Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общините повишили събираемостта на местните данъци

0 коментара

Събираемостта на местните данъци се е повишила с прехвърлянето на правомощията по тази дейност на общините. Това съобщи във вторник заместник-министърът на финансите Любомир Дацов на дискусия за финансовата децентрализация. В момента, в 145 от всички 264 общини налозите се събират от местната власт, а не от данъчната администрация.

Дацов отново изрази подкрепата на финансовото министерство за евентуалните промени в Конституцията, които да дадат правото на общините сами да определят местните налози. Реално градските съвети обаче ще могта да правят това не по-рано от две години след поправката в основния държавен закон. Причината е, че са необходими допълнителни поправки в съответните закони и приложението им в практиката, обясни заместник-министърът на финансите.

Неговият шеф - Милен Велчев, застана зад исканията на общините за ремонт на Конституцията в писмо до създадената за целта парламентарна комисия още през есента на миналата година. Текст за местните данъци обаче така и не бе включен в последния ремонт на основния закон.

Според позицията на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), изразена от кмета на Троян и член на Управителния съвет на организацията Дилян Енкин, със закон може да се заложи горен праг на определяните от общините данъци, който след 10 години да отпадне.

Кметовете отново настояха за промяна на данъчната оценка на недвижимите имоти. Подобно искане бе отправено при разглеждането на проектобюджета за 2005 г., но не бе взето предвид от финнасовото министерство. НСОРБ сега посочи, че актуализацията на имотната данъчна оценка е належаща още от 2006 г. За част от населените места в община Троян, данъчната оценка е 16 пъти по-ниска от пазарната, аргументира се Енкин.

Той посочи, че през последната година процесът на децентрализация на практика е спрял и се наблюдава централизация на предоставяните публични услуги. Енкин цитира данни на НСОРБ, според които делът на общинските разходи в публичните харчове непрекъснато намалява. През 2002 г. той е бил 18.9%, през 2003 г. - 16.8%, а през тази е спаднал до 12.9%.

Кметовете констатират драстична разлика между българските и европейските местни власти по отношение на дела на местните данъци в общинските бюджети. Докато в Дания той е 53%, а средно в европейските страни около 36%, в България за 2005 г. се очертава около 8,4% принос на местните налози.

Част от проблемите във финансовата децентрализация се създават от несъвършенствата в законодателството, се констатира в оповестено във вторник изследване на Центъра за икономическо развитие. Има недостиг на разходите за общински инвестиции, а базата на общинските приходи остава силно ограничена, се посочва в анализа. Според препоръките на изследването е необходима законодателна промяна и постигане на финансово устойчиви общински бюджети.

Според експерти обаче, част от исканите от местните власти промени в конституцията и законодателството могат да доведат до ненужно натоварване на населението с нови данъци или увеличение на сега съществуващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.