Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията иска Кирил Петков да обясни в парламента какъв форсмажор готви Нинова

Само БСП защити лидерката си, а БТПП обявиха, че са поискали взимането на такова решение

15 коментара
Опозицията иска Кирил Петков да обясни в парламента какъв форсмажор готви Нинова

Бурна реакция в парламента предизвика идеята на вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова държавата да обяви форсмажор по междуфирмените договори във връзка с войната в Украйна. По думите ѝ това ще позволи отлагане на сроковете за изпълнение и предотвратяване на налагането на неустойки за неизпълнение на компаниите.

Новината дойде след среща на Нинова с Камарата на строителите, а след това бе обявена и пред депутатите от икономическата комисия в парламента в сряда.

Периодът за действие на форсмажорните обстоятелства ще важи от 24 февруари до края на март и ще се отнася за всички сектори в българската икономика, каза още Нинова.

Това обаче предизвика напрежение и днес ГЕРБ и ДПС поискаха премиерът Кирил Петков да бъде изслушан в Народното събрание, за да обясни какъв форсмажор готви държавата.

"Демократична България" се обяви срещу предложението на Нинова, а от "Продължаваме промяната" казаха, че въпросът все още се обсъжда и няма решение.

Вицепремиерът и министър на икономиката обаче твърди, че в момента тече съгласуване и се очаква предложението да бъде одобрено от правителството следващата седмица.

По-късно от Министерството на икономиката разпространиха искането на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)за въвеждането на форсмажор. То е изпратено до премиера Кирил Петков и до ресорния вицепремиер Корнелия Нинова още на 8 март.

ГЕРБ и ДПС поискаха премиерът да обясни предложението за форсмажор

"Подобно решение (за форсмажор – бел.ред.) ще изправи правната система пред разпад и се поставя под риск дейността на стопанските субекти", заяви депутатът Александър Иванов от ГЕРБ.

"Вчера, когато беше обявено това от ресорния вицепремиер, буквално телефонът ми се запали от директори на лечебни заведения", каза проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ. Той посочи, че такъв текст няма в Конституцията, а само в Търговския закон.

"Без да е обявена война в България, заради намерението на нашето правителство да запали такава търговска война, да дойде премиерът и да обясни", призова бившият здравен министър.

Той даде пример какво би последвало в здравната система от обявяване на форсмажорни обстоятелства. "Една фирма може да не достави кислород и ще се постави в риск живота на пациентите", предупреди проф. Ангелов.

"Това е много лош знак към международните пазари и означава, че никой инвеститор няма да стъпи тук", каза бившата шефка на Агенцията по инвестиции Десислава Трифонова, сега депутат от ГЕРБ.

Форсмажор означава край на правната система на страната, която се разпада, каза Радомир Чолаков от ГЕРБ. Той посочи, че това означа да спрат да функционират и държава, и общини, и бизнес.

"Освен, че се обмисля форсмажор, се обмисля той да е със задна дата, да е върху целия стопански оборот на държавата, спиране на общини, държава, бизнес взаимоотношения. Господин Кирил Петков трябва да дойде като премиер да отговори наистина обмислено ли е това, защото госпожа Нинова вчера на комисия каза, че вече е на съгласувателна процедура и ще бъде вкаран следващата сряда да се гласува в Министерски съвет", заяви Александър Иванов.

Председателят но парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова призова председателя на парламента Никола Минчев да покани премиера и да обясни начина, по който правителството смята да управлява икономиката на държавата и какво се визира с думата "форсмажор".

От ДПС също поискаха премиерът да дойде в Народното събрание и да обясни какво се има предвид под форсмажор.

Обявяването на форсмажор го няма в законодателството ни, макар вероятно да съществува в редица договори, каза Йордан Цонев в кулоарите на парламента.

"Нека да дойде, да го обясни. Докато не си изясним какво означава това, не можем да вземем становище. Защото, ако това означава блокиране на всички договори в държавата, трябва да се каже какви са последиците за хората и за бизнеса. Иска системно разяснение, да знаем дали бихме могли да го подкрепим, или не", обясни Цонев.

"Демократична България" са против, "Продължаваме промяната" - само се обсъжда

Коалиционният партньор "Демократична България" обяви, че е против обявяване на форсмажорни обстоятелства заради войната.

"Очевидно има проблем в разплащанията на фирмите, но в Министерство на финансите се разработват мерки. В тази връзка такава радикална мярка, която не е обсъдена между коалиционните партньори, не намираме за обоснована. Не е нещо, което е уместно на този етап и се противопоставяме на нея", заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов в кулоарите на парламента.

От "Продължаваме промяната" (ПП) казаха, че са запознати с идеята, но все още нямало официално предложение за това.

"Със сигурност това е едно решение, на което трябва да му се отдели допълнително време и да се вникне в него какви са всички възможни рискове, които биха произлезли", каза Александър Ракшиев, който е зам.-председател на икономическата комисия от ПП. По думите му, когато постъпи официално в деловодството, тогава от парламентарната група на ПП ще могат да излязат с официална позиция.

"От една страна аргументът, че така фирмите ще избегнат плащането на неустойки звучи добре, но наистина трябва да се преценят рисковете за отсрещната страна... Не съм сигурен от правна гледна точка дали са положени всички усилия да се види дали е издържано", каза Ракшиев.

Единствено БСП защити лидера си

Единствено депутатите от БСП защитиха лидера си Корнелия Нинова. Депутатът от левицата проф. Георги Михайлов иронично предложи да се направи комисия по лексика в парламента, която да разясни какво е форсмажор.

"Ако някой каже, че ситуацията е съвсем нормална при двегодишна пандемия и война в Украйна, ако всичко това не са форсмажорни обстоятелства, кое са форсмажорни обстоятелства?", попита той.

И призова: "Нека да направим комисия по лексика - какво е като понятие, какво е "намалям", "преценям" и всички силогизми, които се ръсят и да влязат всички мажоретки, които се изявяват от трибуната".

Председателят на парламента Никола Минчев обеща да се свърже с премиера и да му предаде за искането за изслушване. Час по-късно Кирил Петков не беше дошъл в Народното събрание, което провокира ГЕРБ да напомнят на Минчев.

"При БСП всичко започва с форсмажор и свършва с форсминор, тази непреодолимата сила се нарича БСП", каза Тома Биков.

"Не знам, смятате, че като го повторите десет пъти, се увеличава шансът да дойде ли?", отговори му Минчев.

"Решението за евентуално обявяване на форсмажор не е най-доброто, не е най-удачното решение на тази ситуация", коментира по-късно в кулоарите депутатът Александър Ракшиев от "Продължаваме Промяната".

БТПП: Българските фирми искат сертификати за форсмажор

След бурния дебат в парламента от Министерството на икономиката публикуваха писмото на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), с което иска въвеждането на форсмажор. То е изпратено до премиера Кирил Петков и до ресорния вицепремиер Корнелия Нинова още на 8 март.

В него се казва, че продължаващите военни действия в Украйна са предизвикали тежка икономическа, хуманитарна и социална кризаи са довелидо сериозни проблеми при осъществяването на международния стокообмен, както и до неизпълнение или забава в изпълнението на вече сключени външнотърговски договори.

Почти ежедневно на ниво Европейски съюз и на национално ниво се вземат решения за икономически и други санкции, голяма част от които имат ефект, като засягат и могат да засегнат вече сключени договори и тяхното изпълнение, посочват от БТПП.

Войната и санкциите, наложени от държавни органи,са събития от извънреден характер, които не са могли да бъдат предвидени по време на сключване на договора, и в търговската практика се приемат за неопределима сила (форсмажор), обясняват от БТПП.

Съгласно обичайната международна практика, в тези случаи българските фирми се обръщат към БТПП за издаване на сертификати за форсмажор, удостоверяващи настъпило непреодолимо събитие от извънреден характер, които представят пред партньорите си за освобождаване от отговорност при неизпълнение или забавав изпълнение на тези договори.

БТПП издава документът в съответствие с международната практика и в качеството си на независима организация член на Международната верига на търговските палати, на МТК- Париж, Европалати-Брюксел и други международни организации и институции.

При издаване на сертификати за форсмажор БТПП се основава на официален документ, издаден от компетентен държавен орган - правителствен, министерски или общински акт, доказващ вида на форсмажорното обстоятелство, периода/продължителността му и др.

Напоследък, добър пример за това са заповедите на министерството на здравеопазването, налагащи различни забрани и ограничения по време на пандемията от Covid-19, които бяха своевременно публикувани и улесниха уреждането на отношенията между партньорите по засегнатите договорни отношения, посочват от БТПП.

За улеснение на предприемачите по осигуряването му и с оглед опростяване на процедурата от БТПП молят да бъде издаден от Министерския съвет, респективно министерство на икономиката или министерство на външните работи, общ или за отделно събитие акт, съдържащ информация, характеризираща събитието, по възможност началото на възникването му, предприети действия и правителствени мерки и др.

Същият ефект може да има и официален сайт на държавен орган или институция, в който се публикува и е на разположение информация за актове, като споменатите по-горе санкции, ембарго и другиот Европейския съюз, България и т.н., посочват от БТПП.

При издаването на сертификат за форсмажор, БТПП ще изисква от фирмите и допълнителна информация за условията и сроковете за изпълнение, установяване на причинната връзка между форсмажорното обстоятелство и изпълнението на задълженията, произтичащи от подписани търговски договори, с оглед избягване на злоупотреби, но информация и данни за това има в досието на всяка една сделка при фирмата и тя може лесно да ги представи.

Заради спешността на въпроса от БТПП молят премиера Кирил Петков и вицепремиера Корнелия Нинова за съдействието да се изготви такъв акт или да се създаде сайт за документи, които имат публичен характер, възможно най-бързо, за да могат да се ползват от всички фирми, засегнати от ситуацията. Това значително ще улесни процедурата за издаване на сертификати за форсмажор и ще спести време както на предприемачите, така и на съответните ресорни министерства, които при липса на общ документ ще трябва да издават такъв отделно на всяка фирма за всеки конкретен договор, посочват от БТПП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #15

    А бензиностанциите ще дават ли на версия? Питам само.

  2. полк. Дрангов
    #14

    Не се косите оти ще ви мине! Форсмажор значи да не плащаме парно, вида,ток и телефоните. Ура за Нинова! Комунизма се завръща!

  3. H8BG
    #13

    Докато бяха на власт, се скъсаха да пазят Тиквун да не ходи в парламента, сега постоянно искат КП да стои там. Оня психично-анатомично-биологичен случай с 10 менискуса, 5 апендикса и шофьор на министри-бъдещи дупетати от неговото обкръжение колко пъти ходи да се отчита пред парламента, съответно - гласоподавателите? Няма такава наглост, братче, това да си гербаджия е диагноза...

  4. рептилиан
    #12

    А защо Кирил Петков да обяснява? Да обясни авторът на тези слова. Още повече, че Кирил не е подкрепил.

  5. pump it!
    #11

    Бойко Борисов, когото комунистическия КДС крепеше за "управник" на България, нито веднъж не стъпи в НС за редовния парламентарен контрол. За извънредно привикване изобщо не трябва и да си помисляме! С каква наглост същите бокулизачи, които от парламентарната трибуна обясняваха защо не трябва да се губи времето на потомствения комунист Бойко Борисов с някакви си депутатски питания, днес искат да видят на живо Кирил Петков?!

  6. mediaman
    #10

    "Форсмажор, Мораториум, забрани, пазарни квоти, държавно изкупуване, национализация, спекуланти, фиксирани цени, Окръжно номер 4" - това са инструментите на тази червена дупка в управлението на страната. Иначе позитано 20 не дава износ на оръжия за Украйна за да не пострада някой руски фашист, евродепутата Йончев (пърдон) гласува въздържал се (с още двама кре тени "против" изхвърлянето на русия от ПАСЕ, а така и не чухме ни дума против ВОЙНАТА в Украйна. Но пък късаха ризи сещу всякакви санкции срещу садиста путин. Мда!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  8. Kruger
    #8
    Отговор на коментар #4

    Да я затвори:)

  9. Иван Асенов Стоянов
    #7

    Атанасова иска премиерът веднага да дотича в НС. Точно тази слугиня на Менискуса, който се криеше от парламента като дявол от тамян!

  10. BG900
    #6

    Интересува ме форсмажор може ли да не си плащам заема в банката и данъците, сметките и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.