Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Орязани са концесионните отчисления за общините

3 коментара

Правителството оряза постъпленията за общините от концесионните възнаграждение, плащани за проучване и добив от находище на територията на съответното кметство. Това стана на заседанието на Министерски съвет в сряда, в отсъствието на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров, който е на посещение в Румъния и който бе обещал, че ще се увеличават парите за общините от концесионните възнаграждения.

Министърът на външните работи и вицепремиер Ивайло Калфин обяви след заседанието на кабинета, че е определена частта от концесионните възнаграждения, която ще се дава на общините.

За концесии с прогнозирано средногодишно възнаграждение за срока на концесията до 50 000 лв. по бюджетите на общини ще постъпват 30 на сто от възнагражденията. За възнаграждения от 50 001 лв. до 500 000 лв. отчислението за кметството ще е 20 на сто, а над 500 001 лв. - 10 на сто.

В момента Законът за подземните богатства предвижда 30 на сто от концесионното възнаграждение, плащано от съответната фирма, работеща на територията на общината, да влизат в бюджета на местната власт без значение какъв е размерът на концесионното възнаграждение, договорен от правителството.

Налагайки допълнителни критерии за сумата на възнаграждението, всъщност правителството нарушава закона и орязва постъпленията от концесии в общините.

Друг е въпросът, че не е ясно с какъв документ са приети обявените от Калфин промени, които били обсъдени от междуведомствена група, но не бяха обявени в дневния ред на заседанието на Министерски съвет в сряда. Съмнително е и доколко могат те да се приложат при положение, че първичното законодателство фиксира 30 на сто отчисления без критерий за размер на концесионното възнаграждение.

Правителството спокойно можеше да внесе тези критерии с подготвяните нови промени в Закона за подземните богатства, след като предишният парламент не успя да приеме планираните тогава корекции. 

Със средствата от концесионни възнаграждения общините ще могат да подобрят пътната си инфраструктура, тъй като при експлоатацията на концесиите най-много се натоварват пътищата и околната среда, опита се да оправдае промените Калфин.

Общо 201 са концесионните договори за добив на подземни богатства. При 102 от тях годишният размер на дължимото концесионно възнаграждение е до 10 000 лв., при 61 договора - до 50 000 лв., при 33 договора - до 500 000 лв. Пет са договорите с годишно концесионно възнаграждение над 500 000 лв. и над 1 млн. лв. - за "Елаците", "Асарел", "Челопеч", "Галата" и "Вятово".

Очакваните от концесии приходи са 20 млн. лв., каза Калфин. От тях за общините ще бъдат предоставени около 3 млн. лв., допълни той.

Излиза, че кабинетът ще даде наполовина по-малко от полагаемите се по закон отчисления за общините от концесиите. Ако се спази изискването за 30 на сто, местните власти трябва да получат 6 млн. лв.

В същото време стана ясно, че Министерският съвет е възложил на министрите на регионалното развитие и благоустройството и на икономиката и енергетиката да предприемат необходимите действия за сключване на допълнителни споразумения към действащите концесионни договори. С тях от 1 януари 2007 г. трябва да се промени редът за заплащане на концесионното възнаграждение за общината. База за определяне на дължимата сума ще е възнаграждението за 2005 г.

Кабинетът одобри и критерии за определяне на целесъобразността на предложенията за предоставяне на разрешение за търсене и/или проучване на строителни материали.

Така в границите на едно находище няма да се допуска даването на повече от две разрешения и/или разкриването на повече от две кариери за добив на строителни материали от един и същи вид. В радиус до 20 км, при действащо находище, няма да се предоставят нови площи за проучване на строителни материали от един и същи вид.

Няма да се дават разрешителни и когато подземното богатство е "водоносен хоризонт" по смисъла на Закона за водите.

Фиксира се едногодишен срок за проучване на строителните материали. При този вид подземни богатства кандидатът за разрешително ще трябва да представя и документ за постигнато съгласие със собствениците на земята за ползването ѝ.

До края на ноември експертната междуведомствена група ще подготви критерии за сроковете и цените на концесиите и предложения за промени в Закона за подземните богатства.

Тези промени не уреждат въпроса с методологията за определянето на концесионното възнаграждение, който бе повдигнат от екоминистъра Чакъров, коментираха от пресцентъра на ведомството му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. коментатор
    #4

    Така разбира правителството финансовата децентрализация - да извади на едноокия и едното му останало око.

  2. ribar4e
    #2

    a obshtinite nadolu po techeniata na rekite koj shte gi kompensira? osobeno pri sluchaj na avaria ili razliv? edin zemedelec ili sobstvenik na ribarnik na 100 km pod minnia komplex kak shte gi ogrejat procentite?

  3. aman
    #1

    "Със средствата от концесионни възнаграждения общините ще могат да подобрят пътната си инфраструктура, тъй като при експлоатацията на концесиите най-много се натоварват пътищата и околната среда, опита се да оправдае промените Калфин." Другарю Калфин защо общината ще поддържа инфраструктурата и околната среда, които са увредени от концесионерите, вместо да харчи парите за гражданите си (било социална, сфера и др.)? А концесионните такси в Канада, Австралия и т.н. за добив на злато например варират между 3 и 5%(от търговската стойност на добитото) + добавки?! А у нас максималната такса е 500 000 лева?! С колко отново ощетявате държавата и общините в частност?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.