Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията осуети приемането на спорен законопроект за Софийския университет

17 коментара
Опозицията осуети приемането на спорен законопроект за Софийския университет

Опозицията в Народното събрание провали опита за PR-акция на жълти и червени депутати, които са и преподаватели в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. С гласовете на десните формации депутатите отложиха за следващото 40-то народно събрание проектозакон, внесен от Огнян Герджиков, Анелия Мингова, Даниел Вълчев, Камелия Касабова и Янаки Стоилов – юристи и преподаватели в СУ, който предвижда най-старото висше учебно заведение в България да стане национален университет с по-специален статут.

Текст в законопроекта гласи още, че бюджетът на СУ “Св. Климент Охридски” трябва да бъде обособен, а статутът на имотите му да се урежда с акт на Министерския съвет.

Схемата на финансиране на СУ не може да бъде идентична с тази на останалите висши заведения, тъй като той не се състезава на пазарен принцип, мотивира се вносителят на законопроекта и председател на правната комисия Анелия Мингова пред Mediapool.

Необходимо е да се осигури самостоятелна издръжка на сградите, които са паметник на културата. СУ е единственото учебно заведение в страната, в което се изучават скъпоструващи, но за сметка на това уникални и необходими специалности, както и редки филологии, се посочва в мотивите на законопроекта.

Дясната опозиция обаче беше доста скептична към чистите подбуди на вносителите, опитващи се да прокарат проектозакона  в последната седмица от работата на 39-тото народно събрание. Изразени бяха опасения от финансови подбуди, опит за създаване на неравнопоставеност между висшите училища и привилегии  специално за СУ.

По предложение на Панайот Ляков от ДСБ гласуването на проекта беше отложено. Той мотивира искането си с аргумента, че е нужно техническо време за приемането му, че в залата липсват представители на Министерството на образованието и науката, които да дадат становище, налице са отрицателни рецензии от страна на образователното ведомство и на синдикатите на висшите училища, както и че се съзират съмнения за финансови подбуди.

Пред Mediapool Марио Тагарински от Народен съюз беше категоричен, че целта на закъснелия проект е единствено PR-акция на преподавателите депутати с апетити за ректорското място.

По правилника на сегашния парламент, приет в начало на неговия мандат, депутатите могат да са същевременно и преподаватели. Според Тагарински обаче съществували спорове за имотите на СУ и народните представители се пробвали да го уредят чрез законови поправки.

Анелия Мингова се защити с обяснението, че лично сегашният ректор Боян Биолчев се обърнал към депутатите юристи за необходимостта от подобен закон. Проектът обаче за съжаление бил изготвен и внесен  доста късно в края на мандата на парламента. Мингова припомни още, че на Биолчев му остават още три години до края на мандата като ректор в СУ. Вървят обаче слухове, че Биолчев се готвел за образователен министър в един бъдещ кабинет с участието на БСП.

“Като преподаватели в СУ най-добре познаваме спецификите и обективните нужди на това висше заведение”, добави още шефката на правната комисия. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гошо
    #18

    иво е гъз

  2. fit man
    #17

    Tozia meh tagarinski zashto ne se grymne - iliterat kradliv. Kato ne pomaga pone da ne prechi

  3. Ядосан
    #15

    желанието си за лична себеизява провалиха още една възможност СУ да бъде отделен от останалата паплач и да получи заслуженото си историческо място. А и ако бяха толкова загрижени за СУ, а не за личната си далавера можеха доста по-рано да го вкарат законопроекта.

  4. Petya
    #14

    Ili pravish kachestveno obrazovanie, ili ne pravish! Ako ima spetsialnosti, koito ne sa pazarni, a sa samo prestizhni, to tryabva da se otpusne byudjet direktno za tyah, a ne da se glasuva zakon za SU kato natsionalen i prochie gluposti ot minaloto.

  5. Yankee Doodle
    #13

    искат цяла България да им плаща масрафа. Как не се засрамите бе тунеядци!

  6. Пламен Петров
    #12

    Опозицията не може да разбере че СУ е единствения признат по света Университет.

  7. гошо
    #11

    ще гласувам за Костов

  8. ИВО
    #10

    ВСИЧКИ ЛАЙНАРИ,ГЪБАРИ,СЕДЕСАРИ, ПЕДЕРАСИ И ГАЛФОНИ ДА ГЛАСУВАТ ЗА СДС, ЧЕ ЩЕ ИЗПАДНЕМ ОТ СЛЕДВАЩИЯ ПАРЛАМЕНТ. ЩЕ УТЪРВЕМ СЛУЖЕБНИТЕ МЕРЦЕДЕСИ, КОМАНДИРОВКИТЕ В ЧУЖБИНА И ДЕПУТАТСКИТЕ КЮФТЕТА.ОТ ХРИСТО МАРКОВ - ГАЛФОНА

  9. Обективен
    #9

    СУ е единственото ни прилично висше учебно заведение и ако искаме да има ниво за сравнение и пример за другите ВУЗ трябваше да се приеме този закон. Реакцията на Парламента е първосигнална.

  10. wute
    #8

    Голям мерак му е било управителят на София да му даде мястото,на което днес стои най красивата сграда на София-СУ.Не е успял.Затова пък внукът му не само ме4тае,но май е и на път да изпълни ме4танията на деда си.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.