Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още наказателни процедури срещу България заради строежи в защитени зони

39 коментара
Още наказателни процедури срещу България заради строежи в защитени зони

След като жалбите на редица екосдружения срещу незаконното застрояване в българските планински и черноморски курорти отлежаха повече от година в Европейската комисия, Брюксел откри в четвъртък четири наказателни процедури срещу страната ни.

Първата е за незаконното изграждане на ски зона Банско от концесионера "Юлен" АД в планината Пирин. Според ЕК властите у нас са дали зелена светлина за строителство без на проекта да е направена задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Втората засяга община Царево, която искаше да узакони застрояването на почти 100% от крайбрежието на Природен парк "Странджа" с приемането на общ устройствен план на града. Промените в устройствения план щяха легализират и скандалния комплекс “Златна перла” край Варвара, който вече е обявен за незаконен от Върховния административен съд.

Третото предупреждение срещу България е за строителството в района на Иракли от фирмата "Суис Пропъртис". Незаконната дейност там вече е довела до унищожаването на важни местообитания по поречието на река Вая.

Четвъртата процедура е свързана с липсата на цялостно съответствие с европейските изисквания в българското законодателство за защита на природата.

“Въпреки че заема само 2.5 % от общата площ на ЕС, в България се срещат близо 70 % от защитените видове птици в Европа, и около 40 % от европейските защитени местообитания. Това изключително природно разнообразие трябва да бъде защитено, тъй като законодателната защита е единственият сигурен начин да се запази бъдещото икономическо и социално благоденствие“, коментира европейският комисар по околната среда Ставрос Димас.

Той допълни, че очаква от България да съгласува своето законодателство с европейските изисквания, и преди всичко да осигури нейното правилно прилагане на практика, в реалните случаи.

Страната ни има срок от два месеца да отговори на писмените предупреждения. В зависимост от отговора или при липса на такъв ще последва ново предупреждение. Ако и тогава отговорът, за който срокът е също два месеца, е незадоволителен или няма такъв, ЕК може да започне дело срещу България в Съда на Европейските общности в Люксембург.

Към момента са стартирани две други наказателни процедури спрямо България във връзка с нарушения на европейската екологична мрежа Натура 2000. Едната е заради непълната мрежа от Натура 2000 по Директивата за птиците, а именно орязаните защитени зони в Рила, Пирин, Централен Балкан, Русенски Лом, Калиакра и Иракли.

Втората процедура е започната след констатации, че не е опазена защитената зона Калиакра при изграждането на ветропаркове и голф игрища.

Възможно е ЕК да започне наказателни процедури срещу България и заради неопазването на Витоша, както и на района около Седемте рилски езера и Паничище в Рила, смятат от организацията "За да остане природа".

От сдружението "Да спасим Иракли" пък недоумяват защо малко преди ЕК да ни предупреди за незаконното строителство там, екоминистърът Нона Караджова е издала заповед, с която в района се обособява "временна зона за забрана на строителството, докато бъде изготвен нов Общ устройствен план на Несебър". На всичкото отгоре от тази "зона" е изпуснат парцелът на офшорката "Суис Пропърти"

Според тях това обезсмисля дългогодишните усилия да се спаси мястото, защото община Несебър със сигурност ще приеме план, предвиждащ масирано застрояване на района.

Министър Караджова не коментира наказателните процедури с мотива, че още няма официално уведомление за тях от страна на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. граждани
    #40

    благодарим на природозащитниците за огромните усилия, които полагат за запазване на Българската природата за нашите деца.

  2. МИ6
    #39

    Присъединявам се.

  3. годо
    #38

    Абе, тая Европа не може ли да наказва своите си фирми, че строят в такива местности? Ако на нас законодателството ни било в неизправност, но тяхното Е, защо не почват процедури по отстраняването им от защитените местности? Сега ще се съди България, ще плащаме, че тя после ще съди фирмите? И ако вече има решение на ВАС,(2ра точка) какво повече трябва да направи България в случая? Защо да плащаме ние това, защото е било решено нещо, което не зависи от нас? И ако е имало корупция на някакво ниво, защо

  4. AA
    #37

    na chervenata paplach, che ne e unishtojila 100% ot prirodata

  5. годо
    #36

    Защо не беше уведомена от "екоорганизациите", когато са започнали строежите, .т.е, веднага, за да се реагира, те от червените ли са, от сините ли, от кафявите ли? Или всички си действат концертирано за унищожаването ни като държава, в съучастие с Велика Европа.

  6. mimi
    #35

    Не може да се отрекат заслугите лично на Тодор Живков за опазване на нашата природа. Сега новите управници да продължат да се грижат за нея.

  7. NS
    #34

    От какъв зор Европа ще съди фирмите, които имат договор с инвеститор/собственик? Да не говорим, че за издаване на строително разрешение, откриване на строителната площадка и т. н. баш България като държава посредством подчинените й ведомства е отговорна.

  8. годо
    #33

    Ако в първите 3 случая строителството е незаконно, и "властите щяли били да дадат разрешение" , ама не са дали, значи фирмите са нарушили закона. Защо ще съдят България? И какво цялостно несъответствие с европейското законодателство откриха, ако нарушенията са изцяло незаконни и ЕК е съгласна с това?????

  9. годо
    #32

    Казва ти се ясно, че става дума за незаконно строителство, за какво разрешение говориш?

  10. годо
    #31

    И освен това, на какво е базиран този договор, помисли малко, те през нотариус не минават ли? "Инвеститора" не е ли наясно, ако нарушава местния закон и процедури за строителство? Ако знае, че го нарушава, за него не може да има санкции, тъй ли? А как по-точно се е стигнало в такъв случай до строителство? С чар или с чек?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.