Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очевидно българите се впечатляват предимно от циркаджилък

Евгений Дайнов, Дойче веле

7 коментара
Очевидно българите се впечатляват предимно от циркаджилък

Европейската цивилизация е изградена върху няколко носещи стълба. Един от тях е способността да се правят разлики между отделните неща. Нея европейците развиват от момента, в който Аристотел започва да разделя наблюдаемия свят - от природата до политиката - на родове, видове и класи.

Над 2 300 години след смъртта на Аристотел, тази точно способност продължава да убягва на повечето българи - както на "обикновените хора", така и на различните техни "елити". А неспособността да се правят разлики между нещата води до невъзможност за отчленяване на важното от маловажното и в крайна сметка – до онова безрезултатно живуркане, което едно време наричахме "безвремие". В очите на повечето българи всичко е равно, еднакво важно и не-важно, а нещата се сливат едно с друго в някаква безкрайна безсъбитийна сивота, която не отива наникъде.

"Коалиция анти-Путин" - и тя така маловажна

Най-пресният пример е неочакваното салтомортале на Бойко Борисов, в края на което той обяви, че търси "коалиция анти-Путин". Събралите се пред него журналисти – а и коментиращите след събитието - не разбраха, че има голяма разлика между това негово твърдение и някои други негови твърдения. Затова продължиха да функционират в режим "всичко е равно важно / маловажно" и го заляха с въпроси за други, по-дребни неща.

Никой не разбра, че за пръв път Борисов се видя принуден да се постави в ситуация, от която не може да излезе - нещо, което той мрази да прави. Сега обаче той няма как да се обади в Кремъл и да каже: "Влад, нали разбираш, че тия неща ги говоря, за да забълбукам тъпите западняци - инак съм си твой". Това той можеше да прави и го правеше години наред. Вече не може, не и след искането да оглави "коалиция анти-Путин".

Ако можеха да правят разлики между нещата, журналистите щяха да задават въпросите си именно в тази посока. Например: "След като сте станал анти-Путин, това означава ли, че ще се борите с корупцията, която е интимно свързана с Кремъл?". Или: "Какво се случи, та заехте такава ясна и крайно нетипична за Вас позиция?". Тук можеше да стане важен разговор, от който данъкоплатците да научат полезни неща. Обаче не стана.

Нищо ли не направи правителството на Петков?

В същия ред се полага масовото мърморене, че правителството на ПП "не направи нищо". Тук опираме до факта, че онзи, който не умее да прави разлики между нещата, не умее да се вглежда в подробностите, нито - да подрежда причинно-следствени вериги.

Твърдението "нищо не направиха" всъщност ни съобщава "нещата са си все същите". Да видим.

Започваме от лесното. Свикнали, че България е винаги на последно място в ЕС по всякакви постижения, изведнъж разбрахме, че българският индустриален сектор е станал пръв в Европа по темп на растеж - именно по времето на правителството "Петков". Това е рязка промяна - едно нещо е станало различно от онова, което е било. Реакция - нула. Нищо важно не се е случило, тъй като всичко е еднакво и равно помежду си...

По-трудно е да се разбере, че когато нещата са останали такива, каквито са били, това понякога е резултат от нещо важно, което се е случило. След взрива на цените на електроенергията англичаните например се събудиха с 80 на сто по-високи сметки за ток. Сметките на българите останаха същите - не защото "тия нищо не направиха", а защото направиха. Направиха така, че държавата да компенсира скока на цените и да защити своите граждани и дори фирмите от пазарните вихрушки.

След като Газпром внезапно спря подаването на руски газ към България – пак нищо не се случи. Нищо не рухна, нищо не спря, никой не се разори. Остана си така, както си беше. Но и този път нещата останаха същите, защото правителството на ПП направи нещо - положи огромни, добре организирани и подредени усилия България да получи газ от други източници. По подобен начин - без шум и всекидневни истерии на униформени мъже - бе потушена кризата с Ковида. Без късане на ризи бе прекършен още в началото си и опитът за произвеждане на криза с олиото.

Българите явно се впечатляват само от циркаджилък

Интересно би било да узнаем какво си представят българите като обратното на "нищо не направиха". Петков и Василев да пратят македонски космонавт на Марс? Да минат през селата със самосвал, от чиято каросерия да замерят населението с пачки пари?

Очевидно българите, потънали в тяхната сива реалност, в която всичко е еднакво и равно с всичко друго, се впечатляват предимно от някакъв циркаджилък. Ако имаха циркови наклонности, министрите на кабинета Петков щяха да оставят хората например да получат реални (двойни) сметки за ток, след което на среднощна пресконференция да кажат от телевизионния екран: "Това са цените, лоша е работата в целия свят. Но ние взехме решение да ви компенсираме за тия сметки и да направим така, че бъдещите ви сметки да са такива, каквито си бяха". След подобен цирк никой нямаше да може да твърди, че "тия нищо не направиха", макар че резултатът щеше да бъде абсолютно същият.

Не препоръчвам на европейски устроените български политици тепърва да стават циркаджии. Препоръчвам на онези, които информират и образоват българския народ да започнат да правят така, щото той да не чака циркове, а да придобие умението да прави разлики между нещата. Да отчленява истинното от лъжовното, важното от маловажното и сериозното от несериозното. Да се подреди, демек, до останалите европейски народи, както призоваваше преди век и половина един разпопен дякон…

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #6

    хахаха този беше добре

  2. Milanova Magda
    #6

    Дайнов е роден със сребърна лъжица и преди демокрацията и след нея. От неговата "дълбока " мисъл не разбрах , какво общо има нашата корупция с Кремъл. Родната ни корупция се развива в геометрична прогресия от Костов, до наши дни и това , че не сме се справили си е чисто наша работа / на управлението на страната/. Българите не се впечатляваме от циркаджилъка / 30г. живеем в него/. Впечатляваме се от професионалното ниво на депутатите , които предлагат партиите. Ако направите преглед на депутатите , опитайте се да отделите стойностните според вас , не зависимо от коя партия са . Е, за това сме на това дередже.

  3. Alexander1998
    #5

    Костоварите, братко, са най-големите циркаджии. Дайнов пишман-демократа се радва на продажбата на оръжия и Ниновите комисонни. Вместо да бяхме дарили оръжие и да получим някои привилегии при обновяването на НАШЕ. Ама трябва и малко мозък за да стигнем до този прогрес... Костоварите мразят себе си и всички останали... На тях не им пука за родината, а само как ще припечелят жалките им фирми, вестници от някой измислен скандал. Когато дойде момент да им писне да се правят на демократи, защото ще губят всеки Парламентарни избори, то тогава ще зачезнат всичките по чужбина да си гледат собствения... ЕГОЦЕНТРИЦИ!

  4. Иво Станоев
    #4

    За останалите разлики, но със сигурност много от нас са способни да направят разлика между солиден и добре обоснован коментар, и плоските писанияна г-н Евгени Дайнов. Като си помисля с какво внимание и възхищение го четяхме в началото на демокрацията. Явно тогава не сме можели да правим разликата между стойностно и не-толкова такова.

  5. Кремлинско Хуйло Путлер
    #3

    За всички избиратели на ВГЪЗРАЖДАНЕ е написано

  6. xa_poznai
    #2

    Ако направим безплатен тока, вероятно щеше да има още по-голям ръст в индустрията... Доста опростенческо мислене. Аз обаче правя друг преглед на нещата... Всъщност резултатите са минималистични, всички "успехи" които се преписват са в резултат на преразпределение. Дали тока, дали пенсии - резултат са от наличен ресурс, който преразпределят. Те не са допринесли с нищо за увеличаване на благосъстоянието. Има отлив на чуждестранни инвестиции въпреки заявения "бум" дето уж корупцията пречела и предстои

  7. Мазен Кумунис
    #1

    Евгений, издишаш! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.