Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Оксфам": Големите хранителни компании да плащат по-високи данъци

4 коментара
"Оксфам": Големите хранителни компании да плащат по-високи данъци

Компаниите за хранителни продукти, които реализират големи печалби в условията на рязко покачване на инфлацията, трябва да бъдат облагани с данъци, за да се намали неравенството в световен мащаб, заяви групата за борба с бедността "Оксфам" (Oxfam) преди началото на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, предаде Асошиейтед прес.

Това е една от идеите в доклада на конфедерацията на хуманитарни организации "Оксфам", която от десетилетие се опитва да привлече вниманието към неравенството по време на срещите на политическия и бизнес елит в швейцарския ски курорт Давос.

В доклада, който има за цел да провокира дискусии на панелите с участието на корпоративни и правителствени лидери тази седмица, се казва, че светът е обхванат от едновременни кризи, включително изменението на климата, нарастващите разходи за живот, войната на Русия в Украйна и пандемията от Covid-19, но най-богатите хора в света стават все по-богати, а корпоративните печалби растат.

През последните две години свръхбогатите в света са натрупали почти два пъти повече богатство от останалите 99% от населението взети заедно, посочва "Оксфам". В същото време най-малко 1,7 милиарда работници живеят в страни, където инфлацията изпреварва ръста на заплатите им, въпреки че състоянието на милиардерите се увеличава с 2,7 милиарда долара на ден.

За да бъдат решени тези проблеми, "Оксфам" настоява за по-високи данъци за богатите чрез комбинация от мерки, включващи еднократни "данъци солидарност" и повишаване на минималните ставки за най-богатите.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #4

    Комунистически дрънканици.

  2. анита хегерланд
    #3

    Друга идея към Г-20 е да се предоставят заеми с по-дълъг срок на връщане на развиващите се пазари. Това ще им даде възможност да избегнат фалита и да отложат връщането на средствата, които са им нужни в момента. Когато удариш търговец с по-високи данъци, той ги калкулира на потребителите. Не разбирам как ще преборят неравеството?! Неравенството в Китай и Индия се бори с откриване на работни места за бедното селско население, чрез създаване на ифраструктура, строеж на жилища с 50 годишни полици и фиксирана лихва и чрез субсидии за най-уязвимите стоки и услуги.

  3. Иван Арнаудов
    #2

    "Компаниите за хранителни продукти, които реализират големи печалби в условията на рязко покачване на инфлацията" Кои са тези компании и как точно реализират големи печалби при положение, че храните поскъпват и на едро, и на дребно, същи както горивата за доставките, електричеството за охлаждане на витрините в магазините, и заплатите на обслужващия персонал? Някой моноклетъчен май пак бърка оборот и печалба, докато си мечтае да прилапа кинтите на другия... ПП И спрете да печатате пари деа ваш'та семка...!

  4. Горскио
    #1

    Аз пък бих препоръчал правителствата да престанат да печатат пари без покритие за финансиране на раздути държавни разходи и преразпределение. Тези новонапечатани пари очевидно отиват в корпорациите и в джобовете на най-богатите - наричани магнати (taycoons) на Запад и олигарси на Изток, докато производителната средна класа обеднява и подхранва редиците на по-долната класа - т.нар. бедни, а т.нар бедни престават да се трудят, маргинализират се и подхранват редиците на най-долната класа - маргиналите или т.нар. социално слаби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.