Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очакваната продължителност на живота у нас падна под 72 г., във Видин – под 70

8 коментара
Очакваната продължителност на живота у нас падна под 72 г., във Видин – под 70

Очакваната средна продължителност на предстоящия живот в България за периода 2020 - 2022 г., е 71.9 години, като спрямо предходния период (2019 - 2021 г.) намалява с 1.7 години. За десетгодишен период от време очакваната продължителност на живота у нас пада от 74 до под 72 г. или с малко над 2 години. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).

Данните показват, че средната продължителност на живота при мъжете е 68.3 години, докато при жените е със 7.5 години по-висока - 75.8 години. Спрямо 2012 през 2022 г. при мъжете наблюдаваме намаление на средната продължителност с 2.3 години, докато при жените с 1.8 години.

Спрямо 2012 през 2022 г. при мъжете наблюдаваме намаление на средната продължителност с 2.3 години, докато при жените с 1.8 години.

Средната продължителност на живота на населението в градовете е с 3.0 години по-висока (72.8 години) отколкото на населението в селата (69.8 години).

Животът след пенсия намалява

Очакваната продължителност на живота за навършилите 65 години е 14.2 години, като за мъжете и жените тя е съответно 12.0 и 16.1 години.

В сравнение с 2012 г. през 2022 г. очакваната продължителност на живота на лицата, навършили 65 години, намалява с 1.4 години.

Във Видин очакваните години живот са под 70 г.

Съществени различия в очакваната продължителност на живота се отчитат на регионално ниво.  Очакваната продължителност на живота варира от 69.4 години в област Видин до 74.8 години в област София (столица), като общо в четиринадесет области тя е над средната за страната.

Жените живеят по-дълго от мъжете във всички области на страната, но най-голяма е разликата между двата пола в област София (8.4 години), а най-малка - в област Шумен (5.9 години).  

Показателят “средна продължителност на предстоящия живот“ измерва вероятния брой години, които предстои средно да преживее един човек при условие, че през целия му живот интензивността на смъртността се запази същата, каквато е била през текущия период. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mz/X
    #8
    Отговор на коментар #6

    Не си ходил в часовете по математика. Тези проценти са за цялото население което след 1944 се увеличава от 6 милиона до 9 милиона. До 1990 г. процента на децата е еднакъв, а след 1990 процента на децата и общото население рязко спадат. Следователно броя на децата до 1990 г расте както расте населението, а след 1990 г броя на децата рязко намалява.

  2. Мунчо Велики
    #7

    До коментар №2: Е, аман от евтини комунистически манипулации!!! Хайде сега погледни в същата тази статия "Възрастовата структура на населението" и ще видиш, как от 1946 година процентът на тези, които са под 10 години, непрекъснато спада, което говори за ПОСТОЯНЕН СПАД НА РАЖДАЕМОСТТА ПРЕЗ ЦЯЛОТО "ХУБАВО КОМУНИСТИЧЕСКО ВРЕМЕ"!

  3. Горскио
    #6

    Така е, или раждаш деца и те се грижат за теб, или не раждаш, а като остарееш разчиташ на милостта на държавата и на дребни услуги, вкл. последна грижа от плодящите се твои ромски съседи. Има единствено решение НАЦИЯТА НИ ДА НЕ УМРЕ - НАПРАВТЕ ВСИЧКИ ОСИГУРОВКИ НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Социалната държава се самоизяжда.

  4. Honest John
    #5
    Отговор на коментар #4

    Звучи добре, но заедно със солидарната система и липсата на население това ще доведе до изцяло платено здравеопазване и фалит на НЗОК. България за съжаление няма интелектуален, технически капацитет за предоставя качествено лечение, което е и една от причините за понижената продължителност на живота.

  5. Mz/X
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ако пенсионирането стане невъзможно трябва да се въведе индивидуалната пенсионна система, която да замести солидарната пенсионна система. Така събраните пари за пенсия ще отиват в наследниците.

  6. Honest John
    #3

    Още малко ако падне и пенсионирането ще стане невъзможно, но удръжките за пенсия съвсем реални.

  7. Mz/X
    #2

    Населението рязко се увеличава след 1944 г до Перестройката на Горбачов след която рязко започва да спада и до момента. Най-много семейни е имало през 1975г. След 2001 г семейните рязко спадат. Източник---------https://www.infograf.bg/article/1496042439000

  8. Десен бесен
    #1

    Продължителността на живота пада, както падна и населението на България под 6,5 млн. души. 20 години либертарианство стигат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.