Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН осъжда "временната окупация" на Крим от Русия

15 коментара
ООН осъжда "временната окупация" на Крим от Русия

Руският президент Владимир Путин подписа указ, с който обявява, че страната му няма да се присъедини към Международния наказателен съд и ще оттегли подписа си под Римския договор, чрез който бе основан този международен съдебен орган, съобщиха световните агенции. В указа Путин възлага на руското министерство на външните работи да информира ООН за това решение.

Москва подписа договора през 2000 г. , но така и не го ратифицира.

МНС е международна наказателна съдебна институция, която има задачата да съди лица, обвинени в престъпления срещу човечеството и военни престъпления.

В изявление на руското външно министерство се казва, че МНС не е оправдал възлаганите на него надежди и не е станал независим орган на международното правосъдие, предаде ТАСС. Посочва се също "неефективната и едностранчива работа на съда в разглежданите от него дела".

Руското министерство припомня, че за 14 години работа МНС е произнесъл само 4 присъди, а е похарчил над 1 милиард долара.

Според Москва показателно за работата на съда е отношението му към събитията от август 2008 г., когато Русия и Грузия водиха кратка война. Тя обвинява МНС, че се е фокусирал основно върху предполагаемите престъпления, извършени от южноосетинските милиции и руските военни в Грузия, а е премълчал престъпленията, извършени от грузинските военни, посочва Франс прес.

В края на януари тази година МНС обяви, че започва разследване на руско-грузинската война от 2008 г. Съдът разследва и проевропейския бунт на Майдана в Украйна и конфликта в Източна Украйна, за който Москва е обвинявана, че подкрепя проруските сепаратисти. По-рано тази седмица съдът публикува изявление, че смята Русия и Украйна за замесени във въоръжен конфликт и Крим за окупирана територия, припомня ДПА.

Три африкански страни - Гамбия, Република Южна Африка и Бурунди - неотдавна обявиха намерение да се изтеглят от МНС.

Комитетът на ООН по правата на човека одобри резолюция, с която осъди "временната окупация" на Крим от страна на Русия и потвърди ангажимента на ООН към украинския суверенитет над полуострова в Черно море, предаде Асошиейтед прес.

Русия призова комитета да гласува против резолюцията, но тя бе приета във вторник със 73 гласа "за", 23 "против" и 76 "въздържал се". Резолюцията почти сигурно ще бъде приета с подобен брой гласове, когато бъде подложена на гласуване в Общото събрание на ООН следващия месец, отбелязва агенцията.

Документът призовава Русия да спазва своите международни задължения като окупираща сила, за предприеме всички необходими стъпки за незабавно прекратяване на злоупотребите срещу жители на Крим, незабавно да освободи всички незаконно задържани и да осигури безпрепятствен достъп на мисиите за наблюдение върху спазването на човешките права.

Проекторезолюцията осъжда "злоупотребите, мерките и практиките на дискриминация срещу жителите на временно окупирания Крим, включително кримските татари".

Анатолий Викторов, който ръководи отдела по човешки права в руското МВнР, нарече резолюцията "политическа" и заяви, че жителите на Крим "са избрали да гласуват на исторически референдум за обединение с Русия".

Както е известно, ООН не призна този референдум за валиден.

Той допълни, че проекторезолюцията напълно игнорира негативното влияние на действията на украинските власти върху жителите на Крим.

Американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви, че нарушенията на човешките права в Крим за наистина безсрамни.

От началото на руската окупация, посегателствата върху правата на човека в Крим рязко се увеличават, включително грубо погазване на свободата на изразяване, мирното събиране на граждани, религиозните и верските права.

Русия анексира Крим през 2014 г. след масовите протести в Киев, които свалиха от власт тогавашния проруски президент на Украйна. Конфликтът в Източна Украйна между проруските сепаратисти и правителствените сили отне живота на над 9500 човека.

Независимо от мирните дговорености, подписани в беларуската столица Минск през 2015 г., които първоначално помогнаха за спиране на въоръжените сблъсъци, такива все още има.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #15

    Всъщност Крим е бил по-дълго време територия на българите отколкото на руснаци и даже много преди да е съществувала руска държава. По тяхната логика Крим трябва да е български. Освен това трябва да ни платят обезщетение за всички изселени и убити българи от Крим и Бесарабия по времето на Сталин поне в размер на това което искат за скапаното си оборудване за Белене, човешкият живот и свобода са много по скъпи от някакво несъществуващо оборудване.

  2. АлександърНиколов
    #14

    Международните санкциите последвали окупацията на Крим естествено обхващат и стокообмена между Русия и България и всякакви плащания трябва да бъдат преустановени, т.е. никакво плащане на неустойки за оборудването за Белене, което уж било изработено, не трябва да има поне докато РФ не уважи международните закони и напусне Крим и источна Украйна. Но естествено българската комуноидна пета колона е на друго мнение. Тогава те да съберат пари в БСП/ДПС/ПФ/АБВ и платят на Москва. Заради тях е и целия проблем.

  3. Bлaдo
    #13

    ами да напуска (или ПАК да я изключат) и ООН "държавата русия" - както не признава и Международния наказателен съд, който също осъди окупацията на Крим... Барем да е ясно, че това ... образувание няма нищо общо ни с човешките, ни с моралните закони, ни с ценностите на цивилизацията, ни даже и на еволюцията.

  4. Pilgrim
    #12

    Дрън-дрън че пляс- някакъв си комитет от ООН.Кои д-ви са членки и кой как гласувал? Те затова сега слагат за шеф-гл.съдии на МНС от централна Африка или тихоокеанските острови. Порошенко и шеф-превратаджии вкл. Нюланд и МкКейн са най-почетните клиенти за Съда.А какво стана с онази италианка-обвинителка в Хага, май се скри и разочарова от греховете си/Милошевич/, да не станала монахиня.

  5. strobo
    #11

    По същество и понятието временно може да се използва,всичко под Бог е временно, например Крим е временно руски, таман от 1783 година насам, апропо след Кючюк Кайнарджийския мирен договор ...

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #10

    Холивудският актьор Джони Деп Johnny Depp пусна фотосесия в поддръжка на осъденият на 20 години затвор украински режисьор Олег Сенцов. Олег е арестуван в Крим през 2014 г. по време на окупацията от страна на Русия, отвлечен и съден от руски съд в Москва.

  7. Коментарът е изтрит в 13:42 на 17 ноември 2016 от автора.
    #9
  8. Kiril Kovatchev
    #8

    Светът чака достатъчно на руснаците да им дойде акъла и да се изтеглят от Украйна и Грузия. ООН вече нарече нещата с техните имена - времнна окупация. Зле стопанисваната бензиностанция пак ще фалира и руснаците пак ще молят запада за храна. И ще се изтеглят от чуждите територии доброволно. Доброволно ще разменят и фюрера си за храна, за полски ябълки и за български домати...

  9. анита хегерланд
    #7

    В Крим няма да влязат международни наблюдатели, защото е военен обект от стратегическо значение, а не защото се укриват престъпления срещу човечеството.

  10. Jack Daniels
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.