Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около една пета от произведената продукция е на фамилния бизнес в България

В ход е предаването на управлението на следващото поколение

3 коментара

Около една пета от произведената продукция у нас се пада на фамилния бизнес. Това показва проучване на НСИ, направено по поръчка на Асоциацията на фамилния бизнес. Данните са от получените годишни отчети за дейността на фирмите през 2010 г. Проучването се прави за първи път в България и е първото в страните от Източна Европа, където фамилният бизнес започва да се развива след промените през 1990 г.

Според европейското определение една фирма се определя като фамилна, когато отговаря на едно от двете условия. Едното е мнозинството от дяловете, които дават право за вземане на решение, да са притежание на лицето, създало фирмата и неговите роднини по права линия – съпруг, съпруга, родители, деца. Ако фирмата е публична компания, то тогава създателят ѝ и неговите роднини трябва да притежават поне 25% от акциите и да участват в управлението.

От 370 593 предприятия 156 122 са семейни фирми, което е над 42% от всички компании. В тях работят 617 983 души, което е около 28.3% от всички работещи. Произведената от фамилния бизнес продукция е в размер на 38 млр. лв. Търговията и услугите са сферите, в които има най-много фамилни компании. След тях е промишлеността, строителството и селското стопанство.

Данните показват, че фамилният бизнес има сериозно присъствие в българската икономика, коментира Христо Илиев, председател на Асоциацията на фамилния бизнес. В сдружението членуват 40 семейни фирми, които дават хляба на 11 000 души, а оборотът на компаниите е 800 млн. лв. за 2010 г.

За сравнение в Европа средно 74% от фирмите са семейни, като в тях са заети 52% от работещите. Една четвърт от 100-те най-големи фирми в Европа са фамилни. Най-висок е броят на семейните компании вън Финландия, като в тях се трудят 64% от всички заети, следван от Франция – 83% от фирмите са семейни, като в тях обаче работят 38% от заетите. Това показват данните на европейската федерация на фамилния бизнес.

Българският фамилен бизнес се заражда отново с идването на демокрацията след 1990 г. Сега е в ход предаването на властта на следващото поколение. За това е много важно то да бъде подготвено, за да няма сътресения в компанията, посочи Христо Илиев. По думите му това не е като да предадеш ключовете, а е необходим процес на обучение, изискващ понякога 10–15 години.

Големият плюс на фамилния бизнес е, че работи дългосрочно и разчита предимно на собствен капитал, а не на кредити, посочи Христо Илиев.

Сред големите успешни семейни компании в България са "Индустриален холдинг България" на Венета и Димитър Желеви, "БГ Агро" на братята Ненко и Даниел Ненкови, "Главболгарстрой" на Симеон Пешов и синове, "Галчев груп" на Николай Галчев, "Феста холдинг" на Петя Славова, "Тандем" на братя Вътеви, "Интерсервиз Узунови" на Красимир и Гинка Узунови и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Тази статия платено съобщени ли е? Каква е тая подигравка - Главболгарстрой семеен бизнес. Дори като се използват данните от статията излиза, че 40 члена на тази асоциация представляват едва 0.003% от 156122-те семейни фирми. За каква представителност може да се говори тогава.

  2. Анонимен
    #2

    Фамилна България.

  3. Анонимен
    #1

    Много камари - хилаво дете.. извинете - хилав бизнес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.