Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още един реактор на АЕЦ Фукушима заплашен с експлозия

50 коментара
Още един реактор на АЕЦ Фукушима заплашен с експлозия

Японските власти се борят в неделя да предотвратят катастрофално развитие на ситуацията с два, повредени от земетресението в петък, ядрени реактора.

Японското правителство предупреди, че има опасност от нова експлозия в АЕЦ "Фукушима 1" поради натрупването на водород в нейния трети реактор. Водороден газ, използван за охлаждане, избухна в събота в първи реактор на централата, след като в него започна неуправляема ядрена реакция и част от горивото се спече. Сега подобен процес заплашва и трети реактор.

Общо в пострадалите от земетресението в Япония атомни елекроцентрали "Фукушима 1" и "Фукушима 2", разположени в близост една от друга на около 250 километра североизточно от столицата Токио, вече са престанали да функционират охладителните системи на общо шест реактора - първи, втори и трети блок на "Фукушима 1" и първи, втори и четвърти блок на "Фукушима 2".

Говорителят на правителството Юкио Едано призна, че е възможно ядрена реакция да протича в първи и трети реактор на АЕЦ Фукушима 1. "Смятаме за много вероятно да протича ядрена реакция. Не можем да проверим какво се случва в активната зона на реактора, но взимаме мерки въз основа на тази хипотеза", каза той.

"Разтапяне на горивото, т. нар. мелтдаун, не може да се случи в трети блок", увери Едано. Според други информации обаче прътите на ядреното гориво в активната зона на трети реактор са останали частично без вода, а те трябва да са постоянно потопени, за да се охлаждат.

Според Едано е малко вероятно, ако водородът избухне и в трети блок на централата, да повреди обвивката на реактора. "Няма да има проблеми за самия реактор", каза Едано.

Той положи усилия да успокои населението и увери, че  няма да има последици за здравето на хората. "Продължаваме да следим равнището на радиоктивност. Изтеклите радиоактивни субстанции не могат в никакъв случай да навредят на здравето на хората", каза Едано.

Все пак още в събота радиусът на зоната, подлежаща на евакуация, бе п овишен от 10 на 20 километра. В нея живеят около 200 хиляди души, като според CNN 170 хиляди души вече са евакуирани.    

Проблемните реактори се охлаждат с морска вода и борна киселина. Японската електрическа компания "Токио електрик пауър" - оператор на АЕЦ Фукушима 1, съобщи, че заради използването на борна киселина може би ще е невъзможно първи и трети реактор да бъдат възстановени и отново да започнат работа. Това ще е много трудна задача и поради употребата на морска вода, заяви днес Юкио Едано.

АЕЦ „Фукушима 1” има реактори с водно охлаждане. Във вътрешността на такъв реактор има дълги тръби, в които са монтирани горивни пръти. В тях се намира обогатен уран. При радиоактивното разпадане на уран се освобождават огромни количества енергия, които нагряват водата, обяснява в неделя Дойче веле.

Паралелно се отделят богати на енергия неутрони, които предизвикват по-нататъшни радиоактивни реакции в съседните горивни пръти. За да се поддъръжа или спира реакторният процес, между горивните пръти са монтирани така наречени управляващи пръти, които поемат освбождаваните неутрони.

При изключване на атомната електроцентрала тези управляващи пръти влизат в действие. Така се предотвратява по-нататъшно радиоактивно разпадане.  Реакторът се охлажда, но не достатъчно бързо. С електрически помпи трябва да се поддържа водния кръговрат, за да може системата да продължи да се охлажда.

При спиране на тока ситуацията става критична, пише по-нататък Дойче веле. Налягането и температурата в реактора продължават да се покачват. Ако този процес не бъде спрян, налягането и топлината могат да повредят или дори да унищожат напълно стоманената обвивка на реактора.

В този стадий радиоактивното съдържание от горивните елементи, уранът и неговите разпадни продукти, като например цезият, се утаяват по дъното на реактора. Там може да се стигне до неконтролируеми атомни експлозии, които да  образуват още топлина и налягане.

Накрая целият реактор може да експлодира, както стана преди 25 години в Чернобил. Този стадий бива определян като най-голямата мислима катастрофа. При нея радиоактивните продукти проникват в атмосферата.

Според френския ядрен физик Бруно Шарейрон от Института за изследване на радиоактивното лъчение би било по-правилно тя да се сравнява със станалото през 1979 година в САЩ. Става дума за реактора "Three Mile Island" (Харисбърг). Тогава също възникнаха проблеми с охлаждането, които доведоха до разтапяне на горивните пръти и изтичане на радиация. Официално нямаше много жертви, но учените заявиха, че и десетилетия след аварията са наблюдавали патологични изменения в региона на реактора.

Според ядрения експерт, цитиран от Дойче веле, обаче, станалото в Япония сега все пак е много по-сериозно от аварията през 1979-та.

Разтапянето на горивните пръчки в японската АЕЦ Фукушима 1 и избухването на реактора в Чернобил са еднотипни явления, които неизбежно предизвикват големи изтичания на радиоактивни вещества. Има опасност от силно радиоактивно замърсяване  - "може би на площ от 500 километра" и последиците от аварията може да засегнат територии извън пределите на Япония, предупреди германският ядрен експерт Себастиан Пфлугбайл.

"Във въздуха изтече радиация, но количествата бяха малки. Това е съвсем различно от Чернобилската катастрофа", заяви обаче японският премиер. Той все пак добави, че проблемът в АЕЦ Фукушима остава сериозен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. way
    #50
  2. Phil Kennedy
    #49
  3. N
    #48
  4. Phil Kennedy
    #47
  5. az
    #46
  6. Борил
    #45
  7. обикновен
    #44
  8. Дедо Тошо
    #43
  9. Дедо Тошо
    #42
  10. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #41

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.