Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 30% от емигрантите биха се върнали в България

"България вече е едно прекрасно място. Тук можещите могат да успеят", твърди ИТ индустрията

31 коментара
Около 30% от емигрантите биха се върнали в България

Около 30 на сто от българите, живеещи в чужбина, биха се върнали обратно в България. Други 21 на сто се колебаят дали да го направят. Това показва онлайн анкета на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) сред 4300 емигранти от 70 страни по света.

Анкетата е част от инициативата на софтуерния бранш за привличане на българи от чужбина, които да бъдат наети в български ИТ компании. Така фирмите от сектора ще се опитат да решат проблемите си с липсата на достатъчно кадри.

За една трета от анкетираните в проучването на БАСКОМ основната мотивация да се завърнат е възможността за развитие. Други ключови причини за завръщане са добър стандарт на живот и близост до приятели и роднини.

Близо 60 на сто от анкетираните емигранти биха работили в софтуерна компания. В същото време едва 17% имат нужната квалификация. Според компаниите от сектора обаче и в момента около 20 на сто от заетите в него не са ИТ специалисти, а са от други специалности или са преминали през курсове и практическа подготовка.

Проучването на БАСКОМ показва, че две трети от всички анкетирани, които биха се завърнали, са с висше образование. А най-голям брой желаещи да се завърнат понастоящем живеят в Англия, Германия и САЩ.

"Резултати от анкетата са изключително обнадеждаващи. Ние ще стартираме кампания "ЗАвръщането", за да привлечем тези хора в софтуерната индустрия, където изпитваме остър недостиг на кадри, а възможностите за развитие са много", коментира Доброслав Димитров, председател на управителния съвет на БАСКОМ.

"България вече е едно прекрасно място. Тук можещите могат да успеят", добави той. Според него именно положителните новини са страната трябва да са посланието към българите в чужбина, за да пожелаят те да се върнат. Според Димитров "ИТ индустрията е бъдещето на България и без ИТ индустрия България няма бъдеще".

През последните пет години българската софтуерна индустрия се развива с изключително бързи темпове, добавиха от браншовата асоциация. През 2017 г. ръстът е почти 20%. Оперативните приходи са на стойност 2.54 млрд.лв., което е двойно увеличение спрямо 2012 г.

Към момента в бранша са заети между 30 000 и 35 000 души, обясни Георги Захариев, член на управителния съвет на БАСКОМ. През 2017 г. броят на новонаетите в индустрията се е увеличил с 15% спрямо предходната година. Част от заетите работят в другите отрасли като банковия сектор, телекомуникации и т. н.

Търсенето на работна ръка се очаква да продължи и в следващите години. За 2019 г. всяка втора софтуерна компания планира 25 - 50% ръст на наетите. За целия сектор се очаква увеличение на работните места с около 10 на сто. Основната спирачка пред наемането на повече хора е липсата на кадри. И в момента в сектора се наемат хора без ИТ образование.

"В България имаме вече добре развита екосистема от университети и академии, както и програми на самите компании за квалификация на специалисти. Подготовката е практически насочена, така че се създават кадри с реални умения. В същото време фактът, че тук се разработват нови софтуерни продукти, дава възможност за утвърдени специалисти да работят по проекти с висока добавена стойност и да заемат по-отговорни позиции", обясни Бистра Папазова, ръководител на инициативата "ЗАвръщането".

Нетната месечна заплата в сектора е около 2700 лева. "Истината е, че българският стандарт спрямо Германия и Англия сме го постигнали. Човек от индустрията в България е равен или е по-добре от човек, който работи в ИТ индустрията в Германия", смята Доброслав Димитров.

Според него вдигането на максималния осигурителен праг от 2600 лв. на 3000 лв. през 2019 г. ще "удари" 148 000 българи не само от ИТ сектора, но и от други браншове. "Това са хората, които създават огромна добавена стойност. Този данък е данък "успех", заяви Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #31
    Отговор на коментар #7

    Не става дума за "голямото завръщане", не сме там. Става дума за определени тендеции. И не ги подценявай тези 6000 или колкото са там. Ако тикажа колко човека от 7 000 000 правят реално БВП на България много ще се учудиш и замислиш.

  2. lubo
    #30
    Отговор на коментар #28

    определено не за това се връщат. Българският бизнес оцелява въпреки управлението. Затова се връщат.

  3. lubo
    #29

    Много злобни коментари чета ... много огорчения, завист, та до омраза ...

    Не бива така. Днешният българин, особено образованият, е свободен човек - благодарим на ЕС. Едни заминават, други се връщат, пак заминават ... Да, вярно казва статията, мнозина се завръщат, без това да е глобална тенденция (както беше преди години в Ирландия). И това е добре. Да, оставят си западните заплати, за да получават български. Както и обратно. Виждам го всеки ден при нас във Франция. Няма нужда да им завиждаме на

  4. Jordan*
    #28

    Защо да се връщат в България?! За да ги управляват децата и внуците на тези, от които са избягяли от тази страна!За да ги представляват Волен Сидеровци, Барековци и Сергей Станишевци! Говоря за истинските емигранти, а не сегашните пъзльовци!

  5. Филка Русофилка
    #27
    Отговор на коментар #18

    Тaмaн peшиx дa ce paзкapaм, зa дa нe paзтуpям „кoнceнcуca“, нo видяx зaбeлeжкaтa зa „нepaвния пaвaж“. Пaк щe тpябвa дa цитиpaм Aлeкc Aлeкcиeв, кoйтo cлeд мeждиннитe избopи в CAЩ, мeжду дpугoтo кaзa: „Eдинcтвeнaтa [вътpeшнa] тeмa, пo кoятo peпубликaнцитe и дeмoкpaтитe мoгaт дo извecтнa cтeпeн дa пocтигнaт кoнceнcуc, e инфpacтpуктуpaтa. Инфpacтpуктуpaтa в CAЩ e в кaтacтpoфaлнo cъcтoяниe. Пътищaтa в CAЩ ca пo-лoши oт бългapcкитe“. Щo нe кoмaндиpoвaмe oгpaднaтa кинocцeнapиcткa, дa им взeмe пpoби oт пътищaтa и дa xвaнe дeмoкpaтитe кaк ca кpaли мaтepиaли и ca шибaли вapoвик и пeпeл в acфaлтa? :)

  6. Филка Русофилка
    #26
    Отговор на коментар #25

    Пoздpaвлeния, чe paбoтиш c чиcлa! 6000 лв. (бpутo) в Бългapия (пpи бългapcкaтa издpъжкa нa живoтa), a дocтa виcoкoквaлифициpaни cпeциaлиcти oт paзни пpoфecии пeчeлят и пoвeчe, ocигуpявaт cтaндapтa пpи дoxoд 120 000 USD в CAЩ (пpи aмepикaнcкaтa издpъжкa нa живoтa). Пpeди нe мнoгo гoдини тoлкoвa бeшe зaплaтaтa нa aмepикaнcкия пpeзидeнт. E, ceгaшнитe дoлapи нe ca cъщитe, нo пък и лeвът нe e кaтo пpи дpугapa Тoдap Живкoв, a e кoнвepтиpуeм и нeпpeкъcнaтo пocкъпвa cпpямo pублaтa - днec пaк гoнeшe 39 pубли. A бeшe към 5,5 pубли пpи дeнoминaциятa (1998), нo тoя кaлпaзaнин Путин дocтa зacили лeвa. :)

  7. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #25
  8. Kiril Kovatchev
    #24

    Тези 30% най веротно са нови емигранти които още не са сигурни дали ще се впишат в новите си държави. Ще минат пет години и никой няма си мисли за връщане.

  9. Филка Русофилка
    #23
    Отговор на коментар #17

    БACКOМ пpeдcтaвлявa бългapcкaтa aутcopcинг-индуcтpия oт 477 кoмпaнии c 67300 души и 2,1 млpд.€ oбopoт (2017). Oт тяx 52% ca c бългapcкa и 48% c чуждecтpaннa coбcтвeнocт. Тe лecнo „нaмиpaт“ бългapитe, зaщoтo ca нeпpeкъcнaтo в интepнeт и нe тъpcят мeнтe-aгeнции. Някoи paбoтят в cтapи pecтaвpиpaни ceлcки къщи или нa тифepич пoд acмaтa. Кoмуникиpaт c 3,5 млн. пoтpeбитeли нa cвeтoвният coфтуepeн пopтaл Stack Overflow, кoйтo пpeз 2015 клacиpa пo дъpжaви 14898 тoп-пpoгpaмиcти c peйтинг > 5000 – изключитeлнo виcoк. Бългapcкитe тoп-пpoгpaмиcти ca aбcoлютeн cвeтoвeн лидep cъc cpeдeн peйтинг 33649. :)

  10. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #22

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.