Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 1800 процедури по несъстоятелност има в българските съдилища

0 коментара

Около 1800 процедури по несъстоятелност текат в българските съдилища, като някои продължават с години, съобщи заместник-министърът на правосъдието Севдалин Божиков. Само през 2001 г. са били заведени 441 производства по обявяване на несъстоятелност, а още 1300 производства са били заварени от предишни години.

Най-много такива процедури се разглеждат в Софийски градски и в Софийски районен съд, следват ги Пловдивският и Добричкият съд.

С цел ускоряването на тези процедури и хармонизирането им с европейските правни стандарти българското министерство на правосъдието стартира съвместен проект по програма "Фар" с Центъра за правна компетентност към Австрийското инистерство на правосъдието.

От 1 септември 2001, когато е започнала работата по проекта, до 31 май 2004, когато е крайният срок за осъщестяването му, правната уредба на несъстоятелността в България трябва да бъде приведена в съответствие със законодателството на ЕС и да бъде гарантирано и ефективното и трайно прилагане на законодателните актове.

За постигането на тази цел ще се работи върху четири компонента, каза ръководителят на проекта от австрийска страна Ото Обермахер. Ще бъдат изготвени и предложени за вземане на политическо решение всички мерки, необходими за хармонизиране на материалното,процесуалното и другите правни норми на несъстоятелността в съответствие с европейкското законодателство, тоест ще бъде извършена правна реформа, поясни Обермахер.

Вторият компонент ще бъде изготвяне на мерки за укрепване на съществуващите институции с оглед ускоряване на производството, тоест ще бъде направена институционална реформа, каза австрийският ръководител на проекта.

Други два компонента на проекта са обучение на лица, работещи в системата на правосъдието с цел повишаване на професионалната им квалификация и създаване на софтуерна програма, чрез която да се ускори производството и събирането на статистически данни.

Проектът е на стойност 800 000 евро и ицзцяло се финансира по програма "Фар". Още 400 000 евро са предвидени за компютъризация на българските ъдилища и изграждането на софтуер.

Надявам се по тозиначин да се реши един от основните проблеми в нашата икономика - бавното развитие на процедурите по несъстоятелност, каза заместник-министърът на финасите Гати Ал-Джебури, който заедно с колегите си от министерствата на икономиката и на труда и социалната политика, съдии и представители на БНБ и на Делегацията на Европейската комисия в България, е член на Управленската комисия на проекта. От българска страна ръководител на проекта е министърът на правосъдието Антон Станков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.