Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обсъжда се строеж на газопровод, паралелен на АМБО

7 коментара
Обсъжда се строеж на газопровод, паралелен на АМБО

Споразумение за извършване на проучване за нуждата от газопровод през територията на България, Македония и Албания до Италия, подписаха в сряда изпълнителните директори на българската държавна компания “Булгаргаз” Любомир Денчев и на италианската “Енел” Фулвио Конти.

До една година трябва да са готови предпроектните проучвания за нуждите на вътрешното потребление на България и междусистемните връзки на държавите, обясни Конти. Според него нарастващите нужди от природен газ на Европейския съюз обуславят необходимостта от допълнителна газова инфраструктура.

В меморандум между четирите страни, подписан през 2003 г., като вариант за сътрудничество е бил посочен газопроводът Набуко, който би трябвало да се захранва с каспийски и/или ирански газ. Този проект, на който ЕС гледа като на алтернатива на руските доставки и чието трасе би трябвало да минава през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия, към момента се бави заради спорове по доставките между Иран и Турция.

Сърбия бави газопровода до Ниш

Изграждането на газопровода през българска територия до Ниш, за който “Булгаргаз” има договорка с “Газпром” още от 1998 г., се бави заради Сърбия, стана ясно от думите на изпълнителния директор на “Булгаргаз” Любомир Денчев.  Проблем доскоро са били дълговете на сръбската държавна газова компания към “Газпром”, които вече са изчистени, но пък се е сменило ръководството на сръбската компания и сега отново се изчистват позициите по този газопровод. Ние имаме абсолютна готовност за изграждането му и ако строежът на тази връзка продължава да се бави, ще се търси директен контакт на “Булгаргаз” със Сърбия за придвижването на проекта, каза още Денчев. 

Като акционер в проектната компания Набуко България има право на квоти от доставките по бъдещата тръба, които може да реализира на вътрешния пазар, да ги продава на други страни извън трасето или да сключва с тях суапови сделки, коментира шефът на “Булгаргаз”.

От думите му стана ясно, че е по-вероятно паралелният на АМБО газопровод да се захранва с руски газ. Чакаме стратегията на “Газпром” за региона на Югоизточна Европа, за да определим позициите си, каза Любомир Денчев.   

След като България предприе конкретни стъпки за изграждането на инфраструктурата по Коридор 8 за енегромрежата, сега се прави такава за газопреносната, каза министърът на икономиката е енергетиката Румен Овчаров. България и Италия имат позициите да изграждат газова инфраструктура в Югоизточна Европа, допълни той и заяви: “Не чакайте някой друг да ни посочи къде и кога да стане това”.

Трудно е да се оценят инвестициите в подобно предпроектно проучване, допълни Любомир Денчев, но по думите му то ще се превърне в ясно очертан взаимен интерес на двете компании и “в близо време ще видите все по-активната роля на “Булгаргаз” в региона”.

Най-вероятният маршрут на газопровода е по трасето на петролопровода Бургас –Вльора (т. нар. АМБО), каза в отговор на въпрос на Mediapool шефът на “Булгаргаз”.

Това е логично от гледна точка на икономии в изграждането и на двата проекта и по гарантирането на сигурността за тръбите, както и за оценката за въздействието върху околната среда.

Проучването за бъдещия газопровод е заложено в споразумението за сътрудничество в областта на енергийната инфраструктура, подписано през април 2005 г. в София между министри на енергетиката или икономиката на България, Македония, Албания и Италия.

“Етел” проучва две нови мощности в ТЕЦ “Марица Изток 3”

В сряда “Енел” подписа на същата церемония друго споразумение с Националната електрическа компания. То е за проучване на възможностите за изграждане на две нови мощности на територията на ТЕЦ “Марица Изток 3”, където в момента се рехабилитират старите енергоблокове по проект, в който мажоритарен собственик е “Енел”, а НЕК е съакционер.

Намеренията си за строежа на още два блока за около 600-700 мегавата “Енел” обяви още през лятото. Тяхната индикативна стойност е 900 млн. евро.

“Проучването трябва да приключи до края на декември 2006 г.”, каза Фулвио Конти. По думите му, ако държавата одобри строежа на мощностите, година и половина след това ще са нужни за съответните разрешителни. Самото изграждане на блоковете става за 5 години, уточни шефът на италианската компания.

Държавата дава принципната си подкрепа на такова проучване, но да не забравяме, че има и други предложения за изграждане на нови мощности в комплекса “Марица Изток”, отбеляза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той припомни, че е поръчано изследване, което трябва да анализира възможностите на енергийния комплекс и да се оцени въздействието върху околната среда на евентуалното увеличаване на мощностите, преди да се вземе каквото и да било решение за нови блокове в Старозагорски регион.

Причината е, че районът от години се обгазява с въглеродни емисии, за което обществеността обвинява именно енергийният комплекс, въпреки всички уверения на екоинспекцията в Стара Загора, че изхвърляните от електроцентралите емисии да почти в нормите. В същото време обаче с рехабилитацията на ТЕЦ-овете “Марица Изток” 2 и 3 и със строежа на изцяло нови мощности в ТЕЦ “Марица Изток 1” газовете от централите ще намалеят заради сероочистващите инсталации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nagrajdavachtite...
    #8

    Za tova Italiancite nagradixa s orden Rumen AVCHAROV! Eto kade bila intrigata - ochte edna "prodajba" na Balgaria ot ovcharovcite!!!

  2. Браншовик
    #7

    Тук е неуместна язвителност към м-р Овчаров, защото обсъждането на този проект започна още при бившия м-р М.Ковачев и естествено не може и скоро да приключи.Защото няма засега достатъчно съвпадение на интересите на Газпром, Булгаргаз,съответни енергийни италиански фирми, и накрая-наши съседни държави.Само преди дни Газпром обяви заинтересованноста си да доставя в Италия-Европа чрез ненатоварения днес и бавно изплащащ се"Син поток" дирактно през Турция-Гърция и т.н., докато за нас е по-изгодно вече

  3. 4и4о Ви
    #6

    Отличен вариант. Дано Овчаров да остави БГаз да работи по проекта , а не започне да вкарва свои приятели, които не разбират нищо. Сътрудничество м/у АМВО, България, Македония, Албания и Италия ще е иключително добро за нас

  4. Чукчата
    #5

    Синьото невежество отново е очевидно.Газта ще идва 90 % от Иран, значи пак ще бъдем енергозовисими от "враговете на САЩ" . Нека!

  5. denchevf e partia na ovcharov
    #4

    BASHTATA NA DENCHEV E BIVSHIA SHEF NA ENERGOPROEKT I OVCHAROV SE E RAZVIVAL POD NEGOVOTO KRILO

  6. dani
    #2

    не е лошо БГ да побързза защото докато ние изследваме да ли е нужно Гърция ще ни изпревари и ще направи газовото трасе от Турция към Италия /и Албания/ като го отклони и към бившите югорепублики.

  7. dani
    #1

    Да не забравяме все пак и че Енел е инвиститор в газопровода Син поток от Русия към Турция

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.