Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общините въвели над 1500 незаконни режима за бизнеса

12 коментара
Общините въвели над 1500 незаконни режима за бизнеса

Областните управители да проучат нерегламентираните лицензионни и регистрационни режими, които общините налагат на бизнеса в техните области. Това възложи в понеделник премиерът Сергей Станишев при обсъждане на проектопрограмата за по-добро регулиране в периода 2008 – 2009 година. Трябва да се създадат по-добри условия за икономическо развитие, защото нашата конкурентноспособност вече не може да се гради ниското заплащане, коментира премиерът.

Станишев възложи още на министъра на държавната администрация Николай Василев да контролира областните управители в подготовката на списъците с нерегламентираните режими и проучването да бъде обсъдено съвместно с Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) и Сметната палата. Идеята е да се проследят в кои общини се прилагат масово тези практики и съответно да се предприемат действия за тяхната отмяна, поясни премиерът.

Местната власт е "по-жестока" към бизнеса от централната власт, каза министърът на икономиката Петър Димитров. Той съобщи, че общо 1935 режима висят над главата на бизнеса в България и от тях законови са едва 392 лицензионни и регистрационни режима. Останалите 1559 са неправомерно въведени, като 1275 от тях са дело на общините.

Председателят на Българска стопанска камара (БСК) Божидар Данев също изнесе данни за огромната разлика между правомерно и неправомерно налаганите разрешителните режими за бизнеса. По данни на БСК, общо 1151 от режимите се прилагат неправомерно, както от местните, така и от централната власт. Според Божидар Данев обаче, не само общинските власти имат вина за това. До този момент нито един областен управител не е сезирал съда за наложени неправомерно от общинските власти лицензионни или разрешителни режими, посочи Данев.

Сметната палата също не се е позаинтересувала колко влизат в общинските бюджети от тези незаконно събирани такси, каза председателят на БСК. Масовото навлизане на бизнесмени в общинските съвети при последните местни избори създаде истинския проблем при въвеждане на общинските режими, коментира Александър Божков от Центъра за Икономическо развитие. Според него целта на повечето неправомерно въведени режими е налагането на местен монопол в даден сектор и унищожаване на конкуренцията.

Нараства желанието на различни ведомства да увеличават различните такси. Практически правителството стимулира увеличаването на разрешителните режими или таксите за тях, защото е заложило 14 процента ръст на приходите от държавни такси в Бюджет 2008, посочиха от БСК.

Има достатъчно механизми да се блокира решение на местните власти, ако то е незаконосъобразно, каза директорът на НСОРБ Гинка Чавдарова. Редно е, когато работодателските организации регистрират неправомерно въведени режими от общините, да сигнализират в националното сдружение. По този начин можело веднага да се локализират некоректните общини. Според Гинка Чавдорова, тези над 1000 неправорено въведени режими за бизнеса са концентрирани в 10-11 общини.

Идеите на правителството за по-добро регулиране на бизнес средата у нас предвиждат жестоки санкции към администрациите, въвели незаконни и нерегламентирани режими и спъват бизнеса, каза министър Петър Димитров. Предложението на правителството е да бъдат премахнати 9 лицензионни режима от централната власт и 1 на местно ниво. Като пример Петър Димитров посочи, че вече летищните оператори няма да се лицензират.

В момента общо лицензионните режими в страната са 113, посочи министърът на икономиката. От регистрационните режими, които спъват бизнеса в България, ще се предложи да се премахнат 9 на централната власт и 2, които налага местната администрация. По данни на икономическото ведомство, в момента в страната ни има общо 613 регистрационни режима.

България не е добро място за откриването на бизнес, според класацията на Световната банка, посочи министърът на икономиката Петър Димитров. България се нарежда на 103-та позиция по този показател. Много е висока цената, която бизнеса трябва да плаща за всичките разрешителни, които получава от държавата и местната власт за правото да работи. "По отношение на цената сме прекалили", каза Петър Димитров. У нас, таксите за започване на собствен бизнес заемат 499.9 процента от доходите на глава от населението, посочи Димитров. Изненадах се, че не сме взели мерки досега, коментира икономическият министър и каза, че таксите ще бъдат намалени.

Правителството планира да създаде специално звено за координация на режимите, които администрацията налага на бизнеса. То ще е на пряко подчинение на Министерски съвет и ще се създаде от негови експерти, каза Станишев. Представителите на работодателските организации обаче посочиха, че не е добра идеята да се създава още една административна структура, която да контролира останалите административни структури. Като цяло представителите на бизнеса подкрепиха проектопрограмата на правителството с няколко условия. Председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Божидар Божинов каза, че предпочита думата "програма" да се превърне в "решение" на Министерски съвет. Фирмите в страната се умориха от толкова програми в последните 20 години, които никой не контролира дали се реализират, коментира Божинов.

Александър Божков от Центъра за Икономическо развитие посочи, че е нужно да се съкратят сериозно сроковете за реализиране на програмата. Голяма част от дейностите са предвидени за 2009 година, посочи Божков. Реформа ли ще провеждате, или ще се явявате на избори, обърна се той към премиера. Според Божков, най-късно през месец май трябва да влязат първите промени на законови текстове за отпадане на част от режимите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. фирмаджия
    #14

    На 06.12.2007г. фирма изплаща РЗ и внася РСО. На 13.12.2007г. подава декларация обр. 6. Фирмата е глобена с 200лв, защото декларацията е трябвало да бъде подадена на 07.12.2007г.Не става дума за закъснели заплати, или неплатени осигуровки. Става дума за една хартийка, в уж компютъризирания НАП.Това е да правиш бизнес в Б-ия, там където на частния бизнес се гледа като на престъпник!

  2. Sin
    #12

    1500 незаконни режима ! И той бил изненадан ! Този наистина досега е стоял изключително на Марс ! А отпуските си е прекарвал на Вулкан, при Споук. Май. И за първи път в живота си чува за икономика !

  3. Да!
    #11

    И значимостта на бюрокрацията.Това е и в основата на все по-малко желаещите да се захванат със собствен бизнес и увеличаващите се желаещи за работа в държавния апарат. Трябва да си луд в България да рискуваш собствените си средства в частния бизнес, вместо абсолютно безнаказано да крадеш в държавния.

  4. минаващ
    #10

    Най-голямата корупция е в ДАГ София. Сега по повод промяна на общия план на София и уреждане на статута на зоните за застрояване се извършва огромна далавера. Всички преписки по регулация официално са спрени ,но който плаща ,получава.

  5. косовар
    #9

    у Бугария - и тиа требе да ни признават!?!?

  6. пристрастен
    #7

    каква икономика, какви режими, дайте да поговорим за униформи...

  7. сссР
    #6

    обикновен мошевизъм--Общините въвели над 1500 незаконни режима за бизнесаПрекалили сме с цените за разрешителните, призна Петър Димитров

  8. Пишман Бизнесмен
    #5

    Ако не ги спазват-глоба за несвършена в срок работа!Така, както глобяват другите хора, които работят за да им изкарат заплатите.

  9. Philip
    #4

    95% от "хората", ако могат да бъдат нарчени такива, в България са си просто тъпи селяни. Тоя "скандал" ще има отзвук като камък в празно канче - силен, кратък и без последствия. Щом в тая псевдодържава хората смятат, че фирмите в които работят са главните виновници за ниските им заплати, щом на избори властта може да се вземе от мижитурки и отрепки от рода на станишев, кобурга, доган, петков, първанов и друга сволач (не случайно с малки букви), то това стадо си заслужава съдбата на 100%. А, хората

  10. dedov
    #3

    да се отменят и държавните излишни и да се уволнят всички чиновници станали излишни поради това че няма с какво да се занимават иначе при тази финасова световна криза дупе да ни е яко не вземем мерки и то адекватни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.