Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общински ДДС и повече капиталови разходи искат кметовете

0 коментара

В бюджет 2006 да се увеличи целевата субсидия за капиталови разходи за общинската инфраструктура и да се предвидят отделно пари за преодоляване на последиците от наводненията през 2005 г. и средства за превенция на местните обекти. За това ще настоява Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в традиционния за октомври деалог между законодателната и местната власт, съобщиха в петък от организацията.

Те ще заяват официално искането си със Закона за държавния бюджет 2006 г. да се предвидят и осигурят пари за създаване на фонд “Бедствия и аварии” във всяка община, който да се ползва за незабавна реакция при възникване на такива ситуации.

За увеличение на собствените данъчни приходи на общините чрез актуализация ат януари догодина на данъчната оценка на недвижимите имоти по пазарни цени, настояват за втора поредна година кметовете. Те отново искат част от издръжката на детските градини и яслите да се поеме от държавата, а не да е за сметка само на общините.

В рамките на предстоящия диалог НСОРБ очаква от депутатите за подкрепят предложенията на общините за промени в законовата уредба на местното самоуправление, свързана с осъществяването на финансовата децентрализация и да подкрепят придложенията на кметовете пред централната изпълнителна власт.

За да се проведе обаче истанската финансова децентрализация на общините, е необходимо да се подготви и приеме Закон за местните финанси, който да регламентира по нов начин заплащането от централния бюджет на предоставяните от общините публични услуги. В бъдещата нормативна уребва би могло да се регламентира ефективното и прозрачно управление на средствата от данъкоплатците, взаимоотношението местен-републикански бюджет, посочват от НСОРБ.

За да е ефективна децентрализацията, първо трябва да се регламентира стабилна собствена приходна база на общините, което може да стане по няколнко начина, смятат общините. Възможно е това да стане с увеличаване размера и обхвата на местните данъци при преразпределяне на данъчната тежест, което ще е за сметка на намаление на други държавни данъци. Трансформирането на Данъка върху доходите на физическите лица в местен налог, въвеждането на общински ДДС или данък оборот, респективно намаляване на ДДС и въвеждане на “общинска надбавка”, са другите начини за финансовата свобода на общините, посочват кметовете.

За общините в тежко финансово състояние обаче се налага да се регламентират специални политики и процедури, смятат в сдружението.

НСОРБ ще настоява да се приемат най-сетне внесените по време на предишния мандат промени в Конституцията, които ще разширят правомощията на кметовете за определяне на местните данъци и такси и техните размери, както и да се обсъди и  приеме нова програма за финансова децентрализация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.