ипотечните институции набраха други 60 000 души, за да се справят с бума на рефинансирането. И макар в търговията на дребно като цяло да бяха съкратени работни места, процесът на необуздано купуване през последната година доведе до наемането на нов търговски персонал и мениджъри в магазините за доставки по домовете и мебели, както и в мрежата за търговия с автомобили.

Но тези сектори вероятно вече достигнаха своя предел. В бъдеще наемането на персонал в сферата на образованието ще бъде ограничено от строгите щатски и местни бюджети на фона на намаляващите данъчни приходи.

Най-новите прогнози на Министерството на образованието сочат, че записванията за детските градини са спрели, което намалява необходимостта от повече учители. В сектора на финансовите услуги банките са притиснати от растящите разходи за труд и от загубите от лоши кредити.

През миналата година заплатите и допълнителните придобивки в банките нараснаха с невероятните 6,7%, което стана възможно благодарение на силните печалби в много банки. Неотдавна обаче банковият гигант J.P. Morgan Chase & Co. обяви, че печалбата няма да достигне прогнозните равнища заради големи загуби от отпуснати кредити и свиването на търгуваните обеми.

Това предполага предстоящи лоши новини за банковия сектор и за заетите в него. "За съжаление ще има нови съкращения", казва Алън Джонсън, консултант по въпросите на трудовите възнаграждения от Уолстрийт. "Бизнесът е доста по-бавен, отколкото се надяваха банките." Признаците на опасност са очевидни и в търговията на дребно, която е изправена пред перспективата на слаб празничен сезон и пред конкуренцията на вериги като Wal-Mart Stores Inc. и други.

Търговците на дребно вероятно ще ограничат новите назначения - от длъжностите на супервайзери до помощния търговски персонал. Дори и организациите в здравеопазването могат да претърпят по-бавен растеж на приходите в резултат на по-ограничените разходи на потребителите. В скоро време няма никаква надежда и секторите на технологиите и телекомуникациите да станат източници на нови работни места.

При наличието на продължаваща стагнация на капиталовите разходи, технологичните компании все още са в режим на свиване. През изтеклата година Cisco Systems Inc. намали персонала си с 5% или 2000 души - чрез мерки като пенсиониране и замразяване на новите назначения, които все още са в сила. Слабостта на Интернет-рекламата нанася щети на компании като Yahoo! и CNET Networks Inc., които напоследък съкратиха 10% от трудовите си ресурси.

А телекомуникационният сектор, който все още е в затруднение, "ще продължи да намалява работната сила, докато пазарът достигне равновесие, а това няма да стане скоро", казва Ф. Дуейн Акерман, председател и главен изпълнителен директор на BellSouth Corp.

Това не означава, че няма и просветляване. Стивън Нютън от Russell Reynolds Associates Inc. в Хюстън - фирма за набиране на персонал, специализирана в търсенето на финансови мениджъри за енергийни компании, твърди, че вижда възможности за работни места във фирмите със средна капитализация - тези, чиито оборот е от 500 милиона до 1 милиард долара. Все пак, това едва ли е достатъчно, за да спадне безработицата. Освен ако трудовият пазар не се съживи скоро, зимата може да се окаже много дълга и студена за търсещите работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.