Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омански шейх взе една четвърт от “Инвестбанк”

Смяна на собствеността и в управляващото дружество на банката на Петя Славова

10 коментара
Снимка: razkritia.com

Оманският милионер Адил Саид Ахмед Ал Шанфари е придобил 29 761 905 акции с право на глас от "Инвестбанк", което е 24.93% от капитала на кредитната институция. Сделката е одобрена на 15 август със заповед на подуправителя на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор” Румен Симеонов, съобщи БНБ. Увеличението на капитала все още не е отразено в търговския регистър.

От близо година БНБ настояваше "Инвестбанк" да увеличи капитала си с 50 млн. лева, за да изпълни изискванията за капиталова адекватност, наложена от преоценката на лоши кредити. С влизането на оманския инвеститор БНБ смята препоръките на "Банков надзор" за изпълнени.

На практика арабският шейх е изкупил цялата нова емисия от увеличението на капитала на банката. Решението за това беше взето на общо събрание на акционерите на "Инвестбанк" на 19 октомври 2011 г. Номинална стойност на новите акции е 1 лев, а емисионна (продажна цена) - 1.68 лева, реши още общото събрание.

Според последния годишен отчет на "Инвестбанк" внесеният ѝ акционерен капитал е бил 89.6 млн. лева. Това означава, че с увеличението от 50 млн. лева, капиталът на банката ще достигне 139.6 млн. лева.

Неизвестният в България шейх

Няма информация за инвестиции на Адил Саид Ахмед Ал Шанфари в България. Той е вицепрезидент на "Шанфари Груп оф Къмпанис" (Shanfari Group of companies). Компанията е основана през 1960 г. от баща му шейх Саид бин Ахмед Ал Шанфари. В момента Адил Саид Ахмед ръководи бизнеса на компанията. Той има бакалавърска степен по бизнес администрация от Университета в Денвър, Колорадо, от 1988 г.

В сайта на групата пише, че компанията е участвала в създаването на модерен Оман и е една от най-динамично развиващите се в страната. Компанията има 2500 служители и развива дейност в различни сфери като е участвала в много инфраструктурни обекти, включително строителство на пътища.

Групата има интереси в туризма, търговията с автомобили, металургията, както и в търговията с петрол и газ. Дъщерната ѝ автомобилна компания е изключителен дистрибутор за Оман на някои от най-луксозните марки автомобили като “Ферари”, “Мазерати” и “Ламборджини”. Седалището на компанията е в град Маскат, Оман, като тя разполага с офиси в целия султанат.

Досега "Инвестбанк" бе почти изцяло собственост на Петя Славова. Притежаваната от нея компания "Феста холдинг" държеше 72.51% от капитала на банката. Като физическо лице Петя Славова притежаваше още 21.33%. Друга нейна компания - "Черноморско злато", пък държеше 4.27% от акциите. Останалите 1.89% от банката бяха собственост на още 15 фирми и 253 физически лица, сред които и бившият външен министър о.р. ген.Любен Гоцев.

Смяна на собствеността и в управляващото дружество на “Инвестбанк”

Междувременно стана ясно, че управляващото дружество на “Инвестбанк” - "Инвест фонд мениджмънт", също е сменило собствеността си. Покупко-продажбата на безналични акции е станала на 10 юли, като в търговския регистър няма информация кои са новите собственици.

Вписан е обаче новият управителен съвет и дружеството. В него влизат бившият енергиен министър по времето на НДСВ Мирослав Севлиевски, Николай Майстер и Анатолий Георгиев. Те са избрани на заседание на Надзорния съвет на дружеството на 18 юли 2012 г. На заседанието Петя Славова не е присъствала, а са били другите двама членове на надзорния съвет Диана Младенова и Атанас Кънчев. В търговския регистър няма вписана промяна в надзорния съвет.

Николай Майстер е новият изпълнителен директор на “Инвест фонд мениджмънт”. Той е шеф и на “Интеркапитал Маркетс”, като участва и в управлението на още няколко дружества. Севлиевски също е в директорския борд на “Интеркапитал Маркетс”. Анатолий Георгиев пък е бившо ченге от тайните служби. Името му беше осветено от Комисията по досиетата при проверката на бивши служители на Агенцията по туризма.

"Купих 10% от дружеството, други физически лица заедно с мен също са купили по 10%, общо 90% и Инвестбанк вече няма контрол", обясни Майстер пред “Капитал Дейли”.

"Инвест фонд мениджмънт" е едно от малките управляващи дружества в България. То има два договорни фонда - "Инвест Класик", който е балансиран, и рисковият "Инвест Актив". Началото на публичното им предлагане е на 2 октомври 2007 г. и в момента балансираният фонд има 1.45 млн. лв. активи, а рисковият – малко над 900 хил. лв. Доходността на "Инвест Класик" от началото на тази година е 0.16%, а на "Инвест Актив" - 2.3%, показва справка в Българската асоциация на управляващите дружества.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Шменти и капели.Това са си нейни подставени лица.БНБ са в комбина със Славова,спасяват за пореден път престъпни олигарси-банкери.Коя е Петя Славова,третокласна счетоводителка от Старозагорските села.Избрана от ченгетата в БСП да носи червените куфари с пари.Мошеници.Банката върти пари на Маджо и Брендо,както и на Доктора и наследниците му.

  2. Анонимен
    #9

    а този шейх знае ли, че в Инвестбанк взимат от парите на клиентите, когато им падне и то под погледа на Иван Искров? или и неговите методи на робота са същите!?!?!?

  3. Анонимен
    #8

    NE ...CHERVENITE KOMUNISTICHESKI CHENGETA..PONEZE ZNJAT I RAZBIRAT CHE DA SE UPRAVLJAVA BIZNES..DA SE RUKOVODJAT FIRMI ..NE E LESNO...!TRJABVA UM ..TRJABVA RABOTOSPOSOBNOST..TRJABVAT EZEDNEVNI USILIJA ..TRJABVAT MORALNO-VOLEVI KACHESTVA..IZOBSHTO SELJANDUR-KOMUNJAGITE ZNAJAT CHE KAPITALIZMA NE E "LESNO" NESHTO I....ZATOVA GO MRAZJAT.!!!MRAZJAT ZASHTOTO NE "GO" MOGAT!!! EDNO E 50 GODINI DA SE KRADE I NASILVA EDIN HVANAT NAROD BUKVALNO ZA "VRATA" ...DRUGO E DA SE SUZDAVAT BLAGA I DA SE UPRAVLJAVAT

  4. Анонимен
    #7

    Тази сладурана не се спира пред нищо - и този шейх ще изреве!

  5. Анонимен
    #6

    Анатоли Георгиев не е само бивше ченге, ами май беше и мъж на Цветанка Ризова.Госпожата се бори с корумпираните , громи "лошите", подмазва се на силните на деня , ама защо не каже коя държавна фирма я обслужваше нея и мъжа и.Всяка сутрин кола на тази фирма с шофъор взима скъпото им детенце, кара го някъде, следобед го връща в къщи.И така години на ред.Хаиде сега да видим кой ще отгатне коя е фирмат.Жокер - близка беше до Министерството на финансите.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  7. Анонимен
    #4

    шейх Боико Борисов?

  8. Анонимен
    #3

    Адил Саид Ахмед Ал Шанфари да не се окаже Емел Седефчо Ахмед Ал Шуро-Баджо накрая, а?

  9. Анонимен
    #2

    1, конспирациите са интересно нещо, но тук обяснението е по-просто! Банките, които споменаваш, и практически всички такива с "бг-собственици" са с лоши показатели, просто защото с партийно поръчение и неясни по произход пари - банкер не се става!!!

  10. Анонимен
    #1

    Петя Славова! Защо ли се сещем веднага за Цветелина Бориславова. И двете банкерки се отърваха от банките си за мноооого пари! Съмнителни сделки, съмнителни капитали, съмнителни договаряния. Май цялата работа мирише на натиск от най-високото ниво в държавата! А... щях да забравя и г-жа Весела Кюлева. Всичко е игра с парите на народа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.