Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обявяването на резултатите от референдума в Ирак е отложено

1 коментар

Независимата избирателна комисия на Ирак предполага, че статистическите неуредици, наблюдавани по време на проведения през почивните дни референдум за новата конституция на страната, биха могли да означават наличието на машинации, съобщи във вторник ББС.

Председателят на комисията Адел Алами не влезе в подробности, но подчерта, че данните, получени от много провинции, или са завишени, или занижени в сравнение с международните стандарти. Източници, близки до избирателната комисия, са казали за ББС, че притеснение предизвикват и данните за броя на гласувалите и резултатите от референдума.

В понеделник избирателната комисия заяви, че допълнително проверява бюлетините и за това обявяването на официалния резултат от всенародното допитване може да бъде отложено с няколко дни.

По-рано представителите на ООН в Ирак казваха, че гласуването е преминало добре, но някои политици, представители на сунитите, заявиха, че властите, търсейки положителен изход на референдума, са прилагали незаконни средства.

Избирателните органи поставят под въпрос и заключението на американците (което впоследствие беше завоалирано), че проектът на конституцията, по всяка вероятност ще бъде одобрен на референдума. Същото заяви и по време на визитата си в Лондон и държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс, като се позова на предварителните резултати.

Председателят на комисията Хюсеин Хиндави коментира, че е “учуден” от изказването на Райс. “Доколкото знам, тя не работи в независимата избирателна комисия на Ирак (НИКИ)”, добави той.

Карина Парели, ръководител на наблюдателите от ООН в Ирак, също постави под съмнение изявлението на държавния секретар на САЩ. “То е вярно, само ако Райс е по-добре осведомена от НИКИ, защото засега не е възможно да се прогнозират нито данните от активността, нито вероятният изход от гласуването”, подчерта тя.

Представителите на НИКИ казват, че в някои райони резултатите от гласуването изискват “преоценяване, сравнение и повторна проверка, тъй като са относително високи в сравнение със средните международни показатели”.

Комисията твърди, че в някои райони почти всички избиратели са казали “да”, докато в други почти всички са отговорили на референдума отрицателно и че при подобни обстоятелства бюлетините трябва да се проверят според международната практика.

Преброяването на гласовете беше отложено и заради пясъчната буря, разразила се в централните райони на Ирак, заради което бюлетините не бяха докарани навреме в Багдад.

Първоначално официалните резултати се очакваха към края на тази седмица обаче сега избирателната комисия казва, че ще отложи обявяването с няколко дни.

В неделя в пресата попаднаха неофициални данни, според които, проектът за нова конституция вече е получил одобрението на избирателите. Имаше данни, че шиитските и кюрдските райони са гласували с “за”, а противниците на документа са победили само в две провинции на Ирак, като за неприемането на конституцията тези провинции трябва да са не по-малко от три.

Асошиейтед прес цитира думите на анонимен иракски чиновник, заявил, че проектът е отхвърлен основно от сунити от провинциите Анбар и Салахудин. В провинции Ниневах и Дияла, в които също се предполага, че болшинството от населението е от сунити, изглежда населението се е изказало в полза на новата конституция.

Салех Мутлак, виден политик, представящ сунитите, предположи, че в Дияла е имало нарушение на закона, посочвайки, че урните за бюлетините са били прибирани от войници, а самите бюлетини са се оказали повече, отколкото регистрираните избиратели.

Чуждите наблюдатели потвърдиха, че като цяло референдумът е преминал относително спокойно и че активността е била достатъчно висока, даже в сунитските райони, където се раздаваха позиви за бойкот.

Президентът на САЩ Джордж Буш нарече високата избирателна активност “положителен знак” и добави, че тя свидетелства, че “народът иска да разреши противоречията по пътя на мирния процес”.

Един от районите, в които активността беше по-малка, отколкото на други места, беше град Рамади, на запад от Багдад, в който се наблюдаваше висока активност на бунтовници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българан
    #1

    http://news.bbc.co.uk/hi/russian/news/newsid_4348000/4348472.stmАко не четеш английски, пробвай на руски!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.