
Строителството на оградата по границата с Турция, която е на път да се превърне в най-големия инфраструктурен проект на отиващото си правителство, няма изгледи скоро да приключи. Вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова съобщи в сряда, че от съоръжението остават още "девет-десет километра".
Оградата по границата трябваше да е готова отдавна, но сроковете за завършването ѝ продължават да се изместват във времето. Освен това тя продължава да гълта допълнителни средства, като общата сметка вече възлиза на над 170 млн. лева. На този фон има съмнения и за ефективността на оградата. Само преди ден арабистът Мажд Алгафари коментира, че тя е само "макет". Пред бТВ той съобщи, че нелегалните мигранти прескачат оградата на границата ни за секунди. Слагат стълба върху мрежата и за една минута минават 30 души.
Оградата по границата с Турция се строи без обществени поръчки, след като депутатите приеха специални промени в Закона за обществените поръчки, които позволяват да се заобиколят конкурсите. Мотивът е спешността на съоръжението.
Вече няколко крайни срока за завършване на съоръжението не бяха спазени, а плановете се промениха на няколко пъти. Първоначалната идея беше оградата да е готова още през март миналата година. За последно на 1 септември премиерът Бойко Борисов съобщи, че трябва да бъдат изградени още 8 километра и това можело да стане в рамките на седмица. Последният краен срок на вътрешният министър Румяна Бъчварова пък бе до края на годината. В сряда тя за пореден път успокои, че много скоро оградата трябва да бъде завършена.
Миграционният натиск обаче така и не ескалира, а напротив – намалява.
В сряда Бъчварова отчете, че влезлите мигранти в България през 2016 година са намалели с 40% в сравнение с предишната година.
Според данните на МВР за декември спадът е с 60%.
Бъчварова коментира, че спадът се дължи на добрата организация на работата, сътрудничеството между полицаите и военните и на изграждането на оградата по границата с Турция.
"Всичко това в общ сбор на практика повлия на ситуацията в страната и България в момента има поне наполовина по-малко бежанци, отколкото през миналата година”, посочи Бъчварова.
Спадът на мигрантите към България се дължи основно на затварянето на т.нар. Балкански път към богатите страни от Западна и Северна Европа през миналата година. Бежанците и мигрантите масово не желаят да остават в България заради лошите условия на живот, а след като граничният контрол в цяла Европа бе затегнат вече избягват да минават през страната и транзитно.
Бъчварова очаква да бъдат осигурени и 160-те милиона европейска помощ. "Ние сме готови с всички проекти, готови сме да обявим и поръчките за тези проекти, ще се отразят също на резултатите", каза тя.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент